SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Większość Polaków opowiedziałaby się dziś za Konstytucją Europejską

Gdyby w Polsce dziś odbyło się referendum w sprawie Konstytucji Europejskiej większość z nas głosowałaby za jej przyjęciem

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut PENTOR na zlecenie Polskiego Radia wynika, że blisko 54 procent Polaków jest za przyjęciem Traktatu, a jedynie 19 procent przeciw. 21 procent z nas nie wie jeszcze, jak zagłosuje.

Bartek Lech z ugrupowania Zieloni 2004 popiera Konstytucję Europejską, bo - jego zdaniem - usprawni ona działanie całej Unii. Z kolei Konrad Bonisławski z ugrupowania Młodzież Wszechpolska nie tylko zamierza zagłosować przeciw - ale zachęcać wszystkich znajomych do odrzucenia konstytucji. "W preambule nie ma odniesienia do wartości chrześcijańskich a system przeliczania głosów w Radzie Europejskiej nie jest korzystny dla Polski "- tłumaczył Bonisławski.

Politolog Piotr Kaczyński z Instytutu Spraw Publicznych zauważył, że popieramy konstytucję, choć tak naprawdę nie wiemy co jest w niej zapisane. Jego zdaniem, referendum wykorzystujemy do wyrażenia opinii na temat naszego członkostwa w Unii Europejskiej.

Podobnego zdania jest redaktor naczelny magazynu "Unia i Polska" Marek Sarjusz-Wolski. "Unia nam się dobrze kojarzy, więc i w referendum zagłosujemy za Konstytucją", podkreślił dziennikarz.

Socjolog Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz zauważyła z kolei, że w referendum ocenimy też rząd. Podobnie zresztą robią Francuzi, dla których głosowanie w sprawie konstytucji, to okazja do wypowiedzenia się na temat rządu Raffarin'a i prezydentury Jacquesa Chiraca. W Polsce i tak doszło do niespotykanej sytuacji - o Traktacie korzystniej wypowiada się społeczeństwo niż politycy. A to, jak podkreślił politolog Piotr Kaczyński, nie zdarza się często.

Sondaż przeprowadził Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR 24 maja na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków opowiedziałaby się dziś za Konstytucją Europejską

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl