SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiceminister rolnictwa przeszedł do resortu kultury, będzie analizował misję publiczną w TVP, Polskim Radiu i PAP

Poseł PiS Szymon Giżyński, poprzednio wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, został mianowany wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Równocześnie objął nowo utworzoną funkcję pełnomocnika rządu ds. działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu.

Szymon Giżyński, fot. gov.plArticle

Stanowisko pełnomocnika rządu ds. działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu zostało utworzone na mocy rozporządzenia rządowego, które weszło w życie we wtorek.

W rozporządzeniu wskazano kilka zadań pełnomocnika:
- analiza obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań dotyczących promowania w środkach masowego przekazu postaw prospołecznych, aktywności i solidarności obywatelskiej oraz identyfikacja problemów w tym zakresie,
- monitorowanie spraw dotyczących realizacji usług odpowiadających demokratycznym, społecznym i kulturalnym potrzebom społeczeństwa,
- monitorowanie spraw z zakresu dostępności usług medialnych jako instrumentu udostępniania dóbr kultury i sztuki oraz ułatwiania korzystania z oświaty, sportu i dorobku nauki,
- monitorowanie spraw z zakresu wykorzystania środków masowego przekazu jako instrumentu działalności edukacyjnej, integracji społecznej i edukacji obywatelskiej,
- analizowanie sposobu realizacji misji publicznej w publicznych środkach masowego przekazu.

Najważniejszymi podmiotami mediów publicznych są Telewizja Polska, Polskie Radio, 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i Polska Agencja Prasowa. Wszystkie funkcjonują jako spółki Skarbu Państwa, nadzór właścicielski nad nimi sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Od połowy 2016 roku za mianowanie i odwoływanie osób z zarządów i rad nadzorczych firm mediów publicznych odpowiada Rada Mediów Narodowych.

Szymon Giżyński wiceministrem kultury

W środę na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pełnomocnika rządu ds. działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu został powołany Szymon Giżyński. Nominację otrzymał od ministra kultury Piotra Glińskiego.

Szymon Giżyński nieprzerwanie od 2001 roku jest posłem (był wybierany z listy PiS w okręgu częstochowskim) i członkiem sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. Należy do komitetu wykonawczego PiS, od lipca 2018 roku był wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi.

Wcześniej był m.in. dyrektorem śląskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w latach 2000-2001) oraz wojewodą śląskim (1997-1998), w pierwszej połowie lat 90. był związany z Porozumieniem Centrum.

W latach 90. Szymon Giżyński był większościowym udziałowcem i redaktorem naczelnym tygodnika „Gazeta Częstochowska”, a w latach 80. przedstawicielem handlowym tzw. firm polonijnych.

Od drugiej połowy lat 70. działał w opozycji antykomunistycznej. - We wrześniu 1980 roku był współautorem bodaj pierwszej w kraju ideowej preambuły do niezależnego ruchu studenckiego, który później ukonstytuował się ostatecznie jako NZS. Po ogłoszeniu stanu wojennego współpracował z warszawską Grupą Publicystów Politycznych, następnie współzakładał, także w Warszawie, Klub Myśli Politycznej „Dziekania” – najważniejszą obok Solidarności opozycyjną formację drugiej połowy lat osiemdziesiątych w Polsce. Z ramienia „Dziekanii” wszedł najpierw w skład tzw. Konsulty w ramach działalności Wydziału Duszpasterstwa Zawodowego Kurii Biskupiej w Częstochowie; później w skład ośmioosobowego, sztabowego, Częstochowskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, którego zadaniem było przygotowanie list wyborczych do Sejmu i Senatu oraz poprowadzenie kampanii wyborczej z ramienia Solidarności i niepodległościowych ugrupowań opozycyjnych w wyborach czerwcowych 1989 roku - napisano w notce o Szymonie Giżyńskim na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiceminister rolnictwa przeszedł do resortu kultury, będzie analizował misję publiczną w TVP, Polskim Radiu i PAP

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fj
Idee socjalizmu realizują się w pełnej krasie!
odpowiedź
User
User
A jezioro damy tutaj...
odpowiedź
User
aha
Mamy bardzo trudne czasy, kolejne fale, unieruchomienie gospodarki, inflacja światowa i krajowa, kryzys demograficzny, który jest już faktem, mieszkania po 12 000 zł za metr. Bardzo kosztowne wyzwanie transformacji energetycznej, a także nakręcający się kryzys pod granicą kraju, gdzie czeka Putin przebrany za Łukaszankę.

Co rząd na to?

ODBUDOWANIE PAŁACU SASKIEGO I NOWY MINISTER DS. TELEWIZJI
odpowiedź