SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wiceminister kultury: rząd podziela obawy wydawców

We czwartek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmuje się nowelą ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podczas jej posiedzenia wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec powiedział, że rząd podziela obawy wydawców prasy i dlatego pojął się propozycji rozwiązania ustawowego, które nie będzie kontrowersyjne na gruncie fundamentalnych zasad ustrojowych.

Wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec podczas posiedzenia komisji sejmowej, fot. screen z Sejm.gov.pl Wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec podczas posiedzenia komisji sejmowej, fot. screen z Sejm.gov.pl

Andrzej Wyrobiec podczas czwartkowego posiedzenia komisji przypomniał, że w wyniku ustawy przyjętej przez Sejm, twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz twórcy i wykonawcy utworów literackich, publicystycznych, naukowych, utworów muzycznych, utworów, słowno-muzycznych, a także twórcy takich opracowań i takich utworów będą uzyskiwać tantiemy za udostępnianie ich dzieł w internecie.

Zobacz: Posłanka Razem o proteście mediów: nie możemy dawać się naciskom big techów 

Wyrobiec: oczekiwania wydawców wybrzmiały

Zaznaczył, że "po stronie twórców i wykonawców powstanie nowe, niezbywalne prawo do stosowania wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utworu lub artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym". "Dotyczy to oczywiście przede wszystkim serwisów internetowych z wideo i muzyką" - dodał.

Andrzej Wyrobiec wskazał także, że wprowadzone zostanie nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy do korzystania online z ich publikacji prasowych. "Nowe rozwiązanie wzmocni profesjonalne wydawnictwa i redakcje, które najczęściej dostarczają odbiorcom wiarygodne i rzetelne informacje" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że w trakcie procedowania ustawy w Sejmie oraz w ostatnich dniach bardzo wyraźnie wybrzmiały oczekiwania wydawców prasy, dotyczące wprowadzenia do ustawy o prawie autorskim procedury administracyjnego rozstrzygania o wysokości należnych im stawek z tytułu nowego prawa pokrewnego wprowadzonego dyrektywą DSM.

"Dzięki implementacji dyrektywy DSM wydawcy zyskują wyłączność na eksploatację publikacji prasowych online, tj. głównie w najważniejszych serwisach internetowych, czyli Google i na Facebooku" – powiedział wiceszef MKiDN. Wskazał, że wydawcy liczą na wielomilionowe wynagrodzenia od big techów za licencje, które im sprzedadzą za swoje publikacje. "Obawiają się jednak, że nie będą w stanie samodzielnie, bez pomocy rządu, wyegzekwować tych wynagrodzeń. Oczekiwanie wydawców dotyczy dodatkowych narzędzi zapewniających w ich ocenie skuteczność nowego prawa wyłącznego" – zaznaczył.

Wyrobiec powiedział również, że wydawcy uważają, że ustawa powinna zapewnić państwu możliwość ingerencji w sytuacji nieosiągnięcia porozumienia co do wysokości stawek wynagrodzeń. "Rząd podziela te obawy i podjął się przygotowania propozycji rozwiązania ustawowego, które, co najważniejsze, nie będzie kontrowersyjne na gruncie fundamentalnych zasad ustrojowych"- podkreślił.

Zobacz: Marszałkini Senatu: prace nad nowelą ustawy o prawie autorskim muszą zakończyć się w lipcu

Przypomniał, że w toku prac nad ustawą wskazano, że arbitraż może prowadzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "Minister kultury podziela ten pogląd" - dodał.

"Dla transparentności procesu przygotowania nowego rozwiązania ustawowego, które zobowiązaliśmy się do przedstawienia w ciągu tygodnia, zaprosiliśmy przedstawicieli wydawców prasy do wskazania swoich przedstawicieli, z którym moglibyśmy skonsultować proponowane rozwiązania, ale przede wszystkim poprosiliśmy przedstawicieli biura legislacyjnego senatu o aktywny udział w tym procesie" – powiedział Andrzej Wyrobiec.

W środę premier Donald Tusk i marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkali się z przedstawicielami największych mediów i organizacji branżowych. Tematem rozmowy były zmiany w nowelizacji prawa autorskiego.

Efektem tego spotkania jest powstanie grupy rządowej, która wypracuje rozwiązania nowelizacji ustawy o prawie autorskim spełniające postulaty mediów i wydawców.

– Nie mam wątpliwości, że w interesie zarówno mediów, dziennikarzy, twórców, ale też w interesie każdej przyzwoitej władzy publicznej jest utrzymanie maksymalnego poziomu niezależności mediów i to nie tylko niezależności politycznej – mówił na spotkaniu premier Donald Tusk. Dodał, że jest to też niezależność od big techów. 

Nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wraz poprawkami Sejm uchwalił pod koniec czerwca.

Dołącz do dyskusji: Wiceminister kultury: rząd podziela obawy wydawców

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
Warto by jednak wspomnieć, że tenże sam wiceminister wcześniej rekomendował przyjęcie projektu bez poprawek, a tu nagle dostrzegł ich potrzebę...
3 0
odpowiedź