SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Olechowski: TVN24 nadal nieudolnie kopiuje nowe studio TVP Info. „Od 7 lat tak kopiujemy, od siebie”

Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski kolejny raz zarzucił TVN24 kopiowanie rozwiązań z nowego studia TVP Info, zaznaczając, że konkurent robi to „dość nieudolnie”. - Trudno jest skopiować coś, co wymyśliło się samemu i robi od 7 lat - skomentował Maciej Słomczyński, szef projektów specjalnych w TVN24.

Jarosław Olechowski, fot. TVP Article

- Nadal TVN24 próbuje kopiować rozwiązania ze studia TVP Info - najnowocześniejszego w Europie. Ale jak widać robicie to Państwo dość nieudolnie - stwierdził Jarosław Olechowski na Twitterze w środę po południu.

Do wpisu dodał grafiki z podobnymi ujęciami ze studiów obu stacji pokazującymi, jak prezenterzy przy pomocy ściany monitorów łączą się jednocześnie z kilkoma reporterami będącymi w różnych miejscach. Tematem w obu kanałach było ostrzeżenie przed burzami i ulewami, które spowodowały duże szkody w południowej Polsce.

Do wpisu Jarosława Olechowskiego szybko odnieśli się dziennikarze i menedżerowie związani z Grupą TVN. - Trudno jest skopiować coś co wymyśliło się samemu i robi od 7 lat - napisał Maciej Słomczyński, obecnie szef projektów specjalnych w TVN24, związany z tą stacją od 14 lat (wcześniej był w niej m.in. producentem).

- Od siedmiu lat tak kopiujemy, od siebie - stwierdziła Beata Biel, szefowa Konkret24.tvn24.pl. - Rzadkie połączenie bezczelności z brakiem kindersztuby. I to wszystko za pieniądze podatnika - skomentował wpis Olechowskiego Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. TVN24 zanotował 294 022 widzów średniej oglądalności minutowej i 4,64 proc. udziału w rynku oglądalności, a TVP Info - 218 168 widzów i 3,44 proc. udziału.

Nowe studio TVP Info od listopada ub.r.

Programy z nowego studia TVP Info są nadawane od 6 listopada ub.r., jednocześnie odświeżono oprawę stacji. W 230-metrowej przestrzeni oprócz ściany monitorów zainstalowano m.in. 10 kamer (z których część jest sterowana zdalnie) i 100-calowy dotykowy ekran multimedialny.

- Jest to najlepsze studio w Polsce, które wyróżnia się z jednej strony nowoczesną, a z drugiej - konserwatywną formą. Zachowaliśmy wszystko co było dobre w dawnym TVP Info, a wyeliminowaliśmy to co nam przeszkadzało. Obiekt posiada ogromne możliwości graficzne i wizualizacyjne - podkreślał prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Przygotowanie studia kosztowało ok. 16 mln zł, z czego 12 mln zł przeznaczono na nowy sprzęt.

Już na początku stycznia br. Jarosław Olechowski zarzucił TVN24, że naśladuje rozwiązania realizatorskie z nowego studia TVP Info. - TVN24 gratuluję czerpania inspiracji od najlepszych. Choć nad kadrami w Państwa stacji jeszcze należy popracować ;) - napisał na Twitterze, dodając podobne ujęcia ze studiów obu kanałów.

Niektórzy dziennikarze zwrócili mu uwagę, że w studiu TVN24 ścianę z ekranami zainstalowano już jesienią 2012 roku. - Nie chodzi o sam wideowall (choć ten tvnu jest w przestarzałej technologii, a TVP Info ma najnowocześniejszy w Europie w standardzie 4K). Chodzi o sposób kadrowania. Zmienili żeby pokazać że też mają ścianę wideo. Korygują też oprawę - stwierdził Olechowski.

- Szanowny Panie Redaktorze przecież wszyscy widzą, że zmieniliście sposób kadrowania i wprowadzacie korekty w oprawie. To nic złego, że czerpiecie z dobrego wzoru :) - napisał do Konrada Leśkiewicza, wydawcy w TVN24. - Ja też lubię żartować - skomentował Leśkiewicz.

„Wiadomości” też z nowym studiem

Od 12 maja „Wiadomości” są nadawane z nowego studia i mają nową oprawę wizualno-muzyczną. W programie zaczęto też stosować nowe rozwiązania technologiczne: tzw. wirtualne okno i rozszerzoną rzeczywistość. W pierwszym wydaniu pokazano, jak do studia wlatuje wirtualny śmigłowiec policji, a w kolejnych zaprezentowano w podobny sposób bolid Formuły 1 i trąbę powietrzną.

- To jest rewolucyjna zmiana scenografii studia oraz oprawy graficznej i muzycznej naszego sztandarowego programu informacyjnego. W ostatnim czasie zmodyfikowaliśmy formułę „Wiadomości”, w której zdynamizowaliśmy sposób przedstawiania newsów, a także zwiększyliśmy częstotliwość łączeń na żywo z naszymi reporterami z miejsc w których dzieją się najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. Teraz do tego dodajemy supernowoczesne studio oraz supernowoczesne technologie graficzne - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski.

Za przygotowanie i serwisowanie przez 21 miesięcy nowej oprawy „Wiadomości” odpowiada firma Platige Image, w ramach umowy z TVP otrzyma za to minimum 5,6 mln zł (dokładnej kwoty nie podano).

Telewizja Polska promowała nowe studio i oprawę „Wiadomości” jako rewolucyjną zmianę technologiczną. Tymczasem w mediach skocznościowych pojawiła się grafika pokazująca, że rozwiązania wprowadzone właśnie w studiach TVP Info i „Wiadomości” pojawiły się już w stacjach TVN24. W przypadku „Wiadomości” chodzi o wizualizacje ze śmigłowcem (w 2017 roku w studiu TVN24 BiS pojawił się w takiej formie samolot) i słupkami poparcia dla partii politycznych (taką animację pokazano w wieczorze wyborczym TVN24 już w 2005 roku).

- Kilka osób przysłało mi dziś tę grafikę. Ciekawa sprawa - stwierdził na Twitterze Maciej Słomczyński.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. główne wydanie „Faktów” w TVN i TVN24 BiS miało przeciętnie 2,92 mln widzów, a główne wydanie „Wiadomości” w TVP1 i TVP Info - 2,41 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Olechowski: TVN24 nadal nieudolnie kopiuje nowe studio TVP Info. „Od 7 lat tak kopiujemy, od siebie”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ubawiony
Może ten Pan Olechowski po prostu przed pracą w TVP nigdy nie włączył TV...
Inaczej by nie pisał takich bzdur :)
104 8
odpowiedź
User
1111
hahahaha jaka żenada
83 5
odpowiedź
User
adamus
Mimo wszystko należy pochwalić PiS za to, że dali dyrektorski stołek osobie niepełnosprawnej umysłowo.
107 8
odpowiedź
User
Soukie
Chłopie, nie pokazuj tak otwarcie że masz zryty beret!
86 7
odpowiedź
User
widz
Zaorane, gratulacje dla ludzi z TVN24. Przypomnę jeszcze, jak Panorama zaczęła kopiować rozpoczęcie programu od Faktów TVN, ta sama zapowiedź lektora i brak czołówki.
81 7
odpowiedź