SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość Polaków boi się kolejnego lockdownu

Aż 70 proc. Polaków obawia się o skutki ekonomiczne i społeczne ewentualnego drugiego lockdownu - wynika z kolejnej fali cyklicznego badania SW Research. Coraz bardziej obawiamy się także światowego kryzysu finansowego.

Fot. Pixabay Article

Z przeprowadzonego na początku listopada (3-7.11) pomiaru cyklicznego badania „Polacy w czasie epidemii” agencji SW Research wynika, że w porównaniu z końcówką października Polacy istotnie rzadziej wskazują na obawę zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowania na Covid-19 (Pomiar XIII – 43 proc., Pomiar XIV- 35 proc.).

Również rzadziej obawiamy się zakażeń koronawirusem wśród bliskich (Pomiar XIII – 54 proc., Pomiar XIV- 49 proc.). Zmalały też obawy co do ewentualnej niewydolności służby zdrowia (Pomiar XIII – 60 proc., Pomiar XIV- 52 proc.). W porównaniu do Pomiaru XIII, w najnowszym badaniu wzrósł za to odsetek osób obawiających się wybuchu zamieszek, protestów, strajków (Pomiar XIII – 15 proc., Pomiar XIV – 21 proc.).

Coraz bardziej boimy się światowego kryzysu

Wzrósł odsetek osób wskazujących na obawę o globalny krach, kryzys finansowy (Pomiar XIII – 38 proc., Pomiar XIV – 41 proc.), a na wysokim poziomie utrzymuje się obawa o wzrost cen produktów i usług (Pomiar XIII – 44 proc., Pomiar XIV – 45 proc.).

Również stosowanie środków bezpieczeństwa przed zarażeniem się koronawirusem odnotowało spadki w porównaniu z poprzednim pomiarem. Mniej osób deklaruje częste i dokładne mycie rąk (Pomiar XIII – 84 proc., Pomiar XIV- 74 proc.), korzystanie z płynów dezynfekujących (Pomiar XIII – 54 proc., Pomiar XIV- 49 proc.) czy maseczek (Pomiar XIII – 54 proc., Pomiar XIV- 49 proc.). Największy spadek na przestrzeni pomiarów został zanotowany dla zachowywania bezpiecznej odległości od innych osób (Pomiar XIII – 70 proc., Pomiar XIV- 58 proc.).

- Niepokój społeczny oraz chęć wyrażenia swojego sprzeciwu przewyższyła w Polakach obawy związane z zachorowaniem na Covid-19. W trakcie protestów również niemożliwym jest zachowanie dystansu społecznego czy regularne odkażanie rąk - komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu SW Research. - Warto zwrócić uwagę na rosnące obawy związane z wybuchem zamieszek. Polacy bardziej skupili się na obecnych w mediach strajkach czy demonstracjach niż na swoim zdrowiu. Wydaje się, że zaczęliśmy sobie zdawać sprawę, że polskie społeczeństwo jest w stanie masowo zmobilizować się, mimo szalejącej pandemii. Oznacza to, że coraz bardziej realne stają się wizje związane z protestami różnych grup społecznych i zawodowych, przedstawicieli różnych branż, którzy mogą podjąć walkę o swoje prawa w kontekście możliwych ograniczeń gospodarczych - dodaje ekspert.

Lęk przed lockdownem

W pierwszym tygodniu listopada aż 70 proc. Polaków wskazywało, że obawia się wprowadzenia kolejnego lockdownu w Polsce. Jedynie 9 proc. deklarowało, że się tego nie obawia.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 03-07.11.2020 przez SW Research Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W badaniu zebrano 1020 ankiet z reprezentatywną próbą grupy Polaków. Badanie ma charakter cykliczny, prezentowane wyniki pochodzą z Pomiaru XIV.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków boi się kolejnego lockdownu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl