SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W „Wiadomościach” scena z filmu Monty Pythona zilustrowała Gwiazdę Betlejemską, w internecie wpadkę poprawiono

W poniedziałek w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP w materiale dotyczącym m.in. Gwiazdy Betlejemskiej pokazano scenę z filmu „Żywot Briana” grupy Monty Pythona parodiującą wizytę trzech króli u nowo narodzonego Jezusa. Ujęcie usunięto z relacji w serwisie internetowym „Wiadomości”.

Scena z "Żywotu Briana" w "Wiadomościach", fot. twitter.com/FilipSkawinskiArticle

Fragment „Żywotu Briana” znalazł się w „Wiadomościach” w materiale Kingi Kwiecień o koniunkcji Jowisza i Saturna, którą można było obserwować zeszłej nocy.

- Niektórzy mówią, że to tegoroczna Gwiazda Betlejemska - powiedziała dziennikarka, a Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus potwierdził, że w 6 roku p.n.e. doszło do trzech takich koniunkcji, więc jedna z nich mogła zostać wskazywać drogę do Betlejem trzem królom ze wschodu, którzy przybyli z darami do nowo narodzonego Jezusa (opisano to w Ewangelii św. Mateusza). Natomiast ks. Paweł Antosiak powiedział, że Gwiazda Betlejemska symbolizuje narodziny Jezusa Chrustusa.

Trzech króli z „Żywotu Briana”

W materiale „Wiadomości” przy tych wypowiedziach pokazano ujęcie z filmu „Żywot Briana” grupy Monty Pythona, w którym trzech króli trafia omyłkowo do domu, gdzie urodził się tytułowy bohater. Zaznaczono w grafice, że to fragment tego filmu.

 

Scena, tak jak cały film, jest prześmiewczą wersją życia Jezusa: matka Briana traktuje króli z dużym dystansem, ale pozwala oddać hołd swojemu synowi. Na koniec sceny przybysze orientują się, że popełnili błąd, i odbierają kobiecie przekazane jej dary.

 

Niektórzy widzowie „Wiadomości” w mediach społecznościowych zwrócili uwagę, że ujęcie z „Żywotu Briana” wypada absurdalnie w poważnym materiale o religii. Zamieścili też zdjęcia ekranów potwierdzające, że ta scena rzeczywiście została wyemitowana.

- Biorąc pod uwagę, że jak się wpisuje w google "trzej królowie" i kliknie na filmy to pierwszy link to cypis XD, jestem w stanie we wszystko uwierzyć - skomentował jeden z użytkowników Wykopu. - Gdybym nie zobaczył, to bym nie uwierzył: @WiadomosciTVP ilustrują materiał o Gwieździe Betlejemskiej fragmentem z filmu „ Żywot Briana” - napisał na Twitterze Filip Skawiński, analityk Komisji Europejskiej.

- Rozmodlone Wiadomości TVP na moje oko jako ilustrację "gwiazdy betlejejemskiej" i epifanię, czyli przybycie Trzech Króli wykorzystują jajeczny "Żywot Briana" Monthy Pythona. Niebywałe, Jacek Kurski jako Monty Python dobrej zmiany.Ordo Iuris pozew? - skomentował Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”.

Scena usunięta z „Wiadomości”

Redakcja „Wiadomości” szybko zorientowała się, że doszło do niezręcznej sytuacji. W serwisie internetowym programu z zapisu głównego wydania z poniedziałku w ogóle usunięto relację Kingi Kwiecień.

Jest ona dostępna jako osobny materiał, ale wycięto z niej scenę z „Żywotu Briana”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w listopadzie br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 3,05 mln widzów, z czego 2,34 mln w TVP1, a 707,7 tys. w TVP Info.

Wpadki z tweetami, memami i flagami

Na początku listopada br. w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP jako autentyczny przytoczono absurdalny wpis twitterowicza podszywającego się pod Martę Lempart, jedną z liderek Strajku Kobiet. Redakcja „Wiadomości” przeprosiła na Twitterze, tłumacząc to „niezamierzonego błędu edytorskim”.

W połowie listopada TVN24 pokazał na antenie twitterowy wpis internauty, który podszył się pod odchodzącego z Prawa i Sprawiedliwości posła Lecha Kołakowskiego. Na ten wpis wcześniej nabrali się m.in. były wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski i Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej”. Po kilkunastu minutach stacja sprostowała błąd.

W kwietniu 2014 roku w „Faktach” TVN w materiale Macieja Mazura posłużono się wpisem z nieprawdziwego konta Antoniego Macierewicza na Twitterze. Stacja przeprosiła wieczorem za pomyłkę i ją poprawiła.

Natomiast w styczniu 2013 roku w „Wiadomościach” w materiale o filmie na temat zabójstwa Osamy bin Ladena zamiast prawdziwego zdjęcia sztabu Baracka Obamy pokazano jego prześmiewczą przeróbkę internetową, a w połowie 2012 roku w relacji o meczu Polski z Rosją omyłkowo pokazano flagę ZSRR.

Dołącz do dyskusji: W „Wiadomościach” scena z filmu Monty Pythona zilustrowała Gwiazdę Betlejemską, w internecie wpadkę poprawiono

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LG
Kinga 1 Kwietnia
odpowiedź
User
Jurek
TVP już nie idzie oglądać
odpowiedź
User
Paciaciak
Nie robi się żartu z żartu :D
odpowiedź