SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel do Jacka Kurskiego o przywrócenie „Warto rozmawiać”

Nasz program pozostaje tymczasowo zawieszony - poinformował wczoraj zespół tworzący „Warto rozmawiać”, dodając, że mają nadzieję, iż szybko wrócą na antenę. Tymczasem w internecie pojawiła się petycja o przywrócenie programu skierowana do władz Telewizji Polskiej i posłanki Joanny Lichockiej.

Ponad tydzień temu Telewizja Polska wyemitowała odcinek programu „Warto rozmawiać”, poświęcony walce rządu z pandemią. Jan Pospieszalski i jego goście wypowiadali się w podobnym tonie: - W rok po ogłoszeniu pandemii, kolejnych falach zarażeń statystyki pokazują, że szczepienia nie spowodowały oczekiwanego zatrzymania choroby, a polityka lockdownów, w tym także zamknięcie służby zdrowia, przynosi fatalne rezultaty - mówił dziennikarz we wprowadzeniu.

Na treści w programie zareagowała posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka. Skrytykowała „skandaliczny” - jej zdaniem – program na twitterowym koncie. Napisała też, że wymaga on reakcji Rady Mediów Narodowych. Zwróciła się też pisemnie o wyjaśnienia prezesa TVP, Jacka Kurskiego.  Ostatecznie program został zawieszony, a Jan Pospieszalski poinformował nas, że trwają rozmowy na temat rychłego jego przywrócenia na antenę.

„Prawdziwa misja telewizji - swoboda wypowiedzi”

W sieci pojawiła się petycja, rozpowszechniana przez serwis PCH24.pl. Jej twórcy zachęcają do podpisywania apelu (skierowanego do Jacka Kurskiego i Joanny Lichockiej), w którym domagają się szybkiego przywrócenia programu Pospieszalskiego na antenę.

- Wyrażam swoje głębokie oburzenie zdjęciem z anteny TVP programu „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. Media publiczne mają, wedle założeń, do spełnienia ważne zadanie. Kryje się ono pod tajemniczym słowem „misyjność”. A to nie tylko realizacja wartościowych kulturowo i mało popularnych projektów. To także dbałość o pluralizm w debacie publicznej - czytamy w petycji zatytułowanej „Dajcie rozmawiać”. Po podpisaniu można ją wysłać z poziomu strony internetowej bezpośrednio do adresatów.

- Prawdziwą misją telewizji publicznej nie jest bycie tubą propagandową partii rządzącej, a prezentowanie różnych poglądów i swoboda wypowiedzi. Z przykrością dostrzegam, że od dłuższego czasu kierowana przez Pana telewizja ma z tym wyraźny problem, czego dowodem jest zdjęcie z anteny programu „Warto rozmawiać”, gdzie ośmielono się podważyć działania rządu Prawa i Sprawiedliwości - stwierdzono w petycji. Do czwartku wieczorem podpisało i wysłało ją ponad 8,1 tys. osób.

Autorzy "Warto rozmawiać": ufamy, że szybko wrócimy

Swoje stanowisko w sprawie zdjęcia z anteny „Warto rozmawiać” przesłało do TVP także stowarzyszenie „Wiara i czyn”. „Program panów Jana Pospieszalskiego i Pawła Nowackiego od lat jest unikatowym, autorskim formatem publicystycznym w ramówce TVP. Twórcy programu „Warto rozmawiać” swoją pracą zdobyli przez lata zaufanie widzów. W dobie największego po 1989 r. kryzysu społecznego, jakim jest epidemia, obywatelom należy się dostęp do szerokiego spektrum poglądów, zwłaszcza na antenach telewizji państwowej finansowanej z abonamentu i dotowanej z budżetu państwa” – czytamy w stanowisku.

Twórcy programu „Warto rozmawiać” w czwartek zamieścili na oficjalnym jego fanpage’u kilka informacji przesyłanych przez widzów, a dotyczących walki z pandemią. Temat opatrzyli wpisem, z którego wynika, że program pozostaje tymczasowo zawieszony. O powrocie na antenę napisali: - Ufamy, że nastąpi to wcześniej niż później.

Jako że nasz program pozostaje tymczasowo zawieszony, zanim wrócimy na antenę TVP (ufamy, że nastąpi to wcześniej niż...

Opublikowany przez Warto Rozmawiać Środa, 21 kwietnia 2021

We wtorek Komisja Etyki Telewizji Polskiej stwierdziła, że odcinek „Warto rozmawiać” o walce rządu z pandemią naruszył zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w TVP.  - W audycji zaprezentowano wyłącznie głosy krytyczne wobec podejmowanych działań w walce z pandemią. Dochowanie zasad rzetelności dziennikarskiej jest szczególne ważne w czasie, gdy ludzie walczą o zdrowie i życie i gdy tak wielu widzów, w oparciu o wiedzę z audycji telewizji publicznej może podejmować decyzje odnoszące się do własnego zdrowia, a w szczególności szczepień czy zachowania zasad profilaktyki - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie centrum informacji TVP.

Głos w sprawie programu „Warto rozmawiać” zabrała też szefowa Centrum Monitorowania Wolności Prasy SDP, Jolanta Hajdasz. Zaapelowała do kierownictwa TVP o emisję programu z 19 kwietnia b.r. i przywrócenie dotychczasowego stałego miejsca tego programu w ramówkach Telewizji Polskiej.

W sezonie 2020/2021 program „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego ogląda średnio 122 tys. widzów w TVP1. Premiery cyklu w TVP3 śledzi 80 tys. osób - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. W analizowanym okresie najwięcej widzów przyciągnął odcinek pokazany 1 lutego. Śledziło go średnio 280 tys. osób.

Dołącz do dyskusji: Apel do Jacka Kurskiego o przywrócenie „Warto rozmawiać”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
IOP
w tym odcinku o walce z Pandemia Trzeba było mówić że Rząd Pis-u radzi sobie najlepiej na świecie w walce z Pandemia że Polska to Kraina mlekiem i miodem Płynąca i nie było by Problemu ...
odpowiedź
User
Klusek
Mam wątpliwości.....-to słowo klucz na Woronicza. Drugie słowo klucz to - rząd Pis zrealizował...... I tak się ta karuzela kręci
odpowiedź
User
Greg
Pytanie Jacku, pan się nie daje!
odpowiedź