SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Waldemar Pawlak: Inflacja spadnie do 4,0 proc. w lipcu

Inflacja konsumencka będzie nadal spadać i w lipcu może wynieść ok. 4,0 proc. r/r wobec 4,2 proc. w czerwcu (i 5,0% w maju), uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Według naszych prognoz roczny wskaźnik inflacji powinien w lipcu 2011 r. spaść do około 4%" - powiedział Pawlak, cytowany w komunikacie resortu gospodarki.

"Głównym czynnikiem ograniczenia inflacji w lipcu może być spadek cen żywności" - dodał wicepremier. Jak podkreśla resort, ceny artykułów żywnościowych w czerwcu malały zdecydowanie szybciej od oczekiwań. Przyczynił się do tego m.in. spadek cen warzyw.

"W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego spadku cen żywności. Sprzyjają temu korzystne warunki meteorologiczne" - poinformował minister gospodarki. Jak podkreślił, przewidywania te są jednak obarczone niepewnością związaną z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurs walutowy oraz ceny surowców.

W czerwcu ceny paliw obniżyły się w stosunku do maja o 0,9% i obok cen żywności wpłynęły na obniżenie inflacji ogółem, podało też ministerstwo. "Wpływ na to miała decyzja państw członkowskich Międzynarodowej Agencji Energetycznej o uwolnieniu zapasów ropy naftowej" - powiedział Pawlak.

Wg GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r. spadły o 0,4% w stosunku do maja b.r.  W porównaniu z czerwcem 2010 r. były zaś wyższe o 4,2%.

Dołącz do dyskusji: Waldemar Pawlak: Inflacja spadnie do 4,0 proc. w lipcu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl