SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Windows 10 już dostępny - jak go pobrać i zainstalować?

Microsoft wprowadził na rynek Windows 10, który dostępny jest jako darmowa aktualizacja dla użytkowników Windows 7 i 8.1. Istnieje kilka sposobów na to, by pobrać i zainstalować nowy system operacyjny.

Article

Po raz pierwszy w historii systemu Windows Microsoft zdecydował się na zaoferowanie go użytkownikom w postaci bezpłatnego uaktualnienia. Z możliwości tej mogą skorzystać wszyscy posiadacze systemu w wersjach 7 i 8.1, także tych zainstalowanych nielegalnie (więcej informacji tutaj).

W marcu br. Microsoft poinformował jednocześnie, że uaktualnienie pirackich kopii Windows 7 i 8.1 do wersji 10 nie zmieni statusu ich licencji. Oznacza to, że najnowsza wersja także pozostanie nielegalna w świetle przepisów, choć będzie poprawnie funkcjonować (zobacz szczegóły).

Na kilka tygodni przed premierą Windows 10 w podłączonych do internetu komputerach z Windows 7 i 8.1 pojawiła się na pulpicie nowa ikona. Po kliknięciu na nią wyświetlany był komunikat o możliwości wcześniejszego zamówienia Windows 10. Po wyrażeniu zgody Microsoft wysyłał potwierdzenie o tym, że użytkownik został zarejestrowany, a jego komputer samodzielnie ściągnie nową wersję Windows, gdy przyjdzie jego kolej.

W środę, w dniu oficjalnej premiery Windows 10, część użytkowników otrzymała automatyczne powiadomienia o tym, że aktualizacja systemu jest dla nich przygotowana i można ją zainstalować. W takim wypadku wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie przez Microsoft. Można od razu przystąpić do instalacji uaktualnienia, lub odłożyć ją na późniejszy termin. Większość użytkowników powinna skorzystać z tej drugiej możliwości. Bowiem choć Microsoft zapewnia, że aktualizacja systemu nie doprowadzi do utraty żadnych danych użytkownika ani sformatowania dysku twardego, to bezwzględnie należy przed instalacją 10-tki wykonać kopię zapasową wszystkich ważnych plików zgromadzonych w komputerze.

Niestety w dniu premiery wielu użytkowników na świecie nie otrzymało komunikatu o możliwości aktualizacji systemu operacyjnego. Sytuacja ta może wynikać z dużej liczby chętnych, którzy zarejestrowali się w celu instalacji Windows, a także z innego powodu. Microsoft już wcześniej zapowiadał, że ostateczną wersję systemu w pierwszej kolejności otrzymają uczestnicy programu Windows Insider, którzy zainstalowali rozwojowe wersje systemu i uczestniczyli w procesie jego doskonalenia. Microsoft szacuje, że testerów zarejestrowanych w programie Windows Insider jest ponad 5 mln, i to także może być przyczyną opóźnień w dostarczeniu aktualizacji do wszystkich pozostałych użytkowników.

Istnieją jednak sposoby na ściągnięcie i zainstalowanie Windows 10 bez konieczności oczekiwania na swoją kolej w systemie Microsoftu. Pierwszym z nich jest posłużenie się w tym celu obrazem ISO.

Pliki ISO z obrazem systemu Windows 10 Microsoft umieścił na swojej stronie internetowej. Po jej otwarciu użytkownik zobaczy proponowane przez Microsoft dwie wersje (32 oraz 64-bitową) narzędzia o nazwie media creation tool. Należy z niego skorzystać, bowiem pomoże ono w ściągnięciu niezbędnych plików, przygotowaniu dysku instalacyjnego, a także zapisaniu kopii Windows 10 w formacie ISO.

Na wspomnianej stronie internetowej Microsoft radzi także, by przed ściągnięciem plików zadbać o stabilność połączenia internetowego, a także zabezpieczyć na dysku odpowiednio dużo wolnej przestrzeni i przygotować czystą płytę DVD lub nośnik pamięci Flash zapewniający minimum 4 GB wolnej przestrzeni na dane. Po ściągnięciu potrzebnych plików i rozpoczęciu instalacji Windows 10 będzie potrzebny odpowiedni klucz. Zostanie on dostarczony użytkownikowi na podany przez niego wcześniej adres e-mail.

Istnieje jeszcze inny sposób zainstalowania nowego Windows 10, który odkryli eksperci z serwisu Venture Beat. Nie wymaga on ściągania plików ISO ani posiadania czystych nośników do instalacji, jest jednak przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników. W dodatku metoda ta ma tę wadę, że nie zawsze i nie we wszystkich komputerach działa, a w niektórych konieczne są kilkakrotne próby w celu osiągnięcia sukcesu.

Sposób sugerowany przez Venture Beat polega na wymuszeniu przez użytkownika aktualizacji Windows do wersji 10. Aby to zrobić należy odszukać na dysku z systemem operacyjnym folder „C:\Windows\SoftwareDistribution\Download”, a następnie usunąć z niego wszystkie umieszczone tam pliki. Kolejnym krokiem jest uruchomienie funkcji Windows Update oraz Wiersza polecenia. Użytkownik powinien wpisać w nim sekwencję „wuauclt.exe /updatenow”, ale nie zatwierdzać jej na razie przyciskiem Enter na klawiaturze. Zamiast tego należy powrócić do okna Windows Update i wybrać opcję sprawdzenia aktualizacji. W momencie, gdy pojawi się komunikat systemu o rozpoczęciu sprawdzania aktualizacji należy z powrotem przejść do wiersza polecenia i tym razem nacisnąć klawisz Enter.

W wyniku tej operacji system operacyjny powinien rozpoznać nową aktualizację do Windows 10 i można rozpocząć jej pobieranie. Jednak jak wspomniano wcześniej opisany sposób nie działa we wszystkich komputerach i konfiguracjach systemu, w innych wypadkach (jak donoszą internauci na forach) wymaga wielokrotnego przeprowadzenia tej samej procedury w celu uruchomienia aktualizacji).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Windows 10 już dostępny - jak go pobrać i zainstalować?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wojtek
a co z windows xp zlodzieje
8 9
odpowiedź