SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

W „Polityce” Jarosław Kaczyński skarykaturowany przy tekście, w którym nie ma o nim słowa. „Ilustrator miał taką wizję”

W nowym numerze „Polityki” grafika z karykaturą Jarosława Kaczyńskiego jako wampirem została zamieszczona jako ilustracja do artykułu o antynaukowych teoriach i tego typu działaniach Kościoła. W tekście nie pada nazwisko Kaczyńskiego i jest mało wzmianek o bieżącej polityce. - Dla autora ilustracji sylwetka Kaczyńskiego symbolizuje pewne siły, które są opisane w artykule: rezygnację z racjonalnej analizy na rzecz lęków, straszenia - tłumaczy Artur Podgórski z redakcji „Polityki”.

il. Igor Morski Article

Grafika przygotowana przez Igora Morskiego pokazuje mroczną, cmentarną scenerię. W tle są m.in. świecący księżyc, sowa, nietoperz i Frankenstein, a na pierwszym planie - dziwne zwierzęta i magiczna lampa na stosiku książek, pająk na pajęczynie oraz Jarosław Kaczyński wystylizowany na wampira.

W artykule, autorstwa Joanny Podgórskiej, opisane są antynaukowe teorie, m.in. niedawna wypowiedź Mariana Kowalskiego kwestionująca teorię ewolucji oraz tezy antyszczepionkowców i przeciwników GMO. Głównym wątkiem tekstu jest walka Kościoła z racjonalizmem oświeceniowym.

Ani razu nie pojawia się natomiast nazwisko Jarosława Kaczyńskiego, a wzmianki o bieżącej polskiej polityce są krótkie i nieliczne (np. „Są już za to pomysły, by w szkołach zakazać halloweenowych zabaw, bo - według wypowiedzianych na poważnie słów radnego PiS – to praktyki „ocierające się o kontakty z szatanem”, wymierzone przeciwko patriotyzmowi i religii. Prawicowi politycy i publicyści na poważnie sugerowali, że podczas nawałnicy na Pomorzu Bóg ocalił gospodarstwa, w przy których stały kapliczki”).

Dlaczego zatem przy tekście zamieszczono ilustrację z karykaturą Kaczyńskiego? Artur Podgórski, sekretarz redakcji „Polityki” wyjaśnił portalowi Wirtualnemedia.pl, że ilustracja została przygotowana specjalnie do tego tekstu, Igorowi Morskiemu przedstawiono temat artykułu. - Ilustrator miał taką wizję - tłumaczy Podgórski.

Czy to logiczne, że skarykaturowano właśnie Kaczyńskiego, skoro w tekście nie ma o nim słowa, jest za to wzmianka o Marianie Kowalskim? - O nietoperzach też nie ma słowa w tym tekście. Jak rozumiem, dla autora ilustracji sylwetka Kaczyńskiego symbolizuje pewne siły, które są opisane w artykule: rezygnację z racjonalnej analizy na rzecz lęków, straszenia. Właśnie takie demony budzą się, gdy przestajemy myśleć - stwierdza Artur Podgórski.

Według danych ZKDP w sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Polityki” wynosiła 107 967 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W „Polityce” Jarosław Kaczyński skarykaturowany przy tekście, w którym nie ma o nim słowa. „Ilustrator miał taką wizję”

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
asaz
szukanie sensacji tylko po to żeby ktokolwiek tekst przeczytał
37 5
odpowiedź
User
ko
ten pan chyba moczy sie we snie na na wspomnienie jarka
50 2
odpowiedź
User
Zecer
Polityka goni w piętkę...
38 3
odpowiedź
User
wlad
Cóż dziwnego? To pismo dla młodych mieszkańców miast. A tzw. " Polska A ", młoda , wykształcona (na zaocznych), z wielkich miast to banda paranoików z przerostem ego. NIC więcej.
39 7
odpowiedź
User
gum
Kaczyński jest ZŁY. Takie jest uzasadnienie.
25 2
odpowiedź
User
marketer
bardzo słabe Polityka
35 1
odpowiedź
User
tt
Dobry psychiatra to prawdziwy skarb
32 1
odpowiedź
User
zoo
debilizm, wszyscy wiedza ze jarek rzadzi w tym kraju ale zeby go umiezczac gdzie sie da????? moze jeszcze na płatkach sniadaniowych niedługo sie pojawi. co za dno
27 1
odpowiedź
User
df
Lewicowcom z "Polityki" Kaczyński śni się po nocach. :-)
30 2
odpowiedź
User
Anty POlszewik
Poziom zidiocenia dziennikarzy tej neokomunistycznej gazetki przechodzi najśmielsze oczekiwania.
32 3
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing