SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W stacjach TVP dużo więcej czasu poświecono PiS-owi niż PO, dwa razy dłużej o prezydencie i rządzie niż rok temu

W pierwszej połowie br. Telewizja Polska przeznaczyła na prezentację rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość 165 godzin i 31 minut, zaś Platformy Obywatelskiej -  59 godzin i 41 minut. Mniej więcej dwukrotnie w skali roku zwiększyła się ilość czasu poświęconego w TVP prezydentowi i rządowi, natomiast w Polskim Radiu nie nastąpił żaden wzrost.

Beata SzydłoArticle

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na podstawie przesłanych przez nadawców publicznych sprawozdań zrobiła ilościową analizę obecności partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w dwóch pierwszych kwartałach tego roku.

W Telewizji Polskiej w pierwszej połowie br. czas przeznaczony na prezentację partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość wyniósł 165 godz. i 31 min, zaś czas przeznaczony na prezentację Platformy Obywatelskiej wyniósł 59 godz. i 41 min. - Zrozumiałe jest, że więcej czasu nadawca przeznacza na prezentowanie stanowisk partii rządzącej niż partii opozycyjnej. Obecnie jednak dysproporcja ta jest rażąco wysoka. W TVP ponad 100 godzin więcej przeznaczonych zostało na prezentację stanowisk PiS niż PO - komentuje KRRiT.

PSL miało na antenie TVP 14 godz. i 45 min., Kukiz'15 - 16 godz. i 46 min., Nowoczesna – 21 godz. i 37 min., Solidarna Polska – 14 godz i 50 min, a Polska Razem – 4 godz 38 min.
Jak podaje KRRiT, w Polskim Radiu różnice nie są tak znaczące, a biorąc pod uwagę łączne czasy przeznaczone dla koalicji rządzącej i opozycji parlamentarnej, ugrupowaniom opozycyjnym poświęcano więcej czasu niż koalicji. Dotyczy to zarówno sytuacji w I półroczu 2015 roku, jak też w I półroczu tego roku.
Rada zwraca uwagę, że w przypadku TVP i Polskiego Radia można mówić o dysproporcji w ilości czasu przeznaczanego dwóm największym ugrupowaniom politycznym. „Zrozumiałe jest, że więcej czasu nadawca przeznacza na prezentowanie stanowisk partii rządzącej niż partii opozycyjnej (w pierwszym półroczu 2015 r. przeznaczono na prezentację PO 40 godz. więcej niż na prezentację PiS). Obecnie jednak dysproporcja ta jest rażąco wysoka. W półroczu 2016 r. w TVP ponad 100 godzin więcej przeznaczonych zostało na prezentację stanowisk PiS niż PO” - napisała KRRiT.

W regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia zarówno w I jak i w II kwartale 2016 roku najwięcej czasu  przeznaczono na prezentację stanowisk PiS, a następnie PO.
W I kwartale największe różnice między czasem obecności stanowisk tych partii wystąpiły w programach Radia Olsztyn (PiS - 10 godz.; PO - 4 godz., PSL - 2 godz.; Kukiz’15 - 2 godz. 26 min; Nowoczesna 1,5 godz.; Polska Razem 26 min; Solidarna Polska - 5 minut) i RDC (PiS - 11 godz.; PO - 6 godz.; PSL - 4 godz.; Kukiz’15 - 3 godz. 33 min; Nowoczesna - 3 godz.; Solidarna Polska – 0; Polska Razem - 1 godz. 30 min). Natomiast w trzech rozgłośniach (Kraków, Wrocław i Zielona Góra) proporcje były odwrotne – stanowiskom PO poświęcono więcej czasu niż przedstawicielom PiS.

W drugim kwartale br. największe różnice w ilości czasu przeznaczonego na prezentację stanowisk PiS i PO odnotowano w Radiu Olsztyn (PiS - 8 godz.; PO - 3 godz.; PSL - 1 godz. 48 min; Kukiz’15 - 2 godz.; Nowoczesna - 1 godz. 37 minut ; Solidarna Polska - 1 min, Polska Razem  - 3 minuty), Radiu Katowice (PiS - 8 godz.; PO - 3 godz.; PSL - 2 godz.; Kukiz’15 - 1 godz. 50 min; Nowoczesna - 1 godz. 47 min; Solidarna Polska - 0; Polska Razem - 0) i Radiu Szczecin (PiS - 15 godz.; PO - 10 godz.; PSL - 2 godz. 19 min; Kukiz’15 - 3 godz. 20 min; Nowoczesna - 3 godz. 37 min; Solidarna Polska - 0; Polska Razem - 0). Tylko w programie Radia Koszalin więcej czasu poświęcono rozpowszechnianiu stanowisk PO (2 godz. 44 min) niż PiS (2 godz. 30 min).

Biorąc pod uwagę łączny czas przeznaczony w rozgłośniach dla partii koalicji rządzącej oraz opozycji parlamentarnej, ugrupowaniom opozycyjnym poświęcano więcej czasu niż koalicji.

Czas antenowy w kanałach Telewizji Polskiej dotyczący prezydenta w pierwszym kwartale br. wyniósł 17 godz. i 16 min. (wobec 11 godz. i 25 min. rok wcześniej), a w drugim kwartale - 21 godz. i 7 min. (wobec 8 godz. i 21 min. przed rokiem). Dwukrotnie w skali roku wzrósł czas poświęcony Kancelarii Prezydenta (z 8 godz. i 55 min. do 15 godz. i 10 min. w pierwszym kwartale oraz z 5 godz. i 40 min. do 10 godz. i 52 min. w drugim kwartale), podobnie zwiększył się też czas dotyczący rządu (z 41 godz. i 7 min. do 70 godz. i 30 min. w pierwszym kwartale oraz z 30 godz. i 1 min. do 82 godz. i 29 min. w drugim kwartale).Z kolei w stacjach Polskiego Radia prezydentowi i rządowi poświęcono w minionym półroczu nieznacznie mniej czasu niż rok wcześniej, Kancelarii Prezydenta - wyraźnie mniej (spadek z 12 godz. i 35 min. do 10 godz. i 35 min.), a marszłkowi Sejmu - ponad dwa razy mniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W stacjach TVP dużo więcej czasu poświecono PiS-owi niż PO, dwa razy dłużej o prezydencie i rządzie niż rok temu

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gagatek
Każdy, kto ma oczy i uszy szeroko otwarte, doskonale widzi i słyszy, ze TVP to już jest tuba propagandowa partii rządzącej i nic poza tym. Nawet za rządów PO nie było w TVP tak fatalnie jak teraz.

Ale pewnie zaraz wyskoczy Maciek z konserwy i będzie nas tu przekonywał, że TVP propaguje wartości i takie tam. Ale on jest chory psychicznie i na niego nie zwracajmy uwagi (gdyby wszyscy ignorowali jego wpisy i na nie nie odpowiadali, może już dawno by mu się znudziło tu pisać cokolwiek).
odpowiedź
User
grześśś
Psychicznie chory Maciek z radomskiej konserwy już nie wyskoczy. Wczoraj pożegnał się z tą stroną i zapowiedział, że teraz będzie pisał na konkurencyjnych portalach pod tym samym nickiem.
odpowiedź
User
good night left side
Zanim zaczniecie krytykować PiS i jego reżimową TV przypomnijcie sobie że wcale poprzednio nie było lepiej, niech każdy patrzy na siebie. Jeśli dla was wzorami obiektywizmu dziennikarskiego byli Lis (trzeba uważać co się pisze, bo wirtualnemedia następnego dnia popełnią tekst pt: Kto jest wzorem obiektywizmu i dlaczego Tomasz Lis, jak przy txt z reklamą n n.pl), Tadla czy Lewicka. Wiadomo na jakiej zasadzie funkcjonują media publiczne więc wszystkim osobom które teraz dostają histerii że tuba propagandowa polecam nie oglądać i przełączyć na inny kanał, macie w czym wybierać.
odpowiedź