SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przychody sieci telekomunikacyjnej dla sympatyków o. Rydzyka zmalały o 10 proc., coraz mniej klientów

W ub.r. spółka Polskie Sieci Cyfrowe, operator wirtualnej sieci telekomunikacyjnej W Naszej Rodzinie skierowanej głównie do odbiorców mediów o. Tadeusza Rydzyka, zanotowała spadek przychodów o 9,6 proc. do 434,8 tys. zł. Firma przyznaje, że maleje liczba jej klientów.

Article

Sieć W Naszej Rodzinie została uruchomiona w grudniu 2011 roku podczas obchodów 20-lecia Radia Maryja. Jest promowana przede wszystkim w mediach związanych z ojcem Tadeuszem Rydzykiem (także Telewizji Trwam i „Naszym Dzienniku”), a tym samym skierowana głównie do ich odbiorców.

W Naszej Rodzinie działa jako wirtualny operator telekomunikacyjny - nie ma własnej infrastruktury nadawczej, korzystając z zasobów Polkomtelu, operatora sieci Plus.

W dół przychody i liczba klientów

Ze sprawozdań spółki Polskie Sieci Cyfrowe, operatora W Naszej Rodzinie, wynika, że sieć generuje coraz niższe przychody. W 2016 roku firma miała 1,03 mln zł wpływów sprzedażowych, w 2017 roku - 971,7 tys. zł, rok później - 934,7 tys. zł, a w ub.r. - 875,4 tys. zł.

Spółka każdego roku notuje ujemne wyniki ze zmiany stanu produktów. W ub.r. było to -448,1 tys. zł, a rok wcześniej -461,5 tys. zł.

W konsekwencji w ub.r. zanotowała 434,8 tys. zł przychodów, wobec 480,9 tys. zł w 2018 roku, a 533,7 tys. zł w 2016 roku.

- Spółka koncentruje się na poprawie rentowności usług. Niestety rosnąca konkurencja ze strony większych graczy oraz brak rozbudowanej sieci dystrybucji powoduje spadek liczby klientów korzystających z usług Spółki - przyznano w raporcie Polskich Sieci Cyfrowych za ub.r. Firma nie podaje, ilu użytkowników korzysta z W Naszej Rodzinie.

W Naszej Rodzinie cały czas z zyskiem

Mimo malejących przychodów operatorowi W Naszej Rodzinie udaje się uzyskiwać dodatnie wyniki rentowności, ponieważ jednocześnie obniża koszty. W ub.r. co prawda wydatki operacyjne zmalały tylko o 0,8 proc. do 332,2 tys. zł. Jednak jeszcze w 2016 roku wynosiły 472,6 tys. zł, a w 2017 roku - 409 tys. zł.

Zdecydowanie najwięcej spółka przeznacza na usługi obce (w ub.r. 171,7 tys. zł, rok wcześniej 178,6 tys. zł) oraz wynagrodzenia (w ub.r. 86 tys. zł, w 2018 roku 81,4 tys. zł).

Głębszy spadek przychodów niż kosztów operacyjnych w ub.r. przełożył się na pogorszenie wyników rentowności. Zysk sprzedażowy i operacyjny zmalał ze 146,2 do 102,6 tys. zł, zysk brutto - ze 146,2 do 102,1 tys. zł, a zysk netto - ze 144 do 92,9 tys. zł.

To i tak więcej niż wcześniej - w 2016 roku zysk netto spółki wyniósł 43,5 tys. zł, a w 2017 roku 60,9 tys. zł.

Współwłaścicielem SKOK Holding

Po 33 proc. udziałów Polskich Sieci Cyfrowych mają spółki Magna Polonia i Bonum, a 34 proc. - luksemburski SKOK Holding.

Bonum to spółka należąca do o. Jana Króla, wieloletniego współpracownika o. Rydzyka. Zajmuje się m.in. sprzedażą oferty reklamowej Telewizji Trwam (nadawcą stacji jest Fundacja Lux Vertitatis, w której o. Rydzyk jest prezesem, a o. Król członkiem zarządu). W Polskich Sieciach Cyfrowych o. Jan Król jest wiceprezesem, tak samo jak Jerzy Cegliński, natomiast funkcję prezesa pełni Adam Suchomski.

Natomiast Magna Polonia to fundusz inwestycyjny notowany na warszawskiej giełdzie (jego notowania były zawieszone od jesieni 2018 roku do wiosny br.), o których głośno w ostatnich latach było w kontekście pozwów wytoczonych w 2013 roku największym telekomom. Firma domagała się od nich łącznie ok. 800 mln zł w związku z niepowodzeniem ogłoszonego przed ponad dekadą projektu telewizji mobilnej (jej operatora Info-TV-Operatora Magna Polonia sprzedała Emitelowi za 114,5 mln zł).

Udziałowcy Polskich Sieci Cyfrowych zdecydowali, że zeszłoroczny zysk netto zostanie przeznaczony na pokrycie wcześniejszych strat.

Dołącz do dyskusji: Przychody sieci telekomunikacyjnej dla sympatyków o. Rydzyka zmalały o 10 proc., coraz mniej klientów

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ford
spokojnie jeszcze roche jak go bozia utuli bedzie po radiu i tvtrwam
odpowiedź
User
Maluch
Poczekajmy zaraz państwo go podratuje w jego biedzie i niedostatku. Akurat 8 grudnia kolejna rocznica założenia radyjka. Rząd się zjedzie do Torunia na świętowanie. Ojczulek ponarzeka, paluszkiem pogrozi i kaska od razu się znajdzie.
odpowiedź
User
YKK
Co się nachapał to jego.
odpowiedź