SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Polsce funkcjonuje ponad 41 mln kart płatniczych. 84 procent z nich działa zbliżeniowo

Na koniec 2018 r. na polskim rynku funkcjonowało 41,2 mln kart płatniczych - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. W IV kwartale ub.r. z udziałem kart przeprowadzono transakcje na kwotę ponad 191 mld złotych. 84,1 procent kart w Polsce działa w systemie zbliżeniowym.

Article

Jak podaje Narodowy Bank Polski (NBP) na koniec IV kwartału 2018 r. na polskim rynku znajdowało się 41,2 mln kart płatniczych, o 817 tys. kart więcej niż we wrześniu 2018 r. (wzrost o 2 proc.).

Podstawową kategorią kart w Polsce są karty debetowe (79 proc.). Łączna liczba kart debetowych wyniosła 32,6 mln i zwiększyła się o 584 tys. (wzrost o 2 proc.). Drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce są karty kredytowe (14,2 proc.), których łączna liczba wyniosła w Polsce 5,87 mln sztuk. Liczba kart kredytowych na przestrzeni IV kwartału 2018 r. zwiększyła się o 2,6 tys. (wzrost o 0,04 proc.).

Według NBP charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest stały wzrost liczby kart zbliżeniowych. Na koniec grudnia 2018 r. w Polsce było ich 34,7 mln. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 1,2 mln. Na koniec raportowanego okresu udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął rekordowy poziom i wynosił 84,1 proc. (w poprzednim kwartale 82,8 proc.).

Według danych z banków w IV kwartale 2018 r. odnotowano wzrost liczby oraz wartości transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych. Przeprowadzono 1,45 mld transakcji kartami płatniczymi (wzrost o 3 proc.) o łącznej wartości 191,7 mld zł. Na koniec 2018 r. pojedyncza transakcja dokonana przy użyciu karty płatniczej wynosiła średnio 132,7 zł (w poprzednim kwartale 132,1 zł). Karta płatnicza posłużyła klientom na przestrzeni kwartału do realizacji średnio 35 transakcji gotówkowych, jak i bezgotówkowych (podobnie jak z w poprzednim kwartale).

W IV kwartale ub.r. przy użyciu kart przeprowadzono 1,27 mld transakcji bezgotówkowych, co w porównaniu do poprzedniego kwartału stanowiło wzrost o 4 proc. Transakcje bezgotówkowe stanowiły 88,1 proc. łącznej liczby wszystkich transakcji kartami (pozostałe 11,9 proc. stanowiły transakcje gotówkowe, czyli wypłaty z bankomatów, kas banku lub wypłaty sklepowe). Wartość transakcji bezgotówkowych wyniosła 87,4 mld zł. Karta płatnicza została wykorzystana do realizacji płatności bezgotówkowych średnio 31 razy (w poprzednim kwartale 30 razy). Pojedyncza płatność bezgotówkowa wynosiła średnio 69 zł (w poprzednim kwartale 65 zł).

NBP podkreśla, że w IV kwartale ub.r. średnia wartość pojedynczej transakcji zbliżeniowej wyniosła 56 zł. W poprzednim kwartale wskaźnik wynosił 52 zł, czyli po raz kolejny przekroczył granicę 50 zł. Wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowych świadczy o tym, że powszechność wykorzystywania płatności zbliżeniowych odnosi się nie tylko do płatności niskokwotowych (o wartości poniżej 50 zł), lecz także do płatności na wyższe kwoty, przekraczające 50 zł, powyżej której wymagane jest również podanie kodu PIN.

Odmienną kategorią płatności bezgotówkowych obsługiwanych przez agentów rozliczeniowych są płatności w internecie. W IV kwartale 2018 r. kartami płatniczymi w sieci zrealizowano 24 mln transakcji, co w porównaniu do kwartału poprzedniego oznaczało wzrost o 27 proc. Wartość łączna transakcji w internecie opiewała na kwotę 3,3 mld zł, czyli była aż o 382 mln zł większa niż w kwartale poprzednim.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Polsce funkcjonuje ponad 41 mln kart płatniczych. 84 procent z nich działa zbliżeniowo

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zet
Warto uzupełnić artykuł o informację, które banki domyślnie 9bez potrzbey zmiany ustawień) wymuszają PIN bez względu na wysokosć kwoty. To jednak wazna informacja o tym, czy bank dba o bezpieczenstwo pieniędzy swoich klientów.
odpowiedź
User
AW
Zapomnieliście o udziałach systemów kart!!! Ile Mastercardów, ile Vis - w Polsce - NIGDY się nie dowiemy!!!!!!
odpowiedź