SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Olechowski: TVN24 nadal nieudolnie kopiuje nowe studio TVP Info. „Od 7 lat tak kopiujemy, od siebie”

Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski kolejny raz zarzucił TVN24 kopiowanie rozwiązań z nowego studia TVP Info, zaznaczając, że konkurent robi to „dość nieudolnie”. - Trudno jest skopiować coś, co wymyśliło się samemu i robi od 7 lat - skomentował Maciej Słomczyński, szef projektów specjalnych w TVN24.

Jarosław Olechowski szefuje TAI od 2018 roku fot. TVPArticle

- Nadal TVN24 próbuje kopiować rozwiązania ze studia TVP Info - najnowocześniejszego w Europie. Ale jak widać robicie to Państwo dość nieudolnie - stwierdził Jarosław Olechowski na Twitterze w środę po południu.

Do wpisu dodał grafiki z podobnymi ujęciami ze studiów obu stacji pokazującymi, jak prezenterzy przy pomocy ściany monitorów łączą się jednocześnie z kilkoma reporterami będącymi w różnych miejscach. Tematem w obu kanałach było ostrzeżenie przed burzami i ulewami, które spowodowały duże szkody w południowej Polsce.

Do wpisu Jarosława Olechowskiego szybko odnieśli się dziennikarze i menedżerowie związani z Grupą TVN. - Trudno jest skopiować coś co wymyśliło się samemu i robi od 7 lat - napisał Maciej Słomczyński, obecnie szef projektów specjalnych w TVN24, związany z tą stacją od 14 lat (wcześniej był w niej m.in. producentem).

- Od siedmiu lat tak kopiujemy, od siebie - stwierdziła Beata Biel, szefowa Konkret24.tvn24.pl. - Rzadkie połączenie bezczelności z brakiem kindersztuby. I to wszystko za pieniądze podatnika - skomentował wpis Olechowskiego Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. TVN24 zanotował 294 022 widzów średniej oglądalności minutowej i 4,64 proc. udziału w rynku oglądalności, a TVP Info - 218 168 widzów i 3,44 proc. udziału.

Nowe studio TVP Info od listopada ub.r.

Programy z nowego studia TVP Info są nadawane od 6 listopada ub.r., jednocześnie odświeżono oprawę stacji. W 230-metrowej przestrzeni oprócz ściany monitorów zainstalowano m.in. 10 kamer (z których część jest sterowana zdalnie) i 100-calowy dotykowy ekran multimedialny.

- Jest to najlepsze studio w Polsce, które wyróżnia się z jednej strony nowoczesną, a z drugiej - konserwatywną formą. Zachowaliśmy wszystko co było dobre w dawnym TVP Info, a wyeliminowaliśmy to co nam przeszkadzało. Obiekt posiada ogromne możliwości graficzne i wizualizacyjne - podkreślał prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Przygotowanie studia kosztowało ok. 16 mln zł, z czego 12 mln zł przeznaczono na nowy sprzęt.

Już na początku stycznia br. Jarosław Olechowski zarzucił TVN24, że naśladuje rozwiązania realizatorskie z nowego studia TVP Info. - TVN24 gratuluję czerpania inspiracji od najlepszych. Choć nad kadrami w Państwa stacji jeszcze należy popracować ;) - napisał na Twitterze, dodając podobne ujęcia ze studiów obu kanałów.

Niektórzy dziennikarze zwrócili mu uwagę, że w studiu TVN24 ścianę z ekranami zainstalowano już jesienią 2012 roku. - Nie chodzi o sam wideowall (choć ten tvnu jest w przestarzałej technologii, a TVP Info ma najnowocześniejszy w Europie w standardzie 4K). Chodzi o sposób kadrowania. Zmienili żeby pokazać że też mają ścianę wideo. Korygują też oprawę - stwierdził Olechowski.

- Szanowny Panie Redaktorze przecież wszyscy widzą, że zmieniliście sposób kadrowania i wprowadzacie korekty w oprawie. To nic złego, że czerpiecie z dobrego wzoru :) - napisał do Konrada Leśkiewicza, wydawcy w TVN24. - Ja też lubię żartować - skomentował Leśkiewicz.

„Wiadomości” też z nowym studiem

Od 12 maja „Wiadomości” są nadawane z nowego studia i mają nową oprawę wizualno-muzyczną. W programie zaczęto też stosować nowe rozwiązania technologiczne: tzw. wirtualne okno i rozszerzoną rzeczywistość. W pierwszym wydaniu pokazano, jak do studia wlatuje wirtualny śmigłowiec policji, a w kolejnych zaprezentowano w podobny sposób bolid Formuły 1 i trąbę powietrzną.

- To jest rewolucyjna zmiana scenografii studia oraz oprawy graficznej i muzycznej naszego sztandarowego programu informacyjnego. W ostatnim czasie zmodyfikowaliśmy formułę „Wiadomości”, w której zdynamizowaliśmy sposób przedstawiania newsów, a także zwiększyliśmy częstotliwość łączeń na żywo z naszymi reporterami z miejsc w których dzieją się najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. Teraz do tego dodajemy supernowoczesne studio oraz supernowoczesne technologie graficzne - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski.

Za przygotowanie i serwisowanie przez 21 miesięcy nowej oprawy „Wiadomości” odpowiada firma Platige Image, w ramach umowy z TVP otrzyma za to minimum 5,6 mln zł (dokładnej kwoty nie podano).

Telewizja Polska promowała nowe studio i oprawę „Wiadomości” jako rewolucyjną zmianę technologiczną. Tymczasem w mediach skocznościowych pojawiła się grafika pokazująca, że rozwiązania wprowadzone właśnie w studiach TVP Info i „Wiadomości” pojawiły się już w stacjach TVN24. W przypadku „Wiadomości” chodzi o wizualizacje ze śmigłowcem (w 2017 roku w studiu TVN24 BiS pojawił się w takiej formie samolot) i słupkami poparcia dla partii politycznych (taką animację pokazano w wieczorze wyborczym TVN24 już w 2005 roku).

- Kilka osób przysłało mi dziś tę grafikę. Ciekawa sprawa - stwierdził na Twitterze Maciej Słomczyński.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. główne wydanie „Faktów” w TVN i TVN24 BiS miało przeciętnie 2,92 mln widzów, a główne wydanie „Wiadomości” w TVP1 i TVP Info - 2,41 mln.

Dołącz do dyskusji: Olechowski: TVN24 nadal nieudolnie kopiuje nowe studio TVP Info. „Od 7 lat tak kopiujemy, od siebie”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ubawiony
Może ten Pan Olechowski po prostu przed pracą w TVP nigdy nie włączył TV...
Inaczej by nie pisał takich bzdur :)
odpowiedź
User
1111
hahahaha jaka żenada
odpowiedź
User
adamus
Mimo wszystko należy pochwalić PiS za to, że dali dyrektorski stołek osobie niepełnosprawnej umysłowo.
odpowiedź