SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Węże 2011: Dziennikarze wybrali, "Wyjazd integracyjny" najgorszym filmem

W niedzielę przyznano po raz pierwszy Węże - polskie Złote Maliny dla najgorszych filmów minionego roku. Tytuł Wielkiego Węża 2011 roku dostał "Wyjazd integracyjny" Przemysława Angermana. W poszczególnych kategoriach rekordzistą była superprodukcja "1920 Bitwa Warszawska".

Węże 2011: Dziennikarze wybrali,

Za najgorszego aktora uznano Pawła Małaszyńskiego i jego rolę w filmie "Weekend", a za najgorszą aktorkę Nataszę Urbańską w "1920 Bitwa Warszawska".

Pomysłodawcami antynagrody są krytycy Kamil Śmiałkowski, Krzysztof Spór (naczelny portalu Stopklatka) i Konrad Wągrowski (Esensja), a w skład przyznającej je akademii weszli dziennikarze i krytycy filmowi. - Nie godzimy się na filmową żenadę. Uważamy jednocześnie, że mówiąc głośno o filmach nieudanych, przyczynimy się do tego, by w Polsce powstawały filmy lepsze - wyjaśniał Krzysztof Spór.

Rodzime filmy oceniano w następujących kategoriach: najgorszy film roku, najgorszy film 3D, aktor, aktorka, duet na ekranie, reżyseria, scenariusz, "komedia, która nie śmieszy", "żenująca scena", "występ poniżej godności" i plakat.

Tytuł Wielkiego Węża otrzymał "Wyjazd integracyjny", film opowiadający o weekendzie integracyjnym, który zorganizowała dla swoich najlepszych klientów i zaprzyjaźnionych dziennikarzy korporacja Polish Lody. W trailerze komedia ta zapowiada była jako "suma wszystkich kaców". Grającemu w tym filmie Janowi Fryczowi przyznano Węża w kategorii "występ poniżej godności".

Pięć Węży dostał film Jerzego Hoffmana "1920 Bitwa Warszawska". Trzy antynagrody powędrowały do grającej główną rolę Nataszy Urbańskiej. Uznano ją za najgorszą aktorką; dwa kolejne Węże Urbańska otrzymała za duet z Borysem Szycem oraz za scenę z karabinem maszynowym (kategoria "żenująca scena").

Węża za scenariusz przyznano Jerzemu Hoffmanowi i Jarosławowi Sokołowi. "1920 Bitwa Warszawska" uznano też za najgorszy film w 3D. "Ta ostatnia kategoria to humorystyczne spojrzenie członków akademii na próby nadążenia naszej kinematografii za światowymi trendami" - skomentowali organizatorzy konkursu.

Trzy Węże otrzymał debiut reżyserski Cezarego Pazury pt. "Weekend" - za reżyserię oraz w kategorii aktor (Paweł Małaszyński) i "komedia, która nie śmieszy".

Za najgorszy plakat uznano plakat do filmu "Cudowne lato" Ryszarda Brylskiego.

Nazwa Węże nawiązuje do filmu "Klątwa doliny węży" z 1987 roku, który zasłynął jako jeden z najgorszych polskich obrazów w historii. Pierwszych zwycięzców Węży wyłoniono 1 kwietnia - w tym samym dniu za oceanem ogłoszeni zostaną antybohaterowie amerykańskiej kinematografii czyli laureaci Złotych Malin.

Celem tego przedsięwzięcia jest podjęcie dyskusji o kondycji polskiego kina, ze szczególnym zwróceniem uwagi na filmy nieudane. W gronie osób, które brały udział w głosowaniu znajduje się kilkudziesięciu dziennikarzy i osób wypowiadających się publicznie na temat polskiego kina m.in. Tomasz Raczek, Karolina Korwin-Piotrowska, Iga Nyc i Paweł Felis.

Wraz z podsumowaniem roku minionego nie kończy się praca Akademii przyznającej Węże. Dziennikarze mają zamiar przez cały rok przyglądać się dokonaniom polskiej kinematografii i zwracać szczególną uwagę na dzieła, które w ich ocenie nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Działania Akademii wkrótce można będzie śledzić na specjalnej stronie internetowej dedykowanej nagrodom.


Wyniki plebiscytu:

WIELKI WĄŻ czyli NAJGORSZY FILM: “Wyjazd integracyjny:

NAJGORSZY FILM 3D: “1920 Bitwa Warszawska”

AKTOR: Paweł Małaszyński - “Weekend”

AKTORKA: Natasza Urbańska - “1920 Bitwa Warszawska”

DUET NA EKRANIE: Borys Szyc i Natasza Urbańska -  “1920 Bitwa Warszawska”

REŻYSERIA: Cezary Pazura - “Weekend”

SCENARIUSZ: Jerzy Hoffman, Jarosław Sokół -  “1920 Bitwa Warszawska”

KOMEDIA, KTÓRA NIE ŚMIESZY: “Weekend”

ŻENUJĄCA SCENA: Natasza Urbańska i CKM -  “1920 Bitwa Warszawska”

WYSTĘP PONIŻEJ GODNOŚCI: Jan Frycz - “Wyjazd integracyjny”

PLAKAT: “Cudowne lato”


Podsumowanie liczby nagród:

“1920 Bitwa Warszawska” – 5 nagród
“Weekend” – 3 nagrody
“Wyjazd integracyjny” – 2 nagrody
“Cudowne lato” - 1 nagroda
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Węże 2011: Dziennikarze wybrali, "Wyjazd integracyjny" najgorszym filmem

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
W skład Akademii (uuu światowo) wchodzą m.in. "osoby wypowiadające się publicznie" LOL jedne zera wybierają inne zera… Litości…
8 8
odpowiedź
User
krytyk
jak widac nie maja pojecia.Natasza zagrała bardzo dobrze w Bitwie... iekawe kto dał zlecenie na to by Nataszy zaszkodzic ...
8 8
odpowiedź
User
ela
krytyk= tobie nic już nie zaszkodzi :D :D nawet jak przestaniesz brać leki :D :D
8 8
odpowiedź
User
mag
od tego roku nagrody powinny nazywać się kace filmowe
8 8
odpowiedź