SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Polsce reklama internetowa za cztery lata wyprzedzi telewizyjną, najszybciej rośnie wideo i mobile

Według raportu PwC w 2016 roku wydatki na reklamę internetową po raz pierwszy przekroczą wielkość rynku reklamy telewizyjnej. W Polsce dojdzie do tego dopiero w 2020 roku, a wartość reklamy internetowej osiągnie wtedy wartość 1,17 mld dolarów.

Article

PwC w swoim raporcie „Perspektywy rozwoju branży rozrywki i mediów w Polsce 2016-2020”  prognozuje, że w Polsce tempo wzrostu reklamy telewizyjnej będzie szybsze niż globalna średnia - 5,5 proc. rocznego wzrostu będzie skutkowało osiągnięciem przez polski rynek reklamy telewizyjnej wartości 1,2 mld dol. w roku 2020.

Według ekspertów PwC istotnym czynnikiem kształtującym rynek reklamy telewizyjnej, szczególnie widocznym w Polsce, było przejście od telewizji analogowej do cyfrowej telewizji naziemnej, które otworzyło nowe możliwości oferowania płatnych dodatkowych kanałów cyfrowych.

Dodatkowo pozwoliło to kanałom tematycznym dostępnym dzięki multipleksom cyfrowym dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Efektem jest rosnąca popularność tych kanałów kosztem najpopularniejszych, głównych kanałów, co skutkuje przesunięciem wydatków na reklamy właśnie do nich.

Z kolei polski rynek reklamy internetowej urośnie w rocznym tempie ponad 11 proc. do 1,17 mld dolarów w 2020 r.

Dominująca obecnie forma reklamy display będzie rozwijać się w tempie jednocyfrowym (ok. 8 proc. rocznie), natomiast największą dynamiką będą charakteryzować się reklama wideo (roczny wzrost o ponad 32 proc.) oraz segment reklamy mobilnej (wzrosty o 16 proc. rocznie). Zgodnie z prognozą PwC wydatki na reklamę w wyszukiwarkach będą rosły w tempie rozwoju całego rynku reklamy w Internecie, tzn. ok. 11 proc. rocznie do roku 2020.

W skali globalnej w br. wydatki na reklamę internetową po raz pierwszy przekroczą wielkość rynku reklamy telewizyjnej. Pomimo wysokiej prognozowanej dynamiki wzrostu rynku (ponad 11 proc. rocznie w latach 2016-2020) w Polsce zrównanie tych segmentów przewidywane jest dopiero na rok 2020, czyli ponad 10 lat po przełamaniu trendu np. w Wielkiej Brytanii.

Dołącz do dyskusji: W Polsce reklama internetowa za cztery lata wyprzedzi telewizyjną, najszybciej rośnie wideo i mobile

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
conf
Wyprzedzić może i wyprzedzi ale rosnąć też będzie świadomość internautow co do adblockerow;) w necie reklamę wylaczysz czy zablpkujesz w tv nie, ( no chyba że powstanie adblocker do smarttv;))
odpowiedź
User
gość
Spokojnie przyjdzie taki dzień, że ktoś porządnym cyber działaniem spowoduje, że internet po prostu padnie.
Po drugie po wejściu ultra HD net najzwyczajniej nie wydoli w odtworzeniu tego na żywo. I po trzecie powstanie cała generacja przeglądarek, które będą otwierać reklamy w tle tak, aby użytkownik ich nie musiał oglądać i wysyłać informację zwrotną o ich odtworzeniu. Marketingowiec będzie nadal czarował, że ma niesamowitą ilość odsłon, ale większość będą to odsłony programu działającego w tle.
odpowiedź
User
Gość2
bla, bla
odpowiedź