SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość Polaków uważa, że pracodawcy żerują na Ukraińcach

Zdaniem 59,1 proc. Polaków rodzimy pracodawcy bardzo często wykorzystują pracowników z Ukrainy. Dwie trzecie zaś uważa, że ukraińscy pracownicy w Polsce zasługują na równe z Polakami traktowanie - pokazuje badanie Havas Media Group. Z raportu wynika, że Polacy odnoszą się do Ukraińców raczej z życzliwością niż z niechęcią.

PAP / Bartłomiej ZborowskiArticle

Z raportu ZUS dotyczącego cudzoziemców, w polskim systemie ubezpieczeń społecznych składki na konto naszego ubezpieczyciela wpłaca ponad 425 tys. Ukraińców. To niemal trzy czwarte wszystkich cudzoziemców objętych polskim ubezpieczeniem. Wedle nieoficjalnych szacunków, w Polsce może pracować i mieszkać nawet 2 miliony osób przybyłych z Ukrainy.

Dział badań intelligence team w Havas Media Group w swoim badaniu zapytał Polaków o postawy wobec Ukraińców pracujących w Polsce. Pytania dotyczyły ogólnego stosunku do naszych wschodnich sąsiadów, ich obecności na rynku pracy, sympatii i antypatii.

Bliski sąsiad - Ukrainiec

Ponad 80 proc. przebadanych Polaków zadeklarowała, że przynajmniej od czasu do czasu ma kontakt z pracującymi w Polsce Ukraińcami. Większość z nich spotyka Ukraińców pracujących w sklepach oraz na placach budowy. Niemal 1/5 Polaków wskazała, że Ukraińcy to także ich sąsiedzi.

 

Stosunek Polaków do pracujących w naszym kraju Ukraińców jest na ogół pozytywny, sympatię wobec tej nacji wyraża co drugi badany (52 proc.)

 

Szczególnie pozytywnie nastawieni do sąsiadów zza wschodniej granicy zdają się być osoby po 55 roku życia i mieszkańcy miast. W tych grupach odpowiednio 62,5 proc. (osoby 55+) i 63,3 proc. (duże miasta) badanych osób wskazało, że ich stosunek do pracowników z Ukrainy jest pozytywny. Niechętnym Ukraińcom jest tylko 12 proc. Polaków, w większości osoby młode, które nie skończyły 34 lat.

Ukraińcy w bliskim otoczeniu

Większość Polaków nie ma problemu z obecnością Ukraińców w swoim najbliższym otoczeniu. Większość z badanych osób wskazała, że mogłaby zgodzić się, żeby obywatel Ukrainy był naszym znajomym lub sąsiadem. Niemal 81 proc. badanych nie miałaby również problemu pracowaniem z Ukraińcami w tej samej firmie.

Największy problem Polacy mieliby z relacją przełożony – podwładny. W tym przypadku tylko 53,1 proc.  Polaków zgodziłoby się, aby osoba pochodząca z Ukrainy była ich przełożonym.

Polacy otwarci czy z dystansem?

Jak wygląda kwestia dystansu społecznego wśród różnych grup? Z badanie Havas Media Group wynika, że kobiety są na ogół bardziej tolerancyjne i wykazują mniejszy dystans społeczny w stosunku do Ukraińców niż mężczyźni.

Jedynie w aspekcie związków małżeńskich lub partnerskich mężczyźni zdają się być bardziej otwarci niż kobiety. 67,4 proc. badanych mężczyzn nie miałaby nic przeciwko, żeby osoba pochodząca z Ukrainy była ich partnerem lub partnerką, z kolei wśród kobiet odsetek ten wynosi 49 proc.

 

Biorąc pod uwagę dystans społeczny wśród różnych grup wiekowych zauważalna jest pewna szczególna prawidłowość. Najmniej tolerancyjne i zarazem wykazujące największy dystans społeczny wobec Ukraińców są osoby młode, przede wszystkim w wieku 18 – 24 lata. Największą tolerancję wobec osób tej narodowości wykazują trochę starsze pokolenia, szczególnie osoby po 55 roku życia.

 - Taki wynik może być pochodną poglądów politycznych i społecznych młodych Polaków, którzy obecnie trochę częściej deklarują poglądy prawicowe i konserwatywne, w związku z czym mogą być bardziej skłonni do wskazywania na najbardziej skrajne odpowiedzi - sądzą eksperci HMG.

 

Ukraińcy na rynku pracy

Blisko 60 proc. przebadanych Polaków uważa, że nasze nastawienie do Ukraińców pracujących w Polsce powinno być bardziej pozytywne. Dostrzegamy, że obecność ukraińskich pracowników jest korzystna dla naszego rozwoju gospodarczego, raczej nie mamy poczucia, że pracownicy z Ukrainy zabierają Polakom miejsca pracy.

Ponad 65 proc. ankietowanych wskazało, że nie podoba im się wrogi stosunek niektórych Polaków wobec pracowników z Ukrainy.

Ponad 57 proc. badanych zgadza się, że obywatele Ukrainy pracujący w Polsce powinni zarabiać tyle samo, co Polacy wykonujący tę samą pracę. Nasi rodacy zauważają też negatywne zachowania niektórych polskich pracodawców – niemal 60 proc. zgodziło się ze stwierdzeniem, że pracownicy z Ukrainy są często wykorzystywani przez polskich pracodawców.

Dostrzegamy pozytywny wpływ ukraińskich pracowników na naszą gospodarkę i chcielibyśmy, aby pracownicy zza naszej wschodniej granicy mogli pracować w Polsce na takich samym zasadach jak Polacy – mówi Anna Ostrowska, insight specialist w Havas Media Group.

Udogodnienia dla Ukraińców? Oczywiście

Większość ankietowanych popiera także, wprowadzane już w niektórych miastach Polski, dodatkowe udogodnienia dla obywateli z Ukrainy. Najwięcej głosów sprzeciwu pojawia się w grupie 18-24 lata (23 proc.), zaś najbardziej pozytywnie odbierają te gesty osoby w wieku 35-44 lata (62,3 proc.).

– Biorąc pod uwagę liczne doniesienia prasowe dotyczące traktowania ukraińskich pracowników przez polskich pracodawców czy zwykłych obywateli mogłoby się wydawać, że stosunek Polaków do Ukraińców jest skrajnie negatywny, obarczony wzajemną podejrzliwością i niechęcią. Tymczasem jak widać to na przykładzie przeprowadzonych przez nas badań, sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Ponad połowa przebadanych przez nas Polaków deklaruje, że ich stosunek do Ukraińców jest pozytywny. Nie mamy problemu z obecnością Ukraińców w naszym bliższym i dalszym otoczeniu – mówi Anna Ostrowska z Havas Media Group.

Badanie zostało przeprowadzone w lutym na ogólnopolskim internetowym panelu badawczym Ariadna na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (po 18 r.ż.). Metodologia: CAWI. Wielkość próby: n=1060.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Większość Polaków uważa, że pracodawcy żerują na Ukraińcach

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ciekawe...
A ilu Polaków uważa, że pracodawcy żerują na Polakach?
odpowiedź
User
cyber mariano
Sondaż wybitnie tendencyjny.
odpowiedź
User
xxx
Dobrze chociaż, że na Polakach nie żerują. A nie, czekaj...
odpowiedź