SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W USA rośnie popularność e-booków i audiobooków, ale nadal dominują książki drukowane

Według badań Pew Research Center 73 procent mieszkańców USA przeczytało przez ostatni rok przynajmniej jedną książkę. Najwięcej jest czytelników książek drukowanych, choć rośnie popularność e-booków, powodzenie audiobooków pozostaje stabilne.

fot. Shutterstock.comArticle

Sondaż Pew Research Center został przeprowadzony metodą wywiadów telefonicznych na próbie ponad 1,5 tys. dorosłych mieszkańców USA w okresie od 7 marca do 4 kwietnia br.

Okazuje się, że odsetek Amerykanów, którzy w okresie ostatniego roku przeczytali przynajmniej jedną książkę wynosi obecnie 73 proc. To o 1 proc. więcej niż w ub.r., jednak w dłuższej perspektywie widać spadek czytelnictwa w USA - w 2012 r. przeczytanie książki w okresie jednego roku deklarowało 79 proc. respondentów.

Choć niektórzy z badanych przyznali się do przeczytania 12 lub więcej książek to przyjmuje się, że największa liczba mieszkańców USA przeczytała w ciągu roku średnio 4 tytuły.

Książka drukowana cieszy się wciąż największą popularnością wśród badanych – w takiej formie czyta je najczęściej 65 proc. respondentów. Chętniej po książki na papierze sięgają kobiety (70 proc.) niż mężczyźni (61 proc.), najliczniejsza grupa zwolenników drukowanej lektury to osoby w wieku 18 – 29 lat (72 proc.).

Pomimo dominacji druku w czytelnictwie książek badanie wskazuje na ich rosnącą popularność w formie elektronicznej. Dzisiaj korzystanie z e-booków deklaruje 28 proc. badanych Amerykanów, podczas gdy w 2012 r. było ich 17 proc.

Na stabilnym poziomie utrzymuje się zainteresowanie czytelników w Stanach Zjednoczonych audiobookami. Obecnie 14 proc. korzysta z książek w tej właśnie formie w porównaniu z 12 proc. w ub.r. i 11 proc. w roku 2012.


Badanie wskazuje też, że 28 proc. respondentów korzysta zarówno z tradycyjnych książek jak i ich cyfrowych odpowiedników, podczas gdy zaledwie 6 proc. to użytkownicy wyłącznie e-booków i audiobooków.

Według sondażu czytniki e-booków są stosunkowo słabo rozpowszechnione wśród Amerykanów. Korzystanie z tych urządzeń do czytania elektronicznych książek deklaruje 8 proc. respondentów. Najwyższy odsetek (15 proc.) używa tabletów, 13 proc. czyta e-booki na ekranach smartfonów, a 11 proc. woli lekturę przed monitorem stacjonarnego lub przenośnego komputera.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W USA rośnie popularność e-booków i audiobooków, ale nadal dominują książki drukowane

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl