SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wartość globalnego rynku dóbr luksusowych to już 281 mld euro, popyt napędzają Chiny

Rynek osobistych dóbr luksusowych (odzież, torebki, czy biżuteria) wzrósł w tym roku na świecie o 4 proc. do 281 mld euro - wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Bain & Company. Łącznie segment dóbr premium wart jest aż 1,3 bln euro.

Article

W 2019 roku całkowita wartość światowego rynku dóbr luksusowych, która oprócz dóbr osobistych uwzględnia takie kategorie jak nieruchomości, środki transportu (samochody, odrzutowce, jachty), podróże czy kolekcje sztuki, osiągnęła w 2019 roku wartość 1,3 bln euro. Eksperci podtrzymali też wcześniejsze prognozy według których rynek będzie rósł w tempie 3-5 proc. rocznie.

Wśród kategorii produktowych, które w tym roku zanotowały najwyższą dynamikę wzrostu są buty i biżuteria (wzrost o 9 proc.) oraz wyroby skórzane (7 proc.). Osłabł natomiast popyt na zegarki.

Do roku 2025 liczba klientów dóbr luksusowych wzrośnie do 450 mln z 390 mln obecnie. Wzrost napędzą młodzi ludzie z pokolenia Y, którzy w 2025 roku będą stanowić już prawie połowę rynku. Konsumentami luksusu stają się też osoby jeszcze młodsze, których zwyczaje i preferencje zakupowe zdecydowanie różnią się od tego, jak kupowali ich rodzice.

- Tegoroczne dane potwierdzają, że rynek dóbr luksusowych rośnie w umiarkowanym tempie i niezmiennie napędzany jest popytem ze strony chińskich konsumentów - powiedziała Claudia D’Arpizio, partner w Bain & Company i autorka raportu „Bain & Company Luxury Study”.

Premium idzie do online

Jednym z kluczowych trendów, który zmienia rynek dóbr luksusowych jest rosnący udział sprzedaży internetowej. Obecnie już 12 proc. rynku stanowią zakupy online, co oznacza 22 proc. wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Nawet jeśli klienci ostatecznie decydują się sfinalizować zakupy w salonie stacjonarnym, to i tak w coraz większym stopniu wykorzystują kanał online i media społecznościowe do wyszukiwania informacji o produktach i markach. Z tego powodu eksperci Bain & Company zalecają markom luksusowym dalsze inwestycje w strategie omnichannel.

Luksus "z drugiej ręki"

Rosnąca świadomość tematów społecznych i środowiskowych wśród klientów, zwłaszcza tych młodszych, to kolejny czynnik wpływający na kształt rynku - analizują eksperci Bain & Company. Jak wynika z ich badania, już 80 proc. klientów deklaruje, że preferuje marki luksusowe realizujące odpowiedzialne etycznie i środowiskowo praktyki.

Sześciu na 10 konsumentów oczekuje, że branża będzie robić więcej dla środowiska niż inne sektory.

Rośnie też popyt na dobra luksusowe z „drugiej ręki”. Ten segment rynku wart jest już 26 mld euro i najprężniej rozwija się w Europie.

– To widać również w Polsce – powiedziała Katarzyna Wal z warszawskiego biura Bain & Company. – W dużych miastach jak grzyby po deszczu pojawiają się komisy skupujące i sprzedające luksusowe ubrania, torebki i buty. Niezmiennie rządzi Louis Vuitton, ale w sprzedaży pojawiają się też akcesoria marek, które nie mają oficjalnych butików w Polsce, jak Celine - dodała.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość globalnego rynku dóbr luksusowych to już 281 mld euro, popyt napędzają Chiny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl