SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Wikipedii będzie można oceniać artykuły

Wikimedia Foundation wprowadza system oceniania dla wszystkich artykułów dostępnych w anglojęzycznej wersji encyklopedii internetowej Wikipedia.

W Wikipedii będzie można oceniać artykuły

Od maja narzędzie o nazwie "Article Feedback Tool" jest testowane w Wikipedii na 100 tys. artykułów w języku angielskim. Internauci mogą je oceniać w skali od 1 do 5 gwiazdek w czterech kategoriach: wiarygodności, obiektywizmu, kompletności oraz tego jak dobrze został napisany dany artykuł.

Teraz Wikimedia rozszerza system na wszystkie anglojęzyczne artykuły w internetowej encyklopedii. Według zapowiedzi, każdego dnia będzie nim obejmowanych po 370 tys. kolejnych wpisów (w sumie jest ich obecnie ok. 3,7 mln). Jak na razie nie ma informacji o wprowadzeniu funkcji do innych wersji językowych Wikipedii.

W trakcie testów przeprowadzone zostały badania, w których internauci pozytywnie odnieśli się do nowej funkcji. Ponad 90 proc. użytkowników Wikipedii uznało system oceniania artykułów za przydatny.

Wielu respondentów postrzega narzędzie także jako sposób uczestnictwa w rozwoju Wikipedii i dostępnych w niej treści. Na pytanie dlaczego ocenili artykuł, ponad połowa odpowiedziała, że chciała "pozytywnie wpłynąć na rozwój strony".

Poprzez nową funkcję Wikimedia chce także zachęcić większą liczbę internautów do aktywnego włączenia się w tworzenie Wikipedii. Użytkownikom, którzy zdecydują się ocenić artykuł, wyświetlane będzie zaproszenie do jego edycji. Podczas testów zdecydowało się na to 17 proc. osób, które dostały takie zaproszenie, a 15 proc. z nich pomyślnie zakończyło edycję.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Wikipedii będzie można oceniać artykuły

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl