SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiedza kobiet o profilaktyce nowotworowej powszechna, gorzej z wykonywaniem badań

Kobiety w Polsce wiedzą o konieczności poddawania się profilaktycznym badaniom w zakresie nowotworowych chorób kobiecych, jednak robią to stosunkowo rzadko. Co więcej, Polki wolałyby nie wiedzieć, że są genetycznie narażone na zachorowanie na nowotwór - wynika z badania IQS.

fot. Shutterstock.comArticle

Średnio co trzecia kobieta nie była w ciągu ostatniego roku u ginekologa. Nieco ponad połowa kobiet odwiedza gabinet ginekologiczny raz w roku, a pozostałe badają się rzadziej lub nie potrafią powiedzieć jak często badają się u ginekologa.

Poza kontrolą ginekologiczną jest większość nastolatek. W grupie wiekowej 15-19 jedynie 24% odwiedza lekarza raz do roku.

Co druga kobieta korzysta z opieki ginekologicznej odpłatnie, w prywatnych gabinetach, przychodniach.

Kobiety uważają, że trzeba badać się profilaktycznie, ale z ich opinii widać, że odczuwają lęk przed dowiedzeniem się, że mogą być chore lub mieć predyspozycje do wystąpienia nowotworu.

Tylko co trzecia Polka podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym rozmawia ze swoim lekarzem o profilaktyce chorób kobiecych. 41% kobiet deklaruje, iż lekarz ginekolog nie podjął rozmowy mającej na celu uświadomienie pacjentki o sposobach zapobiegania rozwojowi chorób kobiecych takich jak rak piersi, rak szyjki macicy czy rak jajnika.

Kobiety, które odwiedzają regularnie gabinety ginekologiczne, najczęściej w ramach profilaktyki wykonują cytologię (65% w ciągu ostatniego roku) oraz USG dopochwowe (60%). Znaczny odsetek Polek wykonuje również USG jamy brzusznej (29%). Inne badania wykonywane są znacznie rzadziej, a o kolposkopii czy teście HPV spora część kobiet w ogóle nie słyszała.

W ciągu ostatniego roku Polki najczęściej napotykały informacje o raku piersi i raku szyjki macicy, zwykle w prasie kobiecej lub w internecie. Rak jajnika jest słabiej znany. 66% Polek uznało jednocześnie, że mówienie o problemach nowotworowych przez znane osoby z mediów wpływa pozytywnie na podejmowanie działań profilaktycznych.

Wiedza na temat sposobów wykrywania nowotworów jest raczej niska i niewystarczająca. Tylko co trzecia Polka wie, że USG dopochwowe jest najskuteczniejszym sposobem na wykrycie raka jajnika.

Niska jest również świadomość obciążenia rodzinnego. Co piąta Polka nie wie, czy ktoś w jej rodzinie chorował na nowotwór. 65% kobiet zadeklarowało, że w ich rodzinie rozmawia się o nowotworach albo rzadko albo w ogóle (wśród kobiet, które mają doświadczenie z chorobą nowotworową w rodzinie odsetek ten wynosi 60%).

Badanie omnibusowe IQS96 zostało zrealizowane przez instytut badawczy IQS na zlecenie Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości (realizator ogólnopolskiej kampanii społecznej "Diagnostyka jajnika") w dniach 20-22 lipca 2015 r., techniką wywiadu internetowego na próbie Polek w wieku 15-50 lat. Wielkość próby badawczej wyniosła n=800.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiedza kobiet o profilaktyce nowotworowej powszechna, gorzej z wykonywaniem badań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl