SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W marcu pogorszyły się nastroje konsumentów

Wzrost optymistycznych nastrojów obserwowany od stycznia 2013 roku w marcu załamał się. Marcowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) zanotował spadek o niemal 5 pkt., osiągając poziom 75 pkt. - wynika z marcowego badania Ipsos.

W marcu pogorszyły się nastroje konsumentów

W marcowym pomiarze realizowanym przez Ipsos spadek zanotowały wszystkie wskaźniki składowe Wskaźnika Optymizmu Konsumentów.

"Ocena Klimatu Gospodarczego w stosunku do poprzedniego miesiąca pogorszyła się o 6 pkt. (uzyskując wynik 61 pkt.), a Wskaźnik Bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych, spadł o 4 pkt. (osiągając poziom 63 pkt.)" - napisano w komunikacie.

Według Ipsos istotnie więcej Polaków twierdzi, że sprawy Polski zmierzają w złym kierunku - w lutym takie obawy sygnalizowało 68 proc. respondentów, natomiast w marcu - 74 proc. Tylko co piąty respondent twierdzi, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku.

"Równocześnie zmniejszyła się wiara, że sytuacja ta poprawi się w ciągu najbliższego roku - 40 proc. Polaków obawia się jej pogorszenia, podczas gdy jedynie 9 proc. wierzy w poprawę" - napisano.

Z badania wynika, że zmalała również Skłonność do Zakupów, uzyskując wynik 85 pkt. (różnica w porównaniu do ubiegłego miesiąca wyniosła 4 pkt.).

"Więcej niż co czwarty Polak jest zdania, że nie jest to dobry okres na kupowanie dóbr trwałego użytku (28 proc., co stanowi wzrost o 4 pkt. proc.). Co ważne, zwiększył się także odsetek osób uważających, że w obecnej sytuacji warto odkładać pieniądze - w lutym br. taką opinie wyrażało 60 proc. respondentów, podczas gdy w marcu już 65 proc." - napisano.

Iposos zaznacza, że wszystkie te opinie przekładają się na spadek Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości, który w stosunku do poprzedniego miesiąca spadł o 5 pkt., osiągając poziom 84 pkt.

"Co trzeci Polak twierdzi, że sytuacja materialna w ich domu w ciągu ostatniego roku pogorszyła się (33 proc.), a ponad co szósty (17 proc.) przewiduje jej dalsze pogarszanie się w ciągu najbliższych 12 miesięcy" - napisano w komunikacie.

"Ponad połowa Polaków obawia się także, że w kraju będzie rosnąć bezrobocie (54 proc.)" - dodano.

 

 

luty 2013

marzec 2013

zmiana

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów

79,82 pkt

75,15 pkt

-4,67 pkt

Klimat Gospodarczy

66,63 pkt

61,13 pkt

-5,50 pkt

Skłonność do Zakupów

88,61 pkt

84,50 pkt

-4,11 pkt

Wskaźnik Bieżący

66,53 pkt

62,66 pkt

-3,87 pkt

Wskaźnik Oczekiwań

88,28 pkt

83,48 pkt

-4,80 pkt


Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 8-14 marca 2013 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1011 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W marcu pogorszyły się nastroje konsumentów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
glews
Poważnie, nie wierzę, przecież miało być tak fajnie, ceny w związku ze zmniejszonym popytem miały pójść w dół, wszystko miał regulować wolny rynek, a tu masz babo placek! Nastroje lemingów poszły się .....hohoho co z tego wynika? A no to, że zajączek będzie robił za kraszankę, a zielony gałązki borówki będą udawały kiełbasę!
odpowiedź