SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyło Warsaw Data Hub, nowe data center Orange w stolicy

Po roku od rozpoczęcia budowy, działa już Warsaw Data Hub - najnowszy data center Orange Polska. Obiekt jest gotowy do użytku, znajdą się w nim kluczowe elementy sieci operatora, jak i infrastruktura jego klientów.

Article

Zlokalizowany w podwarszawskich Łazach obiekt zaczął na dobre powstawać w październiku 2020 roku, dzisiaj – jest już gotowy i działa.

- Nasza infrastruktura musi być gotowa na obsłużenie stale rosnącego ruchu. Tylko w sierpniu 2021 odnotowaliśmy ok. 64 proc. wzrost ilości danych przesłanych po światłowodzie w porównaniu do sierpnia 2020 – komentuje Julien Ducarroz, prezes Orange Polska. - Polskie firmy coraz chętniej się cyfryzują, coraz częściej wybierają rozwiązania chmurowe. Warsaw Data Hub znacząco powiększy nasz potencjał kolokacyjny. Możemy też w miarę potrzeb rozbudowywać ten obiekt. Najnowsze rozwiązania zastosowane w centrum pozwolą nam też na redukcję liczby wykorzystywanych urządzeń, co w połączeniu z ich najwyższą efektywnością energetyczną zaowocuje zwiększeniem efektywności energetycznej naszej sieci. W praktyce oznacza to redukcję poziomu emisji CO2 o około 5 tys. ton rocznie – dodaje.

Usługi i kolokacja w jednym

Warsaw Data Hub, który po przeniesieniu najważniejszych systemów Orange Polska stanie się jednym z kluczowych węzłów sieci operatora, pozwoli także Orange zaoferować klientom biznesowym nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne zaplecze w postaci usług data center i kolokacji zgodnie z ich potrzebami. W tym kontekście – jak podkreśla operator - ważne jest położenie w pobliżu Warszawy, bo to właśnie w stolicy popyt na tego typu usługi rośnie najszybciej.

Warsaw Data Hub dla Orange Polska to jeden z najbardziej innowacyjnych obiektów tego typu w Polsce, zarówno pod względem zastosowanych technologii, standardów bezpieczeństwa, jak i rozwiązań proekologicznych. Zaprojektowała go i wykonała spółka Warbud - w błyskawicznym tempie 14 miesięcy.  

Obiekt chroniony technologią  laserową i biometryczną

Na potrzeby centrum przetwarzania danych zaprojektowane i wykonane zostały dwutorowe zasilania budynku, realizowane z dwóch obszarów zakładu energetycznego po 4,1 MW każdy oraz zasilanie gwarantowane w formie 3 agregatów prądotwórczych - każdy o mocy 1800 kW.

W obiekcie zastosowano system klimatyzacji precyzyjnej w układzie redundantnym N+1 z niezależnymi liniami wody lodowej o mocy 1400 kW dla czterech komór technicznych o powierzchni 400 m kw. każda. W pomieszczeniach technicznych wykorzystano układy klimatyzacji precyzyjnej freonowej w układzie redundantnym N+1 o mocy 245 kW.

Bezpieczeństwo pożarowe centrum zapewnia system gaszenia gazem IG-541 oraz systemy wczesnej detekcji dymu dla pomieszczeń zbiorników paliwa i agregatów prądotwórczych, a dodatkowo instalacja półstała piany ciężkiej. Budynek chroniony jest także przez systemy bezpieczeństwa wykorzystujące m.in. najnowocześniejsze technologie laserowe i biometryczne. Rozwiązania te gwarantują wysoki stopień niezawodności i dostępności infrastruktury krytycznej oraz przetwarzanie i transmisję danych bez żadnych przerw.

Orange Polska podkreśla, że swoją ofertę kieruje zarówno do klientów z jednym serwerem, kilkoma urządzeniami, jak i do tych, którzy potrzebują całej komory serwerowej. W ramach usługi Unit operator udostępnia miejsce w szafach współdzielonych dla kolokacji pojedynczych urządzeń. Kolokacja Rack oferuje klientom na wyłączność całe szafy serwerowe. Z kolei w ramach usługi Space szafy klienta są lokowane w dedykowanej lub współdzielonej przestrzeni zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami.

Przychody Orange Polska w drugim kwartale br. wzrosły o 4,5 proc., a EBITDaL - o 4 proc. Przybyło też 48 tysięcy klientów światłowodu oraz 83 tysiące klientów abonamentowych głosowych usług mobilnych.

Dołącz do dyskusji: Ruszyło Warsaw Data Hub, nowe data center Orange w stolicy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Orange zapłacił 32,5 mln zł podatku. Dostał 820 mln zł pomocy publicznej. Wszyscy podatnicy złożyli się na to cudo. I pewnie zostało jeszcze na premie dla zarządu.
odpowiedź