SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wielka Brytania pozwoli Huawei na ograniczony udział w budowie sieci 5G. Koncern uznany za dostawcę wysokiego ryzyka

Władze Wielkiej Brytanii postanowiły dopuścić Huawei do udziału w budowie w tym kraju infrastruktury 5G. Chińska firma została jednak uznana za dostawcę wysokiego ryzyka, w związku z czym nie będzie uczestniczyć w tworzeniu infrastruktury krytycznej oraz systemów związanych z bezpieczeństwem 5G.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, fot.: FacebookArticle

Obecność Huawei na brytyjskim rynku związanym z budową sieci 5G stała pod znakiem zapytania w związku z tym, że administracja USA od wielu miesięcy naciska na swoich europejskich partnerów by wykluczyli chińską firmę jako dostawcę sprzętu i technologii, zaś Wielka Brytania jest najbliższym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na naszym kontynencie.

Huawei z ograniczeniami

Teraz brytyjski rząd wydał decyzję dotyczącą dostawców technologii którzy mogą w tym kraju uczestniczyć w budowie sieci 5G. Zgodnie z tym postanowieniem rozwiązania dla 5G w Wielkiej Brytanii będą dostarczać wszyscy chętni producenci sprzętu i technologii, jednak podmioty zakwalifikowane jako tzw. dostawcy wysokiego ryzyka napotkają istotne ograniczenia w tym zakresie.

Według planów wspomniani ryzykowni dostawcy zostaną odsunięci od uczestniczenia w ramach 5G w budowie infrastruktury krytycznej czy też systemów związanych z zabezpieczaniami nadchodzącej sieci. Dodatkowo w wypadku pozostałych elementów sieciowych udział firm, do których zaufanie jest ograniczone nie będzie mógł stanowić więcej niż 35 proc.

Zgodnie z zapowiedzią o tym które firmy napotkają ograniczenia ma decydować brytyjski National Cyber Security Center (NCSC). Instytucja ta już wcześniej uznała Huawei za dostawcę wysokiego ryzyka, w związku z tym można się spodziewać że chiński koncern nie uzyska pełnego pola manewru przy tworzeniu infrastruktury 5G w Wielkiej Brytanii.

Chińczycy zadowoleni

Wprowadzane w Wielkiej Brytanii regulacje oznaczają, że choć Huawei zostanie odcięty od budowy najbardziej newralgicznych dla bezpieczeństwa segmentów infrastruktury 5G, to nadal będzie mógł dostarczać na tamtejszy rynek m.in. własne stacje bazowe w nowej technologii.

Dlatego w komunikacie odpowiadającym na decyzję władz brytyjskich Victor Zhang, wiceprezes Huawei nie krył satysfakcji z takiego rozstrzygnięcia. Zhang stwierdził, że jego firma jest podbudowana stanowiskiem rządu Wielkiej Brytanii, dzięki któremu będzie mógł pomagać w budowaniu w tym kraju wydajnej i bezpiecznej dla użytkowników technologii.

W pierwszej połowie 2019 roku Huawei zanotował wzrost przychodów rok do roku o 23,2 procent. W tym okresie sprzedaż smartfonów chińskiego producenta zwiększyła się o 24 proc. osiągając kwotę 32,1 mld dolarów. Huawei wykazał także stabilną sytuację w segmencie dostaw infrastruktury telekomunikacyjnej. Koncern ujawnił wówczas że podpisał 50 umów handlowych na wdrożenie technologii 5G i dostarczył klientom ponad 150 tys. stacji bazowych obsługujących sieć nowej generacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wielka Brytania pozwoli Huawei na ograniczony udział w budowie sieci 5G. Koncern uznany za dostawcę wysokiego ryzyka

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
engo
Niedługo w całej Europie będzie dostępne 5G, ciekawe jak to u nas wyjdzie. Zapowiada się interesująco. Ciekawe w ilu krajach Huawei będzie miał ograniczony udział i zakaz.
odpowiedź