SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter
Z ostatniej chwili

„Wiadomości” znów przeprosiły Konfederację po przegranym procesie w trybie wyborczym

W czwartek w głównym wydaniu „Wiadomości” wyemitowano przeprosiny skierowane do Konfederacji. To realizacja kolejnego prawomocnego orzeczenia w procesie w trybie wyborczym przegranym przez TVP.

Danuta Holecka zapowiadająca w "Wiadomościach" przeprosiny dla KonfederacjiArticle

- Niniejszym przepraszamy KW Konfederacja Wolność i Niepodległość za to, że w wyemitowanym w dniu 29 września 2019 r. głównym wydaniu "Wiadomości" przedstawiliśmy nieprawdziwe informacje na temat wsparcia dla 15-letniego Jakuba Baryły, który w sierpniu z krzyżem w ręku stanął na trasie marszu LGBT w Płocku. Niezgodnie z prawdą wskazaliśmy, że jedynie politycy Prawa i Sprawiedliwości wstawili się za Jakubem Baryłą - stwierdzono w komunikacie wyemitowanym w czwartek jako pierwszy materiał w głównym wydaniu „Wiadomości”.

Tekst był zapisany na czarno dużą czcionką na białym tle, odczytał go też lektor.

- „Wiadomości” powinniśmy dzisiaj zacząć od doskonałej dla Polski informacji o Nagrodzie Nobla dla naszej pisarki, ale wbrew temu musimy zacząć od sprostowania, bo taki układ „Wiadomości” zredagował sąd, wskazując, co ma być pierwszym materiałem i tym samym ingerując w pracę redakcji - stwierdziła Danuta Holecka, zapowiadając ten komunikat.

To realizacja prawomocnego orzeczenia w procesie w trybie wyborczym, który Telewizji Polskiej wytoczyła Konfederacja. O orzeczeniu pierwszej instancji w tej sprawie informował w środę Jakub Kulesza, jeden z polityków tego ugrupowania. - Wygraliśmy trzecia sprawę przeciwko TVP, tym razem w sprawie kłamstw „Wiadomości” na temat pomocy udzielonej Jakubowi Baryle. Wbrew temu co podali, pomogła mu także Konfederacja - stwierdził na Twitterze.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,74 mln (wzrost o 12,76 procent, co daje 310 tys. osób). W czwartek główne wydanie pokazano tylko w TVP1, bo w TVP Info transmitowano mszę w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej.

Przeprosiny dla Konfederacji także w zeszłym tygodniu

W obecnej kampanii Telewizja Polska przegrała już prawomocnie proces w trybie wyborczym z Konfederacją. Ugrupowanie domagało się sprostowania i przeprosin materiału w „Wiadomościach”, w którym omawiając wyniki sondażu wyborczego dla „Super Expressu”, w dwóch przedstawionych grafikach pominięto Konfederację.

Sądy obu instancji przyznały rację ugrupowaniu. W miniony czwartek na początku „Wiadomości” pokazano zasądzone przeprosiny, jednocześnie w tym samym materiale i jego zapowiedzi określono orzeczenie sądu jako kuriozalne i sugerowano, że Konfederacja może liczyć na przychylność niektórych sędziów.

Liderzy ugrupowania ocenili, że wyrok sądu został wykonany nienależycie. Zapowiedzieli kolejne działania prawne wobec publicznego nadawcy. - Złożymy w sądzie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego zmierzającego do tego, aby przeprosiny zostały opublikowane ponownie, tym razem w formie prawidłowej, zgodnej z wyrokiem, nieopatrzonej kłamstwami, manipulacjami i autorskimi komentarzami redaktorów Telewizji Polskiej - opisał Michał Wawer, pełnomocnik Konfederacji.

Dodał, że ugrupowanie skieruje też kolejny pozew w trybie wyborczym, dotyczący „kłamstw i manipulacji” w czwartkowym materiale „Wiadomości”. - Możecie państwo być pewni, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wszyscy wyborcy oglądający TVP w przyszłym tygodniu jeszcze dwukrotnie usłyszeli przeprosiny od TVP do Konfederacji - podkreślił Wawer.

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył ten drugi pozew, nakazując TVP emisję sprostowania informacji z głównego wydania „Wiadomości" w miniony czwartek, jakoby żaden z pozostałych sondaży wyborczych (oprócz tego dla "Super Expressu" nie dawał Konfederacji szans na wejście do Sejmu.

Zgodnie z orzeczeniem sprostowanie, z tytułem „Przepraszamy za podanie nieprawdziwych informacji na temat sondażowych wyników Konfederacji", ma zostać pokazane w wieczornych „Wiadomościach" jako pierwszy materiał. Jarosław Olechowski zapowiedział, że TVP odwoła się od tej decyzji sądu.

- Po raz kolejny warszawski Sąd Okręgowy nie chciał w sprawie wysłuchać świadka. Autora materiału!!!! którego dotyczy sprawa. Za to w pozywaniu TVP w TRYBIE WYBORCZYM problemu nie widzi - skomentował na Twitterze reporter „Wiadomości" Marcin Tulicki, autor materiału, którego dotyczy pozew.

„Wiadomości” skrytykowały orzeczenia w sprawie Gmyza i Pereiry

W czwartkowym głównym wydaniu „Wiadomości” w krytycznym tonie opisano niedawne wyroki w dwóch procesach w trybie wyborczym wytoczonych przez posłów Platformy Obywatelskiej. Krzysztof Brejza pozwał Cezarego Gmyza, a sąd pierwszej instancji nakazał dziennikarzowi sprostowanie słów z anteny TVP Info o rzekomej współpracy polityka z fanpage’em Sok z Buraka.

Natomiast Borys Budka pozwał Telewizję Polską i szefa portalu TVP.info Samuela Pereirę za stwierdzenia zarzucające mu manipulacje dotyczące paragonu aptecznego, który pokazał w czasie debaty wyborczej w TVP. W środę Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał orzeczenie pierwszej instancji nakazujące publikację sprostowania w TVP Info. Natomiast pozew przeciw Pereirze został oddalony, Budka zapowiedział, że złoży apelację.

W czwartkowym „Wiadomościach” opisano w materiale Macieja Sawickiego zapowiedzianym napisem na „pasku”: „‘Nadzwyczajna kasta’ atakuje dziennikarzy”.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” znów przeprosiły Konfederację po przegranym procesie w trybie wyborczym

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PL
Teraz czas, aby TVN przeprosił swoich widzów, a ma za co przepraszać...
odpowiedź
User
K2101
Bo Konfederacja jest jedyną nadzieją w odsunięciu PIS od władzy. Gdy wejdzie ona do sejmu z poparciem ok. 6-7% PIS nie będzie miał tej większości. Najnowszy sondaż Kantar daje Konfederacji 7%, Tvpis nie pokazuje z reguły niekorzystnych dla władzy sondaży "kierując się najwyższymi standardami dziennikarstwa"
odpowiedź
User
jurek
Bo Konfederacja jest jedyną nadzieją w odsunięciu PIS od władzy. Gdy wejdzie ona do sejmu z poparciem ok. 6-7% PIS nie będzie miał tej większości. Najnowszy sondaż Kantar daje Konfederacji 7%, Tvpis nie pokazuje z reguły niekorzystnych dla władzy sondaży "kierując się najwyższymi standardami dziennikarstwa"
najpierw zobacz dla kogo ten sondaz jest a potem filozofuj,przeciez najwieksze kuce wiedza ze konfa jest pompowana sztucznie tak samo bylo przed europejskimi np dzis w tvn konfa 8% ,ta sama sondazownia ten sam nr a potem mieli4,5%.KTo zaglosuje na konfe po wypowiedzi korwina o sybirakach nato uni rosji chyba tylko najwieksze lemingi
odpowiedź
User
Gość X
Teraz czas, aby TVN przeprosił swoich widzów, a ma za co przepraszać...

Akurat TVN nie ma za co przepraszać, bo TVNopozycja nic nie ma do przepraszania, chyba że PiS.
TVPiS takie uczciwe, ale jaja.
odpowiedź
User
ten wał piskorz
się wije, się wije

no i się porobiło
odpowiedź