SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W tym roku napoje gazowane zdrożały o 36 proc. Ich sprzedaż spadła

W okresie styczeń-sierpień 2021 r. napoje gazowane zdrożały o 36 proc. rdr, sprzedaż spadła o 20 proc. - podaje Centrum Monitorowania Rynku (CMR). Agencja ocenia, że to efekt opłaty cukrowej. Na koniec września br. wpływy z niej siegnęły 1,08 mld zł - podało MF.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak przypomniał Tomasz Rydzewski z CMR, opłata cukrowa weszła w życie 1 stycznia 2021 r., obejmuje napoje bezalkoholowe z dodatkiem cukrów, substancji słodzących oraz kofeiny lub tauryny. Wyróżnione zostały dwie części opłaty naliczane na każdy 1 litr napoju: stała, która wynosi 0,50 zł oraz zmienna – 0,05 zł za każdy gram cukrów przekraczających określony limit (5 gram/100ml). Dodatkową opłatą objęte są napoje zawierające kofeinę lub taurynę (0,1 zł za litr napoju).

Niższy podatek dotyczy napojów mających co najmniej 20 proc. soku owocowego/warzywnego w składzie (np. nektary), czy roztworów węglowodanowo-elektrolitowych (np. izotoniki) - zwolnione są one z części stałej opłaty cukrowej. Napoje słodzone z dominującą zawartością mleka (np. kawa mrożona) oraz suplementy diety i wyroby medyczne zwolnione są całkowicie z opłaty - wskazał Rydzewski.

Trudny rok dla producentów napojów bezalkoholowych

Według eksperta dane paragonowe CMR pokazują, że rok 2021 jest trudny dla producentów napojów bezalkoholowych i punktów handlowych prowadzących ich sprzedaż. "Trwająca pandemia, niższe niż w latach poprzednich temperatury powietrza, do tego wprowadzona z początkiem roku opłata cukrowa wpłynęły na ograniczenie popytu na wybrane produkty napojowe, a na rynku zaraportowano wyraźny wzrost ich cen" - powiedział Rydzewski.

Podał, że w przypadku napojów gazowanych spadek sprzedaży wolumenowej do sierpnia 2021 roku w stosunku do tożsamego okresu 2020 przekracza 20 proc., przy wzroście średnich cen o ok. 36 proc. (z poziomu 3,50 do 4,76 zł/l). W podobnej skali rosną ceny wód smakowych ok. 33 proc. (z 2,60 na 3,47 z/l) przy 21 proc. spadku wolumenu sprzedaży. Dynamika zmian w sprzedaży herbat mrożonych była mniejsza - wyniosła 5 proc. natomiast cena za litr wzrosła o 18 proc. rdr.

"Ciekawie zachowuje się sprzedaż napojów energetycznych, które jako napój słodzony również objęte są opłatą cukrową. Raportowany tu jest wzrost średniej ceny za litr o ok. 15 proc. (skok z 9,54 na 10,93 zł), przy wzroście sprzedaży o 4 proc. w stosunku do ubiegłego roku" - dodał.

Ekspert CMR zwrócił uwagę, że trendy sprzedaży i ceny grup napojowych nieobjętych podatkiem, czyli wód czystych i soków, a także nektarów, czy izotoników, które są niżej opodatkowane, pozostają relatywnie stabilne w 2021 roku.

Zmiana składu napojów

Według CMR wprowadzenie opłaty cukrowej spowodowała, że część producentów podjęło działania obniżające wysokość płaconego podatku, a tym samym próbę redukcji wzrostów cen rynkowych z nadzieją na pobudzenie popytu. Jednym z działań jest zmiana składu napojów zmniejszająca poziom, czy całkowicie eliminująca cukier. "Intensywnie promowane są wersje zero lub light popularnych marek oraz pojawiają się produkty całkowicie niesłodzone" - wskazał Rydzewski.

Dodał, że innym sposobem jest proces tzw. downsizingu, czyli wprowadzania mniejszych opakowań popularnych, flagowych produktów. "To pozwala producentom zredukować cenę jednostkową za butelkę i obniżyć psychologicznie barierę cenową" - wyjaśnił.

Z danych ministerstwa finansów przekazanych PAP wynika, że wpływy z opłaty cukrowej wg. stanu na 30 września 2021 r. wynosiły 1 mld 080 mln 727 tys. 698 zł. Resort przypomniał, że kwoty wpłat z tytułu opłaty cukrowej podlegają dystrybucji w proporcji: 96,5 proc. na rzecz NFZ i 3,5 proc. na rzecz budżetu państwa.

CMR jest niezależną agencją badawczą specjalizującą się w analizach danych transakcyjnych pozyskiwanych drogą elektroniczną z kas fiskalnych zainstalowanych w sklepach spożywczych.

Dołącz do dyskusji: W tym roku napoje gazowane zdrożały o 36 proc. Ich sprzedaż spadła

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ania
Czyli w portfelu przeciętnego Polaka jest mniej pieniędzy, by kupować prasę?
odpowiedź
User
Sandzi
I bardzo dobrze sztuczne za słodkie badziewie prowadzace do nadwagi
odpowiedź
User
Terier
Trzeba podnosić podatki, bo Turów, kary za zamknięcie a z czego władza zapłaci?
odpowiedź