SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” TVP pominęły Konfederację, opisując sondaż wyborczy. Bosak: to publiczna kompromitacja

W czwartek w głównym wydaniu „Wiadomości” zaprezentowano wyniki sondażu wyborczego przeprowadzonego przez Pollster dla „Super Expressu”. W obu pokazanych grafikach pominięto Konfederację, przekonując, że według badania nie weszłaby do Sejmu. - Zaczynali od haseł o „rewolucji moralnej”, a doszli do publicznej kompromitacji w kwestii uczciwości wobec społeczeństwa - skomentował Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji. Zapowiedział też pozew w trybie wyborczym.

W sondażu, który Pollster na zlecenie „Super Expressu” przeprowadził we wtorek i środę na próbie 1101 dorosłych Polaków, PiS uzyskał 45 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 26 proc., Lewica - 14 proc., PSL - Koalicja Polska - 7 proc., Konfederacja - 5 proc., a pozostałe komitety - 3 proc.

- Najnowszy sondaż. Konfederacja wchodzi do Sejmu. PiS rządzi samodzielnie? - napisano w tytule tekstu zamieszczonego w środę po południu na portalu SE.pl.

Wyniki sondażu pokazano w czwartkowym głównym wydaniu „Wiadomości”. Przy czym na wizualizacji pojawiły się słupki tylko czerech czołowych ugrupowań, bez Konfederacji. Prowadząca Edyta Lewandowska zaznaczyła, że jedynie te cztery komitety przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy i weszłyby do Sejmu (w rzeczywistości do wejścia do Sejmu wystarczy osiągnięcie 5 proc. ogółu głosów).

Przedstawiono też podział mandatów w Sejmie bez uwzględnienia wyniku Konfederacji. W takim układzie PiS miałby większość dającą samodzielne rządy.

W „Wiadomościach” pojawiły się też wyniki z sondażu dla „SE” dla najmłodszej z trzech grup wiekowych respondentów. Wśród tych w wieku 18-24 lat PiS uzyskał aż 50 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 16 proc., Lewica - 17 proc., Konfederacja - 10 proc., a PSL - Koalicja Polska - 3 proc.

W wizualizacji w „Wiadomościach” pomięto wynik Konfederacji.

Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,3 mln widzów, w tym 1,83 mln w TVP1, a 474,6 tys. w TVP Info.

Będzie pozew w trybie wyborczym

Pominięciem ich ugrupowania przez „Wiadomości” byli oburzeni czołowi politycy Konfederacji. - Zaczynali od haseł o „rewolucji moralnej”, a doszli do publicznej kompromitacji w kwestii uczciwości wobec społeczeństwa. Towarzyszy im poczucie siły, ale tak naprawdę to co robią jest oznaką ich poczucia słabości - skomentował to na Twitterze Krzysztof Bosak, wiceprezes Ruchu Narodowego i jeden z liderów Konfederacji. - „Wiadomości” TVP w kolejnych akcjach przeciw #Konfederacja zawstydzają Urbana i Michnika - ocenił Robert Winnicki. - Ale patrzmy też na tych, którzy przyzwalająco milczą. Tych „prawych”, „niezależnych”, „niepokornych”. W kilka lat stali się bardziej prymitywną wersją tego wszystkiego, z czym ponoć walczyli - dodał.

- Hańba! Skandal! To już jest bezczelność! - ocenił Piotr Filipek, działa Konfederacji i organizacji narodowych. - Sprawdziłem i nawet tak klarowny sondaż tak oszukać, mówiąc w „Wiadomości”, że żadna inna partia nie przekracza progu, kiedy w tym samym sondażu Konfederacja jest PONAD progiem! #bezczelność #standardy #tvpis - dodał.

- Skandal za skandalem! Przestanie kłamać i oszukiwać ludzi! - napisał Bartłomiej Pejo, szef sztabu wyborczego Konfederacji.

Krzysztof Bosak zapowiedział już działania prawne w trybie wyborczym. - „Wiadomości” TVP dziś otwarcie SKŁAMAŁY twierdząc, że Konfederacja nie wejdzie do Sejmu i jednocześnie prezentując sondaż w którym przekroczyliśmy próg. Prawnicy z Konfederacji już pracują nad pozwem w trybie wyborczym przeciw dezinformacji zawłaszczonej przez PIS stacji tv - stwierdził.

Konfederacja pominięta w „Faktach”, niezapraszana do debat TOK FM

W połowie kwietnia br., przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, w materiale Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w głównym wydaniu „Faktów” Konfederacji nie pokazano jako jedynej z ogólnopolskich komitetów wyborczych. - Wśród nich oczywiście najwięksi: PiS i Koalicja Europejska, a także Wiosna, Kukiz ’15 czy Lewica Razem - skomentowała dziennikarka w relacji.

Konfederacja pozwała za to stację w trybie wyborczym. Sąd pierwszej instancji uwzględnił jej roszczenia, nakazując TVN-owi emisję sprostowania, ale w drugiej instancji prawomocnie oddalono pozew.

W czwartkowych „Faktach” przedstawiono wyniki telefonicznego sondażu wyborczego przeprowadzonego dla programu przez Kantar w środę i czwartek. Konfederacja uzyskała w nim 7 proc. poparcia, uwzględniono to w infografikach, relacjach i tekstach, także na antenie TVN24 i portalu internetowym stacji.

Przedstawiciele Konfederacji nie są zapraszani do debat organizowanych przez Radio TOK FM (Agora) w różnych miastach w ramach cyklu „Usłysz swojego posła”.

Dlaczego? - Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji TOK FM. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości - czytamy na stronie rozgłośni w zapowiedzi jednej z debat.

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” TVP pominęły Konfederację, opisując sondaż wyborczy. Bosak: to publiczna kompromitacja

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K2101
Dziękuję WM, że podjęliście ten temat. Nie może tak być, że opłacana przez wszystkich tv tak traktuje ludzi w tym kraju.
Zero szacunku do wyborców Konfederacji, boją się.
odpowiedź
User
Ja
I bardzo dobrze. Telewizja Polska ma bronić polskiej racji stanu a nie promować prorosyjskiej ugrupowania które jawnie dążą do sojuszu z Putinem
odpowiedź
User
Krakus
TVP to największy chłam w mediach. Czekamy na pozew. Trzymajcie się Konfederaci!
odpowiedź