SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz gorzej robi się w Polsce interesy

Połowa firm uważa, że w tym roku pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu - pokazują nowe badania Konfederacji Lewiatan. Tylko co dziesiąty przedsiębiorca jest przeciwnego zdania.

Article

Według nowego badania Konfederacji Lewiatan, połowa przedsiębiorstw ocenia, że warunki prowadzenia firmy w 2018 roku pogorszyły się  w porównaniu z latami poprzednimi. Zdaniem 40 proc. nie uległy one zmianie.

Najgorzej oceniają warunki prowadzenia działalności w tym roku  przedsiębiorstwa średnie (53 proc.) i małe (49 proc.). Ich opinie podziela 41 proc. dużych przedsiębiorstw.

Tylko w ocenie 11 proc. firm warunki prowadzenia działalności gospodarczej się poprawiły. To opinia 8 proc. średnich i 11 proc. przedsiębiorców. Nieco wyższy odsetek dużych przedsiębiorców (19 proc.) widzi zmiany na plus.   

Duże firmy, większy optymizm

56 proc. ludzi biznesu jest pozytywnie nastawiona do prowadzenia firmy w 2019 roku w kontekście biznesowym, wobec 37 proc. nastawionych negatywnie. Tylko co trzeci ankietowany prowadzący biznes pozytywnie nastawiony w kontekście zmian w prawie i działań administracji, wobec  61 proc. nastawionych negatywnie.

Największym optymizmem wykazują się duzi przedsiębiorcy (zatrudniający powyżej 250 osób).

Tylko 34 proc. ankietowanych w tej grupie negatywnie prognozuje prowadzenie firmy w kontekście zmian w prawie. Tymczasem dla firm średnich ten odsetek wynosi 65 proc., a dla małych 62 proc.

Badanie zrealizowała firma SMARTSCOPE w listopadzie br., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców, zatrudniających przynajmniej 10 pracowników, metodą CATI.

Dołącz do dyskusji: Coraz gorzej robi się w Polsce interesy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jurij
Duży przedsiębiorca to taki, który zatrudnia powyżej 500 osób. Sprawdźcie sobie definicję. 250 to średnia firma. Badanie o kant pupy potłuc
odpowiedź
User
REAL
Artykuł zupełnie z pupy . Gdzie jest podana szczegółowa informacja jaka to była grupa ankietowanych przedsiębiorców ? Czy to były grube ryby z pierwszej ligii biznesu czy sprzedawcy skarpet na bazarku? Jak zapytasz sprzedawców auto w komisach czy należy podnieść akcyzę na auta sprowadzane to trudno aby odpowiedź brzmiała- tak, oczywiście że należy ją podnieść
odpowiedź