SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych to mld euro

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce w ramach 32 projektów zrealizowanych do końca sierpnia wyniosła ok. 1 mld euro. W tej chwili agencja ma 172 projekty na 6,2 mld euro w negocjacjach, poinformował agencję ISB prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman.

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych to mld euro

"Kwota inwestycji to ok. 1 mld euro do końca sierpnia w 36 projektach. Druga połowa roku jest nie tylko zależna od stabilności sytuacji w Polsce, ale też od tego jak potoczą się losy gospodarek europejskiej i USA, skąd pochodzi najwięcej projektów" - powiedział ISB Majman w kuluarach XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój.

Dodał, że w tej chwili PAIiIZ ma 172 projekty w negocjacjach. Ich wartość to ok. 6,2 mld euro. "Większość oczywiście będzie realizowana w przyszłych latach, ale część z nich zostanie sfinalizowana już w tym roku. Do 90% projektów pochodzi z UE i USA" - zaznaczył Majman.

Według jego słów, wśród potencjalnych inwestorów BIZ na pierwszym miejscu jest przemysł samochodowy (31 projektów o wartości 2,3 mld euro), przemysł maszynowy (16 projektów na 705 mln euro), następnie centra nowoczesnych usług biznesowych, branża spożywcza, przemysł lotniczy i centra naukowo - badawcze.

Agencja obsługuje obecnie 39 inwestycji ze Stanów Zjednoczonych o łącznej wartości 1,1 mld euro. Następnie 18 brytyjskich projektów, wartych ponad 355 mln euro. Z Chin pochodzi 15 projektów o wartości ponad 246 mln euro.

Narodowy Bank Polski (NBP) podał wcześniej, że zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce w okresie lipiec 2010 - czerwiec 2011 r. miały wartość 5,99 mld euro wobec 9,79 mld euro w poprzednich 12 miesiącach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych to mld euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl