SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” znów przeprosiły Konfederację po przegranym procesie w trybie wyborczym

W czwartek w głównym wydaniu „Wiadomości” wyemitowano przeprosiny skierowane do Konfederacji. To realizacja kolejnego prawomocnego orzeczenia w procesie w trybie wyborczym przegranym przez TVP.

Danuta Holecka zapowiadająca w "Wiadomościach" przeprosiny dla KonfederacjiArticle

- Niniejszym przepraszamy KW Konfederacja Wolność i Niepodległość za to, że w wyemitowanym w dniu 29 września 2019 r. głównym wydaniu "Wiadomości" przedstawiliśmy nieprawdziwe informacje na temat wsparcia dla 15-letniego Jakuba Baryły, który w sierpniu z krzyżem w ręku stanął na trasie marszu LGBT w Płocku. Niezgodnie z prawdą wskazaliśmy, że jedynie politycy Prawa i Sprawiedliwości wstawili się za Jakubem Baryłą - stwierdzono w komunikacie wyemitowanym w czwartek jako pierwszy materiał w głównym wydaniu „Wiadomości”.

Tekst był zapisany na czarno dużą czcionką na białym tle, odczytał go też lektor.

- „Wiadomości” powinniśmy dzisiaj zacząć od doskonałej dla Polski informacji o Nagrodzie Nobla dla naszej pisarki, ale wbrew temu musimy zacząć od sprostowania, bo taki układ „Wiadomości” zredagował sąd, wskazując, co ma być pierwszym materiałem i tym samym ingerując w pracę redakcji - stwierdziła Danuta Holecka, zapowiadając ten komunikat.

To realizacja prawomocnego orzeczenia w procesie w trybie wyborczym, który Telewizji Polskiej wytoczyła Konfederacja. O orzeczeniu pierwszej instancji w tej sprawie informował w środę Jakub Kulesza, jeden z polityków tego ugrupowania. - Wygraliśmy trzecia sprawę przeciwko TVP, tym razem w sprawie kłamstw „Wiadomości” na temat pomocy udzielonej Jakubowi Baryle. Wbrew temu co podali, pomogła mu także Konfederacja - stwierdził na Twitterze.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,74 mln (wzrost o 12,76 procent, co daje 310 tys. osób). W czwartek główne wydanie pokazano tylko w TVP1, bo w TVP Info transmitowano mszę w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej.

Przeprosiny dla Konfederacji także w zeszłym tygodniu

W obecnej kampanii Telewizja Polska przegrała już prawomocnie proces w trybie wyborczym z Konfederacją. Ugrupowanie domagało się sprostowania i przeprosin materiału w „Wiadomościach”, w którym omawiając wyniki sondażu wyborczego dla „Super Expressu”, w dwóch przedstawionych grafikach pominięto Konfederację.

Sądy obu instancji przyznały rację ugrupowaniu. W miniony czwartek na początku „Wiadomości” pokazano zasądzone przeprosiny, jednocześnie w tym samym materiale i jego zapowiedzi określono orzeczenie sądu jako kuriozalne i sugerowano, że Konfederacja może liczyć na przychylność niektórych sędziów.

Liderzy ugrupowania ocenili, że wyrok sądu został wykonany nienależycie. Zapowiedzieli kolejne działania prawne wobec publicznego nadawcy. - Złożymy w sądzie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego zmierzającego do tego, aby przeprosiny zostały opublikowane ponownie, tym razem w formie prawidłowej, zgodnej z wyrokiem, nieopatrzonej kłamstwami, manipulacjami i autorskimi komentarzami redaktorów Telewizji Polskiej - opisał Michał Wawer, pełnomocnik Konfederacji.

Dodał, że ugrupowanie skieruje też kolejny pozew w trybie wyborczym, dotyczący „kłamstw i manipulacji” w czwartkowym materiale „Wiadomości”. - Możecie państwo być pewni, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wszyscy wyborcy oglądający TVP w przyszłym tygodniu jeszcze dwukrotnie usłyszeli przeprosiny od TVP do Konfederacji - podkreślił Wawer.

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył ten drugi pozew, nakazując TVP emisję sprostowania informacji z głównego wydania „Wiadomości" w miniony czwartek, jakoby żaden z pozostałych sondaży wyborczych (oprócz tego dla "Super Expressu" nie dawał Konfederacji szans na wejście do Sejmu.

Zgodnie z orzeczeniem sprostowanie, z tytułem „Przepraszamy za podanie nieprawdziwych informacji na temat sondażowych wyników Konfederacji", ma zostać pokazane w wieczornych „Wiadomościach" jako pierwszy materiał. Jarosław Olechowski zapowiedział, że TVP odwoła się od tej decyzji sądu.

- Po raz kolejny warszawski Sąd Okręgowy nie chciał w sprawie wysłuchać świadka. Autora materiału!!!! którego dotyczy sprawa. Za to w pozywaniu TVP w TRYBIE WYBORCZYM problemu nie widzi - skomentował na Twitterze reporter „Wiadomości" Marcin Tulicki, autor materiału, którego dotyczy pozew.

„Wiadomości” skrytykowały orzeczenia w sprawie Gmyza i Pereiry

W czwartkowym głównym wydaniu „Wiadomości” w krytycznym tonie opisano niedawne wyroki w dwóch procesach w trybie wyborczym wytoczonych przez posłów Platformy Obywatelskiej. Krzysztof Brejza pozwał Cezarego Gmyza, a sąd pierwszej instancji nakazał dziennikarzowi sprostowanie słów z anteny TVP Info o rzekomej współpracy polityka z fanpage’em Sok z Buraka.

Natomiast Borys Budka pozwał Telewizję Polską i szefa portalu TVP.info Samuela Pereirę za stwierdzenia zarzucające mu manipulacje dotyczące paragonu aptecznego, który pokazał w czasie debaty wyborczej w TVP. W środę Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał orzeczenie pierwszej instancji nakazujące publikację sprostowania w TVP Info. Natomiast pozew przeciw Pereirze został oddalony, Budka zapowiedział, że złoży apelację.

W czwartkowym „Wiadomościach” opisano w materiale Macieja Sawickiego zapowiedzianym napisem na „pasku”: „‘Nadzwyczajna kasta’ atakuje dziennikarzy”.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” znów przeprosiły Konfederację po przegranym procesie w trybie wyborczym

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PL
Teraz czas, aby TVN przeprosił swoich widzów, a ma za co przepraszać...
odpowiedź
User
K2101
Bo Konfederacja jest jedyną nadzieją w odsunięciu PIS od władzy. Gdy wejdzie ona do sejmu z poparciem ok. 6-7% PIS nie będzie miał tej większości. Najnowszy sondaż Kantar daje Konfederacji 7%, Tvpis nie pokazuje z reguły niekorzystnych dla władzy sondaży "kierując się najwyższymi standardami dziennikarstwa"
odpowiedź
User
jurek
Bo Konfederacja jest jedyną nadzieją w odsunięciu PIS od władzy. Gdy wejdzie ona do sejmu z poparciem ok. 6-7% PIS nie będzie miał tej większości. Najnowszy sondaż Kantar daje Konfederacji 7%, Tvpis nie pokazuje z reguły niekorzystnych dla władzy sondaży "kierując się najwyższymi standardami dziennikarstwa"
najpierw zobacz dla kogo ten sondaz jest a potem filozofuj,przeciez najwieksze kuce wiedza ze konfa jest pompowana sztucznie tak samo bylo przed europejskimi np dzis w tvn konfa 8% ,ta sama sondazownia ten sam nr a potem mieli4,5%.KTo zaglosuje na konfe po wypowiedzi korwina o sybirakach nato uni rosji chyba tylko najwieksze lemingi
odpowiedź