SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Według SDP media publiczne nie zostały odpolitycznione. Gadowski: w TVP za Kurskiego jak za Brauna

- Zmiany w mediach publicznych postulowane przez SDP w 2015 r które miały doprowadzić do ich odpolitycznienia i zapewnienia im stabilizacji sytuacji finansowej nie zostały zrealizowane - oceniają delegaci Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Do działań w tej sprawie wezwali Radę Mediów Narodowych i władze mediów publicznych.

W miniony weekend podczas zjazdu nadzwyczajnego delegaci Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich omawiali m.in. sytuację w mediach publicznych. Niektórzy członkowie SDP zarzucili Telewizji Polskiej, że nadal jest mocno upolityczniona.

- Trzy lata temu protestowaliśmy przeciwko działalności prezesa TVP Juliusza Brauna. Zarzucaliśmy mu uczynienie z telewizji tuby propagandowej jednej partii - PO. Od tamtej pory zmieniło się tylko jedno: partia. Równie dobrze moglibyśmy w tamtym apelu zmienić tylko nazwisko - zamiast: Juliusz Braun wpisać Jacek Kurski - ocenił Witold Gadowski, od jesieni ub.r. wiceprezes SDP. - Zajęcie teraz stanowiska w tej sprawie to będzie test na dojrzałość SDP - zaznaczył.

Zaznaczmy, że Witold Gadowski w ostatnim okresie kilka razy krytykował działania władz Telewizji Polskiej. W czerwcu ub.r. stwierdził, że kierownictwo TVP Info dostało zakaz zapraszania go do programów, czemu zaprzeczył prezes TVP Jacek Kurski. Natomiast w październiku Gadowski wytknął, że przywrócony do TVP2 po kilku lata przerwy „Magazyn kryminalny 997” Michała Fajbusiewicza zaczęto realizować w latach 80. we współpracy z milicją. Program spadł z ramówki po jednym odcinku, a wiosną w TVP1 pokazywano „Magazyn 997” prowadzony przez Dariusza Bohatkiewicza.

Z kolei ofertę programową Telewizji Polskiej negatywnie oceniła podczas zjazdu SDP Ewa Urbańska, przez wiele lat dziennikarka TVP (tworzyła m.in. programy popularnonaukowe). - Uzależnia ludzi od głupoty, a powinna wznosić się na wyższy poziom, pokazywać kulturę, sztukę i robić to w atrakcyjnej formie. W TVP nie ma już twórców tylko 3,5 tysiąca biurokratów - skrytykowała.

To Urbańska zaproponowała przyjęcie uchwały w sprawie sytuacji w Telewizji Polskiej. W trakcie dyskusji delegaci zdecydowali, że uchwała będzie dotyczyć wszystkich mediów publicznych.

SDP apeluje do Rady Mediów Narodowych i władz mediów publicznych o zmiany

W uchwale delegaci z jednej strony dostrzegają „osiągnięcia mediów narodowych w dążeniu do zapewnienia możliwości udziału w debacie publicznej środowiskom wykluczanym z tej debaty do roku 2015” Jednocześnie oceniają, że „że zmiany w mediach publicznych postulowane przez SDP w 2015 r które miały doprowadzić do ich odpolitycznienia i zapewnienia im stabilizacji sytuacji finansowej nie zostały zrealizowane”.

- Wzywamy Radę Mediów Narodowych i władze mediów publicznych do podjęcia działań zmierzających do naprawy obecnej sytuacji przede wszystkim w kwestii poszanowania ustawowej misji, zagwarantowania niezależności i godności uprawiania dziennikarstwa oraz związanej z tym konieczności odtworzenia organizacyjnych struktur twórczych będących gwarantem kreatywności niezbędnej w celu realizacji wartościowej, atrakcyjnej dla odbiorców oraz nowatorskiej oferty programowej - wyliczono w uchwale.

Dołącz do dyskusji: Według SDP media publiczne nie zostały odpolitycznione. Gadowski: w TVP za Kurskiego jak za Brauna

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
JAG
Gad jest rozgoryczony, bo Kura odciał go od kasy. A tu nowa żona, nowe dziecko a na koncie zero. Jego program - te wycieczko po całym świecie, konfabulacje, okazały sie totalnym niewypałem. Wczesniej ten frustrat z Krakowa miał być szefem TVP1...
odpowiedź
User
Iza
Kogo obchodzi kwik jakiegoś SDP?
odpowiedź
User
Mark
Różnica jest taka że za Tuska Wiadomościami przez kilka lat rządził Karnowski a za PiS zmiany nastąpiły od razu. I jest też różnica - Kurski jest etatowym manipulantem z wyrokiem za kłamstwo. To tak jakby PO na szefa tv dało Palikota.
odpowiedź