SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wiki-prawo w Nowej Zelandii?

Władze Nowej Zelandii zdecydowały się wykorzystać mechanizm Wiki - zbiorowej edycji w internecie, aby stworzyć optymalne zasady prawne. Każdy z obywateli może wypowiedzieć się na specjalnej witrynie, co jego zdaniem powinno być legalne. Inicjatywa jest prawdziwym hołdem dla demokracji.

Zasady prawne Nowej Zelandii sięgają 1958 roku i uznawane są za przestarzałe. Niekonwencjonalny pomysł na uaktualnienie przepisów ma w założeniu pozwolić społeczeństwu aktywnie wziąć udział w publicznej debacie dotyczącej odnowionego kodeksu karnego.

"Wiki", to hawajskie słowo oznaczające "bardzo szybko". Ward Cunningham, twórca standardu Wiki wykorzystał je, by nazwać swoją pierwszą bazę danych udostępnioną do szybkiego przeglądania przez internautów. Idea ostatecznie przerodziła się w jedną z najczęściej odwiedzanych witryn w internecie, którą każdy może modyfikować - Wikipedię.

Hamish McCardle, główny inspektor policji Nowej Zelandii, nie obawia się, że nowatorski pomysł zostanie wykorzystany przez przestępców: "Pojawiły się sygnały, co do podobnej możliwości. Jednak generalnie serwisy Wiki zyskują na zbiorowej konstruktywności i produktywności."

Powstała strona jest dostępna dla internautów z całego świata - każdy może wypowiedzieć się, co jego zdaniem tworzy bezpieczne i produktywne społeczeństwo. Witryna jednak tymczasowo nie przyjmuje nowych wpisów z uwagi na ich ogromną liczbę.

Źródło: Daily Tech

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiki-prawo w Nowej Zelandii?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl