SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Microsoft podał datę. Wiadomo, kiedy Windows 11 będzie dostępny

Windows 11, następca Windows 10 wejdzie na rynek 5 października br. Platforma zaoferuje m.in. zmieniony interfejs, nowości w obsłudze komunikacji, wprowadzi widżety i nowe rozwiązania dla graczy.

Article

Jak informuje Microsoft, od 5 października 2021 r. nowy system operacyjny będzie dostępny w ramach aktualizacji "na kwalifikujących się komputerach osobistych z Windows 10". Będzie on również preinstalowany na nowych komputerach dostępnych w sprzedaży.

Jakie nowości w Windows 11?

Microsoft twierdzi, że uprościł wygląd i doświadczenia użytkownika. Według producenta nowy system jest nowoczesny, świeży i czysty. Od nowo zaprojektowanego przycisku Start i paska zadań, po dźwięki systemowe, czcionkę i ikony - wszystko zostało przemyślane tak, aby zapewnić pełną kontrolę i intuicyjność obsługi. Przesunięto Start na środek widoku i ułatwiono szybkie znalezienie tego, czego użytkownik potrzebuje. Start ma wykorzystywać moc chmury obliczeniowej i platformy Microsoft 365, aby wyświetlać ostatnie pliki użytkownika bez względu na urządzenie, na którym je wcześniej przeglądano, nawet jeśli było to urządzenie z systemem Android lub iOS.

Nowością w Windows 11 jest wprowadzenie funkcji Snap Layouts, Snap Groups i Desktops. "Zapewniają jeszcze wydajniejszy sposób pracy wielozadaniowej i optymalizację obszaru ekranu" - napisano w komunikacie Microsoftu.

W nowym systemie operacyjnym pojawi się zintegrowany z paskiem zadań Chat w Microsoft Teams, który zapewni szybszy sposób kontaktu z innymi użytkownikami za pomocą wiadomości tekstowych, czatu, rozmowy głosowej lub wideo z każdym z kontaktów, bez względu na platformę lub urządzenie - czy to z systemem Windows, Android czy iOS. Poza tym jeśli osoba, z którą użytkownik się łączy nie pobrała jeszcze aplikacji Teams, nadal można połączyć się z nią za pomocą dwukierunkowej wiadomości SMS.

Dzięki dostępności kilku pulpitów można tworzyć oddzielne przestrzenie dla każdej części swojego życia i dostosowywać je do własnych upodobań. Na jednym urządzeniu można mieć kilka odrębnych pulpitów - np. do pracy, rozrywki i szkoły.

W Windows 11 pojawią się usprawnienia dla graczy. Microsoft zapewnia, że DirectX 12 Ultimate zapewnia dobrą jakość graficzną, zachowując wysoką liczbę klatek na sekundę.

DirectStorage ma zapewniać szybsze przetwarzanie danych i podnosi jakość detali, a Auto HDR dostarczać żywszą gamę kolorów, potęgujących wrażenia wizualne.

Producent zapewnia, że nic się nie zmienia w kwestii zgodności sprzętowej - system Windows 11 obsługuje twoje wszystkie akcesoria do gier i urządzenia peryferyjne do gier na PC. Z kolei dzięki usłudze Xbox Game Pass na PC lub Ultimate gracze uzyskują dostęp do ponad 100 wysokiej jakości gier na komputery PC, a nowe tytuły są stale dodawane. Znalezienie graczy do wspólnych rozgrywek ma być proste, niezależnie od tego, czy grają na PC czy konsoli.

Nowy sklep Microsoft Store

Windows 11 zapewnia dostęp do zupełnie nowego sklepu Microsoft Store o odświeżonym wyglądzie, który ułatwia wyszukiwanie i odkrywanie aplikacji, gier, programów i filmów. Według Microsoftu sklep został przebudowany z myślą o szybkości działania i całkowicie nowym wyglądzie, który ma być intuicyjny. Platforma nie tylko udostępni więcej aplikacji niż kiedykolwiek wcześniej, ale także sprawi, że wszystkie treści - aplikacje, gry, programy i filmy - będą łatwiejsze do wyszukania i odkrywania dzięki wyselekcjonowanym opisom i kolekcjom. Microsoft zapowiada wprowadzenie do sklepu wiodących aplikacji własnych i firm trzecich, takich jak Microsoft Teams, Visual Studio, Disney+, Adobe Creative Cloud, Zoom i Canva.

W Windows 11 mają się też pojawić widżety oparte na mechanizmach sztucznej inteligencji. Microsoft zaznacza, że dziś często użytkownik sięga po telefon, aby sprawdzić wiadomości, pogodę czy powiadomienia. Teraz może otworzyć podobnie skonfigurowany widok bezpośrednio z pulpitu. Po otwarciu spersonalizowanego kanału, przesuwa się on po ekranie w sposób niezakłócający tego, co akurat robi użytkownik.

Według zapowiedzi dla niezależnych twórców i komercyjnych wydawców treści widżety w Windows otwierają także nowe możliwości na dostarczanie spersonalizowanych treści. Microsoft zapewnia, że jego aspiracją jest stworzenie dynamicznego kanału dla globalnych marek i lokalnych twórców, w sposób, który przyniesie korzyści zarówno użytkownikom, jak i twórcom.

"Windows 11 to najbardziej inkluzywna wersja systemu Microsoft, która została zaprojektowana przez osoby z niepełnosprawnością i z myślą o zapewnieniu jak największej dostępności za pomocą nowych usprawnień" - napisano w komunikacie.

Stopniowe wprowadzanie darmowej aktualizacji

Bezpłatna aktualizacja do Windows 11 rozpocznie się 5 października i będzie prowadzona etapami.

"Wyciągając wnioski z wprowadzenia na rynek Windows 10, chcemy mieć pewność, że zapewniamy użytkownikom najlepsze możliwe doświadczenia. Oznacza to, że w pierwszej kolejności aktualizację otrzymają nowe, kwalifikujące się do tego urządzenia. Następnie, w oparciu o modele analityczne, które uwzględniają kwalifikowalność sprzętu, wskaźniki niezawodności, wiek urządzenia i inne czynniki wpływające na proces aktualizacji, będzie ona stopniowo wprowadzana na komputerach znajdujących się już na rynku. Przewidujemy, że wszystkie kwalifikujące się urządzenia otrzymają bezpłatną aktualizację do systemu Windows 11 do połowy 2022 roku. Jeśli masz komputer z systemem Windows 10, który kwalifikuje się do uaktualnienia, usługa Windows Update powiadomi Cię o jego dostępności. Możesz również sprawdzić, czy system Windows 11 jest gotowy dla Twojego urządzenia, wchodząc w Ustawienia > Windows Update i wybierając opcję 'Sprawdź aktualizacje'" - poinstruowano użytkowników w komunikacie.

Dołącz do dyskusji: Microsoft podał datę. Wiadomo, kiedy Windows 11 będzie dostępny

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
niedowierzanie
jak to: "następca Windows 10"?
odpowiedź
User
Gal
"Microsoft zapewnia, że jego aspiracją jest stworzenie dynamicznego kanału dla globalnych marek i lokalnych twórców, w sposób, który przyniesie korzyści zarówno użytkownikom, jak i twórcom".
Czyli będą wciskać kupę niechcianych reklam, których nie będzie można wyłączyć.
odpowiedź