SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Warszawie sprawdzono 5G. Najszybciej w Plusie

Specjaliści z firmy Notel Poland, stojącej za aplikacją RFBenchmark, sprawdzili postępy w rozwoju sieci 5G w Polsce pod kątem użytkowników stacjonarnych. Swoją uwagę skupili na Warszawie, gdzie przeprowadzili pomiary w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu (tzw. stationary test).

Article

Na pokładzie pojazdu pomiarowego wykorzystane zostały następujące urządzenia: Xiaomi Mi 10 5G Pro M2007J3SG, Samsung S20 FE 5G oraz skanery PCTEL IBFlex i MXFlex wspierające technologię 5G. Skupiono się głównie na transmisji pakietowej w dół i w górę, która jest wykorzystywana np. przy oglądaniu filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości (4K, 8K), jak również rozmów wideo z użyciem popularnych komunikatorów, zdalnego dostępu do systemów serwerowych lub monitoringu wizyjnego, czy też przeglądania treści www.

Specjaliści Notel wylosowali 8 lokalizacji na terenie Warszawy, w których wykonane zostały pomiary prędkości internetu mobilnego (pobierania oraz wysyłania danych) w trybie stacjonarnym.

W stabilnych warunkach radiowych prędkości pobierania osiągane w technologii 5G (NSA) u poszczególnych operatorów są zadowalające, a w przypadku jednego nawet bardzo zadowalające. Wyraźnie wybija się na tym punkcie Plus, notując średnią prędkość pobierania ze wszystkich lokalizacji w granicach 322 Mb/s. Jest to przeszło 200 Mb/s więcej w porównaniu do konkurencji. Następni w kolejce są T-Mobile (134 Mb/s), Orange (109,6 Mb/s) i Play (78,8 Mb/s).

Patrząc na średnie wyniki pobierania per lokalizacja również liderem jest Plus – najwyższa średnia prędkość pobierania osiągnęła 400 Mb/s (punkt Gwintowa). Drugim najwyższym wynikiem może pochwalić się T-Mobile - 229,7 Mb/s (punkt Popularna). Kolejni na liście są Orange (206,3 Mb/s - punkt Popularna) oraz Play (149,9 Mb/s - punkt Popularna).

W przypadku wysłania danych prędkości są odpowiednio mniejsze. Najszybszy był Orange ze średnią prędkością 50 Mb/s, a potem kolejno Play (48,2 Mb/s), Plus (42,8 Mb/s) i T-Mobile (23,8 Mb/s).

W zestawieniu per lokalizacja tabela wyników należy natomiast do Play, ze średnim wynikiem 81,8 Mbps (punkt Popularna). Następy w tabeli jest Orange z wynikiem 68,8 Mb/s (punkt Gwintowa), a później Plus z prędkością 57,6 Mb/s (punkt Gwintowa). T-Mobile osiągnął 29,5 Mb/s (punkt Gwintowa).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Warszawie sprawdzono 5G. Najszybciej w Plusie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl