SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W USA użycie dronów będą regulować specjalne przepisy (wideo)

Drony wykorzystywane komercyjnie w USA nie będą mogły ważyć więcej niż 22 kg i przekraczać pułapu 120 m - to niektóre regulacje przygotowywane przez Federalną Administrację Lotnictwa Stanów Zjednoczonych.

Article

Według informacji dziennika „Wall Street Journal” projekt regulacji dotyczących komercyjnego wykorzystywania dronów na terenie Stanów Zjednoczonych Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) ma przedstawić oficjalnie do końca br.

Według projektowanych przepisów drony używane przez firmy komercyjne nie będą mogły ważyć więcej niż 22 kg, a loty będą możliwe jedynie w ciągu dnia. Bezzałogowe jednostki mają być sterowane wyłącznie przez osoby posiadające licencję pilota, a maksymalny pułap nie może przekroczyć 120 m. Dodatkowym zabezpieczeniem ma być fakt, że operatorowi będzie musiał asystować drugi pilot gotów w razie konieczności przejąć kontrolę nad dronem.

Planowane przepisy budzą sprzeciw przemysłu związanego z budową i wykorzystywaniem bezzałogowych samolotów. Zwracają oni uwagę na fakt, że w tej samej kategorii znalazły się skrajnie różne rodzaje dronów - na przykład model Phantom o wadze nieco ponad 1 kg, jak i wyposażony w silnik spalinowy ScanEagle ważący 16 kg. Zdaniem producentów dronów awaria lub wypadek każdego z tych urządzeń będzie oznaczało skrajnie różne konsekwencje zarówno dla bezpieczeństwa ruchu powietrznego, jak i ludzi znajdujących się na ziemi.

- Zamierzamy stworzyć kompleksowy, skuteczny system regulacji gwarantujących bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom przestrzeni powietrznej oraz każdemu z mieszkańców USA – stwierdziła w specjalnym oświadczeniu FAA. - Nowe przepisy zostaną przystosowane zarówno do wymagań obecnych, jak i przyszłych, bezzałogowych uczestników ruchu lotniczego.

- Przepisy w kształcie planowanym przez FAA są nieporozumieniem - powiedział WSJ Michael Drobac, dyrektor Small UAV Coalition, organizacji zrzeszającej producentów dronów, do której należą między innymi Google i Amazon, firmy zamierzające wykorzystywać na masową skalę bezzałogowe samoloty do dostarczania towarów na terenie USA. - Jeżeli takie regulacje wejdą w życie, będą stanowiły wyraźną przeszkodę na drodze rozwoju nowoczesnych technologii lotniczych - podkreślił Drobac.

Jeżeli przedstawione pod koniec br. propozycje nowych regulacji FAA znajdą akceptację amerykańskiej administracji, to przepisy mają szansę wejść w życie na terenie USA w ciągu kolejnych dwóch lat.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W USA użycie dronów będą regulować specjalne przepisy (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl