SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wiktor Świetlik od wczoraj szefem Trójki. „Na razie wygładzamy ramówkę”

Nowy redaktor naczelny radiowej Trójki, Wiktor Świetlik, w środę pojawił się po raz pierwszy w nowej pracy. Spotkał się z częścią zespołu i zapowiedział, że póki co żadnych ruchów kadrowych nie będzie wykonywał - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Na razie wygładzamy ramówkę - mówi nam Świetlik.

Wiktor Świetlik, fot. PR24/MR Article

Wiktor Świetlik objął wczoraj oficjalnie stanowiska dyrektora PR III Polskiego Radia. Zastąpił Adama Hlebowicza, który po odwołaniu został publicystą Programu Pierwszego Polskiego Radia.

W środę nowy dyrektor Trójki pierwszy dzień urzędował na nowym stanowisku. - Zespół przywitał mnie życzliwie. Miałem okazję spotkać się z kilkoma redakcjami, wszystkim przekazałem, że na razie nie przewiduję żadnych gwałtownych ruchów personalnych. Musze się rozejrzeć, potrzebuję na to trochę czasu - mówi dla Wirtualnemedia.pl Wiktor Świetlik.

- Wprowadzę w niej w najbliższym czasie kosmetyczne zmiany, nie chcę póki co o nich mówić. Ogłosimy je w przyszłym tygodniu. To, co zastałem w Trójce, jest w dobrej kondycji. Nawet jeśli są gdzieś jakieś drobne niedociągnięcia, wierzę, że potencjał tej stacji jest tak duży, że ze spokojem patrzę w przyszłość - podsumowuje.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że wiążą z nowym dyrektorem PR3 spore nadzieje, jako z doświadczonym dziennikarzem, który zdążył już poznać część zespołu Trójki.

Wiktor Świetlik od jesieni ub.r. współpracował z Polskim Radiem 24, a w kwietniu br. zaczął prowadzić w tej stacji poranne pasmo publicystyczne. Był też jednym z gospodarzy programu „W tyle wizji” w TVP Info, jako felietonista współpracuje z „Super Expressem” i „W Sieci”. Był dyrektorem Centrum Monitoringu Wolności Prasy, działającego przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Wcześniej pracował m.in. jako publicysta „Polska The Times” (w latach 2007-2010), szef działu opinii w „Fakcie” (2005-2007) i dziennikarz „Nowego Państwa”. Na razie w CMWP nie wyznaczono jego następcy.

Kadencja Adam Hlebowicza pod znakiem zmian personalnych i programowych

Podczas 13 miesięcy, kiedy kierował nią Adam Hlebowicz, w ramówce Trójki nastąpiło sporo zmian. W połowie maja ub.r. do gospodarzy wieczornego „Klubu Trójki” dołączyli Grzegorz Górny i Piotr Semka. Natomiast dziennikarzy czytających serwisy informacyjne przeniesiono do Informacyjnej Agencji Radiowej oraz zwolniono szefową redakcji aktualności Grażynę Mędrzycką-Gęsicką (niedługo potem wróciła do pracy na innym stanowisku) i Tomasza Ławnickiego (od września ub.r. pracuje w Grupie naTemat). W proteście przeciw tym zmianom z audycji w stacji zrezygnował Jerzy Owsiak (od lipca 2016 r. ma swój program w Antyradiu).

W lipcu ub.r. z Trójki odszedł Marcin Zaborski (od września ub.r. prowadzi popołudniowe wywiady w RMF FM), a z końcem października ub.r. - Michał Nogaś (przeszedł do „Gazety Wyborczej”), którego w audycjach Trójki o książkach zastąpił dyrektor TVP Kultura Mateusz Matyszkowicz. Od września ub.r. program „Cogito ergo…” prowadzi Maciej Pawlicki.

Latem ub.r. rozpoczęto akcję antenową „Trójka wraca do korzeni”, w ramach której regularnie realizowano audycje z różnych miejsc Polski ważnych historycznie.

Przeciw zmianom w stacji, głównie odejściu niektórych dziennikarzy i pojawieniu się publicystów konserwatywnych, protestowała część słuchaczy skupionych na fanpage’u facebookowym „Ratujmy Trójkę”. - Mogę tylko powiedzieć, że jestem zdziwiony, przeciwko czemu ta grupa słuchaczy Trójki protestuje. Zmiany są czymś naturalnym, każda stacja wprowadza taką czy inną ramówkę - mówił Adam Hlebowicz w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl w lipcu ub.r.

W styczniu br. skrócono i przesunięto na wcześniejszą godzinę program satyryczny „Urywki z rozrywki”, liczbę wydań „Akademii rozrywki” oraz wprowadzono nowe wieczorne i nocne audycje autorskie.

Spór pracowników Trójki z zarządem Polskiego Radia

W październiku ub.r., po tym jak Małgorzata Spór i Anna Zaleśna zostały odsunięte od prowadzenia serwisów informacyjnych w Trójce i oddelegowane do IAR, grupa dziennikarzy stacji zaczęła w internecie spontaniczną akcję pod hasłem „#kogoniesłychać”. Niedługo potem zwolniono Damiana Kwieka, a ówczesny zarząd Polskiego Radia skrytykował ich za wykorzystywanie dorobku firmy do własnych celów.

Dziennikarze zrzeszeni w Związku Zawodowym Dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia sprzeciwili się tym posunięciom zarządu m.in. w piśmie skierowanym do kilku zewnętrznych instytucji zajmujących się mediami i prawami obywatelskimi, przedstawiciele związku spotkali się w tej sprawie z prezes Barbarą Stanisławczyk-Żyłą. Przed siedzibą stacji protestowali słuchacze, pikietę pod hasłem „Trójko, trwaj!” zorganizowano za pośrednictwem fanpage’a „Ratujmy Trójkę”.

W konsekwencji na przełomie listopada i grudnia ub.r. zwolniono dyscyplinarnie trzech kolejnych szefów związku pracowników Trójki i Dwójki: Pawła Sołtysa, Wojciech Dorosza (związanych z Trójką) i Marcina Majchrowskiego z Dwójki. Zaniepokojenie tą sytuacją wyrazili m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

Anna Zaleśna w styczniu br. została przywrócona do serwisów w Trójce, a Małgorzata Spór w kwietniu odeszła z Polskiego Radia. W geście solidarności z nią z pracy w Trójce zrezygnował Beniamin Filip.

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 7,2 proc.

Na początku marca br. prezesem Polskiego Radia został Jacek Sobala, niedługo po nieoczekiwanej rezygnacji poprzedniej prezes Barbary Stanisławczyk-Żyły, która krótko wcześniej wygrała konkurs Rady Mediów Narodowych na to stanowisko. Wiceprezesem firmy, wybranym w tym konkursie, od połowy lutego jest Mariusz Staniszewski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiktor Świetlik od wczoraj szefem Trójki. „Na razie wygładzamy ramówkę”

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan Paweł II
Upadek.
70 23
odpowiedź
User
mbbm
Specjalista od radia i rzetelnych informacji.
26 48
odpowiedź
User
widz555
Wpadłem na godzinkę i prześwietliłem sytuację, geniusz normalnie. A już w przyszłym tygodniu "wygładzanie" ramówki, czyli co? Pasażera mianowali kapitanem samolotu, spokojnie to tylko awaria.
88 18
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Ciekawe czy Maciek z konserwy dostanie jakieś zlecenie na dostawę dmuchaw i wentylatorów do dalszego wietrzenia "Trójki". Ta jego hurtownia dmuchaw to już lokalny potentat na rynku. Gość dmucha wszystko co się rusza i na drzewo nie wchodzi.
Trzymam kciuki za dlaszy spadek słuchalności do 0%.
43 14
odpowiedź
User
rafael
Trójki słucham od zawsze, to moje radio, a zmiany zawsze były i będą, raz lepsze, raz gorsze, to normalne. Ale nie rozumiem jak Trójka może współpracować z TVN24, przecież tam propaganda jest cały czas. A serwisy informacyjne stały się takie same jak w TVN, prawie same niekorzystne informacje o rządzie i prezydencie. Tak nie powinno być. Ale całe szczęście, że Trójka ma swój niepowtarzalny, dobry styl.
26 61
odpowiedź