SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Waldemar Pawlak: podwyżka stóp procentowych zdusi wzrost PKB, a nie inflację

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie powinna podnosić obecnie stóp procentowych, ponieważ groziłoby to zduszeniem odbudowującego się wzrostu gospodarczego, a jednocześnie nie przeciwdziałałoby wzrostowi inflacji wynikającemu z czynników globalnych, czyli znajdujących się poza sferą, na którą ma wpływ polska polityka pieniężna, uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Waldemar Pawlak: podwyżka stóp procentowych zdusi wzrost PKB, a nie inflację

"Podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do schłodzenia lub zamrożenia gospodarki. Inflacja, na którą mamy wpływ - czyli wynikająca z czynników krajowych - to przede wszystkim podwyżka VAT-u. Natomiast wzrost cen energii, żywności, paliw - to są czynniki globalne" - powiedział Pawlak podczas konferencji prasowej.

Dodał, że nawet podniesienie stóp procentowych przez polską władzę pieniężną do 100% nie spowoduje spadku cen żywności czy ropy na globalnych rynkach. Dlatego Ministerstwo Gospodarki przygotuje dla RPP raport, w którym wskaże czynniki krajowe oraz czynniki globalne wpływające na inflację, zapowiedział wicepremier.

"Trzeba to wyraźnie rozdzielić. Nie możemy zarżnąć czy udusić polskiej gospodarki tylko dlatego, ze ropa czy pszenica jest akurat na rynkach światowych przedmiotem spekulacji" - powiedział Pawlak.

Dlatego, zdaniem wicepremiera, bardzo ważne jest, by polityka pieniężna była prowadzona roztropnie i była osadzona w realiach polskich, a polski bank centralny nie podnosił stóp procentowych w momencie, gdy nie podnoszą ich banki centralne USA, Japonii czy Europejski Bank Centralny (EBC).

"Jak będziemy mieli 7% wzrostu PKB, to proszę bardzo - niech wtedy sobie włączają hamulec, ale dzisiaj jest to nieuzasadnione" - podsumował Pawlak.

W styczniu br. RPP podwyższyła stopy procentowe o 25 pb do 3,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Rada nie zmieniała poziomu stóp procentowych od czerwca 2009 roku. Analitycy oczekują jednak, że - zwłaszcza wobec wyższego niż oczekiwano wzrostu inflacji w styczniu, do 3,8% r/r - kolejna podwyżka może mieć miejsce już na posiedzeniu 1-2 marca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Waldemar Pawlak: podwyżka stóp procentowych zdusi wzrost PKB, a nie inflację

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ae44
zobacz tutaj:

http://podwyzka.blogspot.com
8 8
odpowiedź