SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wartość polskiego rynku IT wzrośnie do 25 mld zł

Wartość polskiego rynku IT wzrośnie w 2010 r. o 3% do ok. 25 mld zł, oceniają analitycy firmy PMR w swojej sierpniowej publikacji. Według nich w kolejnym roku możliwy jest już dwucyfrowe tempo wzrostu.

Wartość polskiego rynku IT wzrośnie do 25 mld zł

„Rynek IT wychodzi z kryzysu. Jego wartość wzrośnie w 2010 r. o ponad 3% do ok. 25 mld zł. W kolejnym roku możliwy jest już wzrost dwucyfrowy. Rośnie optymizm dostawców rozwiązań IT, którzy szans dla rozwoju rynku upatrują przede wszystkim w ogólnej poprawie sytuacji makroekonomicznej i we wzroście popytu z sektora przedsiębiorstw" - czytamy w raporcie PMR.

Według najnowszych danych PMR wartość rynku IT w Polsce w 2009 r. spadła do poziomu 24,2 mld zł. Dynamika rynku mierzona w złotówkach była negatywna i wyniosła -10,1%.

W 2009 r. najbardziej bolesny dla rynku okazał się spadek wartości rynku sprzętu, oceniają analitycy. Według raportu skurczył się on aż o ok. jedną piątą. PMR przypomina, że już w 2008 r. widać było wyraźny spadek na rynku komputerów stacjonarnych i monitorów. W zeszłym roku do tego trendu dołączył też rynek komputerów przenośnych.

„Mniejszemu popytowi, szczególnie w I poł. 2009 r., towarzyszył wzrost cen importowanego sprzętu spowodowany niekorzystnym kursem dolara. Warto podkreślić, że tego typu załamanie rynku IT w Polsce jest wydarzeniem bez precedensu. Wcześniej zdarzały się okresy stagnacji, ale spadek rynku nie miał miejsca” – podkreślają autorzy raportu.

Według nich struktura rynku wyraźnie ewoluuje ona w stronę wyższego udziału w wydatkach na IT gospodarstw domowych oraz sektora MŚP. Nadal jednak dla sektora decydujące znaczenie mają inwestycje dużych firm.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość polskiego rynku IT wzrośnie do 25 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl