SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Niemczech rosną naciski na połączenie stacji ARD i ZDF, zyskają na nim prywatni nadawcy

W Niemczech pojawiają się koncepcje połączenia ze sobą dwóch publicznych stacji telewizyjnych - ARD oraz ZDF. Unifikacja będzie oznaczała niższe dotacje i większe szanse na rynku dla prywatnych nadawców, szczególnie w segmencie zakupu praw do popularnych wydarzeń sportowych.

Informacje na temat debaty o połączeniu niemieckich państwowych telewizji pochodzą z serwisu Advanced Television, który z kolei cytuje analizy Deutsche Bank wysłane do inwestorów tego banku.

Według ujawnionych dokumentów w środowisku niemieckich polityków zdobywa coraz większą popularność koncepcja wysunięta przez Horsta Seehofera, obecnego premiera Bawarii, który wcześniej dał się poznać jako zdeklarowany przeciwnik rozdrobnienia niemieckich mediów publicznych. Według jego pomysłu ARD i ZDF miałyby zostać połączone i funkcjonować jako jeden nadawca państwowy.

Analitycy Deutsche Bank podkreślają, że obecnie media publiczne w Niemczech korzystają z jednych z najwyższych państwowych dotacji w Europie w wysokości 8 mld euro rocznie. Są też finansowane z wysokiego miesięcznego abonamentu, który wynosi 17 euro.

Dzięki swojej zamożności ARD i ZDF mogą nadawać niewiele reklam przyciągając do siebie widzów, a także nabywać prawa do wyłącznej emisji w Niemczech wielu popularnych imprez sportowych, m.in. mistrzostw świata w piłce nożnej, igrzysk olimpijskich czy rozgrywek najlepszych europejskich lig futbolowych.

Eksperci Deutsche Bank przewidują, że ewentualne połączenie ARD z ZDF przyjmą z satysfakcją prywatne telewizje w Niemczach, np. P7, RTL czy Sky Deutschland, bowiem medialna unifikacja publicznych nadawców będzie dla nich oznaczała mniejsze wpływy z państwowej kasy. To z kolei ograniczy możliwości nowego podmiotu w zakresie zakupów praw do ekskluzywnych treści i tworzy pole dla prywatnej konkurencji.

Na razie nie wiadomo czy i kiedy obecne koncepcje dotyczące nowych regulacji niemieckich mediów publicznych mogą zostać zrealizowane.

ARD jest stacją nadającą w Niemczech m.in. publiczny program pierwszy, współtworzy także kilka kanałów kablowych oraz satelitarnych. Stacja zatrudnia ponad 20 tys. osób przy rocznym budżecie w wysokości 6,5 mld euro.

Z kolei ZDF jest odpowiedzialna za niemiecką Dwójkę, oprócz której oferuje kilka kanałów tematycznych.

Dołącz do dyskusji: W Niemczech rosną naciski na połączenie stacji ARD i ZDF, zyskają na nim prywatni nadawcy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maria Fort
ARD nie tylko jest 1 Programem Telewizji Niemieckiej, ale także związkiem szeregu programów które istnieją dla każdego landu i nadają swój całodzienny program np. MDR w Saksonii itd. ZDF jest programem ogólno-niemieckim, niezależnym i publicznym, 2 Programem realizowanym w Koloni. Czyli projekt ten chce zlikwidować dwa organizmy, łącząc je w jeden, by było podobnie jak w Polsce.
odpowiedź
User
pavv
"Eksperci Deutsche Bank" to ci z upadającego banku! Dziękuję za takich Ekspertów!
odpowiedź
User
Insert
I bardzo dobrze, że istnieją stacje jak ARD i ZDF bo poziom, jakość jest znacznie wyższa. Dzięki dotacjom liczy się coś więcej niż oglądalność i tandeta.
Pozatym co powinien nas interesować zysk jakiejś korporacji? Sprawdziłbym czy ten polityk na tym nie zarobi ;)
Deutsche Bank..to ci od oszustw i utopionych miliardów ?
odpowiedź