SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wartość transakcji fuzji i przejęć w Polsce wyniosła 21,0 mld euro w 2010 r.

Wartość transakcji fuzji i przejęć w Polsce wyniosła 21,0 mld euro w 2010 r. wobec 9,6 mld euro rok wcześniej. W tym czasie liczba transakcji M&A zwiększyła się o 8% do 659 umów, wynika z raportu serwisu DealWatch (należącego - podobnie jak agencja ISB - do grupy Euromoney).

Wartość transakcji fuzji i przejęć w Polsce wyniosła 21,0 mld euro w 2010 r.

"W 2010 r., liczba transakcji fuzji i przejęć w Polsce wzrosła o 8% w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając liczbę 569 transakcji. Całkowita wartość osiągnęła rekordowe 21 mld euro, ponad dwukrotnie więcej niż 9,6 mld euro odnotowane w 2009 r. Nadzwyczajny wzrost wartości był efektem przeprowadzenia kilku bardzo dużych transakcji, w tym prywatyzacji kilku dużych spółek" - głosi raport.

Sektor produkcji był najbardziej aktywny pod względem liczby transakcji – było ich 133 w 2010 r. Na drugim miejscu było budownictwo z 89 transakcjami. Największą sumę wartości transakcji – 7,9 mld euro – odnotowano w sektorze finansów i ubezpieczeń. Drugim co do wartości sektorem była energetyka, z sumą wartości wynoszącą 4,9 mld euro, podał także DealWatch. 

Największą transakcją w 2010 r. było przejęcie kontroli nad BZ WBK przez hiszpański bank Banco Santander za około 3 mld euro. Odnotowano jeszcze pięć transakcji o wartości powyżej 1 mld euro: wartą 2 mld euro ofertę publiczną PZU na warszawskiej giełdzie, umowę sprzedaży Energi grupie PGE za 1,9 mld euro, a także sprzedaż w transakcjach pakietowych mniejszościowych udziałów w PGE i PZU oraz giełdową prywatyzację grupy Tauron Polska Energia.

"Polscy doradcy oczekują dalszego wzrostu w obszarze fuzji i przejęć w 2011 roku, zarówno pod względem liczby transakcji, jak i ich średniej wartości. Ich zdaniem, wzrost będzie widoczny i w transakcjach private equity, i w konsolidacji polskich firm. Zmniejszy się natomiast rola Ministerstwa Skarbu Państwa jako sprzedającego" - czytamy dalej w materiale.

W raporcie pt. „DealWatch Emerging Europe M&A Report 2010" podano, że liczba transakcji fuzji i przejęć w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w minionym roku wzrosła o 7,7% do 3.164. Jest ona znacznie niższa niż w 2008 r., kiedy odnotowano 3.734 transakcje. Całkowita wartość transakcji w 2010 r. sięgnęła 142 mld euro, o 50% więcej niż w 2009 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wartość transakcji fuzji i przejęć w Polsce wyniosła 21,0 mld euro w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl