SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Wicepremier Piotr Gliński o dekoncentracji mediów: musimy ucywilizować rynek

Musimy ucywilizować rynek mediów, na którym niektóre podmioty kontrolują zbyt duży obszar - powiedział w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, pytany w TVP o zapowiadane przepisy dot. dekoncentracji mediów.

Minister kultury prof. Piotr Gliński, fot. TVP Article

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prace nad przepisami dotyczącymi dekoncentracji kapitałowej w sektorze mediów prowadzi od początku br. Wspólnie z przedstawicielami resortu biorą w tym udział eksperci Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Konkurencji i Konsumentów. Pod koniec stycznia br. Jarosław Kaczyński ocenił, że można wprowadzić w tym zakresie podobne przepisy jak te obowiązujące we Francji. - Jeśli będzie trzeba, znajdzie się sposób na odbieranie gazet zagranicznym grupom medialnym - stwierdziła w lutym br. posłanka PiS Barbara Bubula. Z kolei Paweł Lewandowski, wiceminister kultury, ocenił, że Polska Press Grupa zdominowała segment dzienników regionalnych.

Na początku lipca Jarosław Kaczyński na kongresie PiS powtórzył zapowiedź zmian w tym zakresie. - Mamy do czynienia z chorobliwą koncentracją mediów. W wielu państwach europejskich obowiązują przepisy dekoncentracyjne. Wprowadzimy je dla dobra Polski, dla dobra obywateli - stwierdził.

Wicepremier Piotr Gliński o dekoncentracji mediów: musimy ucywilizować rynek

Jak powiedział wczoraj Gliński w TVP, chodzi o "ustawy dekoncentracyjne dotyczące rynku medialnego czy rynków medialnych - bo mamy do czynienia z różnymi rynkami medialnymi". "Inaczej jest w obszarze gazet, inaczej telewizja funkcjonuje itd." - podkreślił.

Wicepremier przypomniał, że takie ustawy funkcjonują w całej Europie. "Są wszędzie, we wszystkich krajach cywilizowanych, niekiedy bardzo restrykcyjne - jak we Francji czy Niemczech" - dodał.

"My musimy uporządkować ten rynek" - stwierdził wicepremier Gliński, dodając jednocześnie, że "nie spodziewa się, żeby to była jakaś regulacja bardzo radykalna".

"Musimy ucywilizować rynek, w którym np. niektóre podmioty (...) zbyt duży obszar rynku kontrolują. W Polsce to jest kontrolowane przez ustawy dotyczące w ogóle koncentracji rynkowej; i dopuszcza się na przykład 40-procentowe panowanie na rynku jednego podmiotu (...) gdy na przykład we Francji to jest 7 czy 8 proc., w zależności od różnych rozwiązań legislacyjnych" - wyjaśniał wicepremier.

"Tak, że na pewno musimy to zrobić, bo trzeba w Polsce wprowadzać nowoczesne, cywilizowane reguły prawa" - ocenił Gliński.

W sierpniu br. Jarosław Sellin zapowiedział, że projekt ustawy dekoncentracyjnej wyjdzie z resortu kultury prawdopodobnie jesienią i zostanie zaprezentowany też Kancelarii Prezydenta. - Zadbamy o to, aby na etapie, w którym ustawa wyjdzie z rządu, wyjdzie z mojego ministerstwa i pójdzie do Sejmu, żeby pan prezydent szczegóły tej ustawy już znał - mówił wówczas wiceminister.

Sellin nie chciał powiedzieć, jakie konkretne zapisy znajdą się w szykowanej ustawie. W ostatnich dniach „Super Express” podał, że poziom maksymalnego udziału jednego podmiotu w rynku zostanie wyznaczony na 15 proc., a „Gazeta Wyborcza” - że na 20 proc.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski kilka dni temu zapewnił, że w przepisach będą zapisane inne wskaźniki koncentracji kapitałowej. - Posługujemy się indeksami, a nie procentami. Przykładem wskaźników może być indeks Giniego, czyli miara koncentracji rozkładu zmiennej losowej. To najbardziej klasyczny indeks, który zawiera wartości od 0 do 1, np. 0,1, 0,2, 0,25. Oczywiście indeks Giniego to tylko przykład, nie odnosi się do ustawy, ani do dekoncentracji mediów, ale mniej więcej pokazuje kierunek naszego myślenia - opisał.

- Będziemy posługiwać się istniejącymi w prawie, ekonomii czy nauce o konkurencji indeksami dotyczącymi dekoncentracji. Występuje ich kilkanaście, w zależności od przyjętej metodologii - zapowiedział. Zaznaczył, że w projekcie będą też zawarte przepisy dotyczące tzw. koncentracji krzyżowej, czyli sytuacji w której dana firma ma duże udziały nie w całym rynku, ale niektórych mediach.

Niektóre z zagranicznych koncernów obecnych w naszym kraju skrytykowały zapowiedzianą dekoncentrację (określaną też mianem repolonizacji). Mathias Doepfner, CEO w Axel Springer, porównał je do przepisów wprowadzonych ponad rok temu w Rosji, które skłoniły m.in. Axel Springer, CNN i Edipress do wycofania się z tego kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wicepremier Piotr Gliński o dekoncentracji mediów: musimy ucywilizować rynek

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Porządek ważna sprawa, nie może być tak, żeby #dobrazmiana, która jest z definicji dobra, była oceniana krytycznie.
Tylko, że w obliczu "badań" profesora Zybertowicza i odnalezieniu genetycznego upośledzenia zdolności poznawczych u części społeczeństwa to i tak to wszystko może być na nic.
20 7
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Jakie to głębokie myśli były.
Czy można prosić o wytłuszczenie w newsie tych proroczych słów by każdy je miał na stałe w pamięci?
To naprawdę głębokie - widać, że ojcostwo dziadziusia podrażniło jakąś komórkę mózgowa, która gwałtownie produkuje te złote słowa.
14 6
odpowiedź
User
Ares
No to Panie Gliński chyba zaczynamy od telewizji wolskiej i radia co ma ryja prawda ?
24 7
odpowiedź
User
Wróg Klasowy
"Prasa powinna zajmować pozycję awangardy w procesie demokratyzacji. (…) Mogę powiedzieć tylko jedno: na kontrrewolucyjną działalność pod taką czy inną formą i postacią, na opluwanie partii, na opluwanie socjalizmu my nie pozwolimy! Albo „Po prostu” będzie mieściło się w linii partii i będzie prowadziło tę politykę, jaką partia prowadzi, albo „Po prostu” nie będzie w ogóle wychodzić. Nie ma innej rady towarzysze! Myśmy dawno już mówili, że pomylili się ci wszyscy, którzy powiadali, że październik to etap – etap do odrodzenia stosunków burżuazyjnych, kapitalistycznych! Nie! nie będzie etapu, towarzysze!" - Władysław Gomułka FSO 1957
16 8
odpowiedź
User
barakuda.
Wzorzec prlowskiej prasy coraz bliżej. Pozostanie Żołnierz z Żoliborza i Trybuna Suwerena czyli kacyka.
Uwielbienie prezesa dla modelu komunistycznego jest porażające. PRECZ Z KOMUNĄ/
14 11
odpowiedź
User
Dziennikarz TVP
Panie Ministrze Gliński, panie Selin, panie Lewandowski, prosze ucywilizować najpierw TVP!! Pozwalacie niszczyc i malwersowac zarzadowi tę spółkę. Dlaczego jesteście ślepi i głusi na to co tam sie dzieje?!! Fikcyjne stanowiska, namnozylo sie doradcow. Premie po 10 - 50 tys zl miesiecznie, pensje kierownicze po 25 tys. zł, w firmie, ktora ma straty?!!!! To jest etyczne?! To jest normalne?! Ten złodziejski zarzad niekompetentnych matołków tolerujecie, a wręcz wspieracie. Wiecej. Panie Ministrze Gliński, to pan odpowiada za to, co w mediach publicznych sie dzieje. To nie tylko grzech zaniechania. Odpowiada Pan za to!! Przecież Panu podlegaja media. Zacznijcie od siebie. Od swojego podwórka.
16 4
odpowiedź
User
barakuda
Dzicz i wandale biorą się za cywilizowanie . Paradoks dziejów.
9 6
odpowiedź
User
PRL wraca
PiSowskim inwestorem będą spółki państwowe które mają najwięcej kasy i wykonują partyjne polecenia. Orlen kupi jedno, Lotos kupi drugie, PGNiG trzecie, PGZ czwarte itd. Bedzie monopol państwowy jak za bolszewików.
7 3
odpowiedź
User
Osykosy
Panie Ministrze Gliński, panie Selin, panie Lewandowski, prosze ucywilizować najpierw TVP!! Pozwalacie niszczyc i malwersowac zarzadowi tę spółkę. Dlaczego jesteście ślepi i głusi na to co tam sie dzieje?!! Fikcyjne stanowiska, namnozylo sie doradcow. Premie po 10 - 50 tys zl miesiecznie, pensje kierownicze po 25 tys. zł, w firmie, ktora ma straty?!!!! To jest etyczne?! To jest normalne?! Ten złodziejski zarzad niekompetentnych matołków tolerujecie, a wręcz wspieracie. Wiecej. Panie Ministrze Gliński, to pan odpowiada za to, co w mediach publicznych sie dzieje. To nie tylko grzech zaniechania. Odpowiada Pan za to!! Przecież Panu podlegaja media. Zacznijcie od siebie. Od swojego podwórka.[/ Do kogo ta mowa??? Toż to taki przygłup,że rodzony brat sie go wstydzi !!!
3 2
odpowiedź
User
maslana
"musimy ucywilizować rynek"... kim? pissowskimi siepaczami?
6 3
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing