SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Wirtualnej Polsce działała komisja ds. nieprawidłowości, odchodzi wicenaczelny działu WP Tech

W Wirtualnej Polsce w ostatnich dniach działała komisja, która badała zgłoszenia kilku pracowników dotyczące zastępcy redaktora naczelnego WP Tech Piotra Urbaniaka. W piątek stwierdziła, że "zachowania wicenaczelnego tego obszaru były niezgodne z wartościami promowanymi w WP i naruszały standardy pracy". Zakończono z nim współpracę za porozumieniem stron.

Article

Komisja została powołana przez Wirtualną Polskę, gdy na odejście z jednego z działów w ostatnim czasie zdecydowały się cztery osoby. Część z nich miała zgłosić zachowanie ich szefa, kiedy składały wypowiedzenie do działu HR.

W rozmowie z nami Piotr Urbaniak, którego dotyczyło zgłoszenie, najpierw potwierdził, że wie o powstaniu komisji i składał już wyjaśnienia w tej sprawie. Następnie poprosił o przesłanie pytań mailowo, po ich otrzymaniu odesłał nas do Michała Siegiedy, dyrektora biura komunikacji korporacyjnej i rzecznika prasowego Wirtualna Polska Holding.

Kilka innych osób także potwierdziło w rozmowie z nami, że taka komisja powstała.

WP: każde zgłoszenie jest wnikliwie sprawdzane

Na nasze pytania dotyczące tego, kiedy komisja rozpoczęła pracę, kto w niej zasiada i od kiedy zgłaszano niepokojące sygnały w redakcji otrzymaliśmy kilka dni temu ogólną odpowiedź.

- Każdy zgłoszony przypadek niewłaściwych zachowań pracowników bądź współpracowników WP jest przez nas zawsze wnikliwie sprawdzany i analizowany. Tak było również tym razem. W dniu zgłoszenia została powołana komisja, która ma wyjaśnić zarzuty. Komisja od razu przystąpiła do pracy - zbierania i analizy niezbędnych informacji - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Wirtualna Polska.

Michał Siegieda stwierdził też, że „do czasu zakończenia jej prac i wyjaśnienia wszystkich wątpliwości osoba której dotyczyło zgłoszenie została zawieszona w pełnieniu obowiązków”. - Na tym etapie nie przesądzamy o czyjejkolwiek winie lub jej braku. Ze względu na delikatną materię sprawy nie będziemy informować o przebiegu prac komisji, aż do momentu ich zakończenia - podkreślał wtedy.

Piotr Urbaniak odchodzi za porozumieniem stron

Jak wynika z naszych informacji, wewnętrzna komisja, która badała zgłoszone przypadki nieprawidłowości w redakcji technologii (dział WP Tech) zakończyła w piątek swoje prace.

- W związku z tym, że niektóre zachowania wicenaczelnego tego obszaru były niezgodne z wartościami promowanymi w WP i naruszały standardy pracy, komisja jednogłośnie rekomendowała zakończenie z nim współpracy. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron - potwierdza Michał Siegieda portalowi Wirtualnemedia.pl.

Piotr Urbaniak na swoim Facebooku poinformował tylko: "Za porozumieniem stron rozwiązałem umowę z Wirtualną Polską". W rozmowie z nami podkreśla ten fakt i dodał, że "nie jest jego intencją, ani celem, aby ktokolwiek w jego towarzystwie czuł się źle".

Urbaniak wicenaczelnym WP Tech został w marcu br. Jednocześnie funkcję naczelnego objął Marcin Bartnicki, zastąpił Jakuba Wątora, który odszedł z firmy.

Według badania Mediapanel w marcu br. sekcja WP.pl o nowych technologiach zanotowała 2,5 mln użytkowników i 8,55 proc. zasięgu.

Cały portal WP.pl w kwietniu miał 16,83 mln użytkowników i 57,7 proc. zasięgu, a wszystkie strony i aplikacje Wirtualna Polska Holding - 21,92 mln użytkowników i 75,1 proc. zasięgu.

Wirtualna Polska analizowała zachowanie Tomasza Machały

W Wirtualnej Polsce już na początku ub.r. powołano zespół, żeby wyjaśnić wewnętrzne sprawy. Wtedy chodziło o ustalenia OKO.press, że niektóre teksty w serwisach WP miały być konsultowane z Ministerstwem Sprawiedliwości, a te bardziej krytyczne mniej eksponowane, natomiast te mocno pochwalne podpisywano nazwiskami fikcyjnych dziennikarzy. Jako odpowiedzialnego wskazano Tomasza Machałę, ówczesnego redaktora naczelnego WP i wiceprezesa WP Media.

Komisja potwierdziła część zarzutów, z Wirtualnej Polski odeszła szefowa HR Iwona Wencel, a Tomasz Machała został odwołany z zajmowanych stanowisk, natomiast pozostał w firmie jako szef WP Pilot (w styczniu br. został prezesem należącej do WP spółki Nocowanie.pl).

W Wirtualnej Polsce powstał także jeszcze jeden zespół, który zajął się wypracowaniem standardów współpracy redakcji z biurem sprzedaży, w tym dotyczących reklamy natywnej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że od czasu opublikowania informacji na temat Wirtualnej Polski przez OKO.Press, wzbudzające wątpliwości sytuacje mają być na bieżąco wyjaśniane.

W czwartym kwartale ub.r. holding Wirtualna Polska osiągnął wzrost przychodów sprzedażowych o 15,2 proc. do 218,46 mln zł oraz zysku netto z 26,86 do 40,05 mln zł. Wskutek spadków zaraz po wybuchu epidemii całoroczne wpływy zmalały o 10,8 proc., natomiast zysk netto zwiększył się.

Dołącz do dyskusji: W Wirtualnej Polsce działała komisja ds. nieprawidłowości, odchodzi wicenaczelny działu WP Tech

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kazik nie żywo
dobra, WP-owcy, piszcie w komentarzach, co tam się odjaniepawliło, bo w artykule same ładne, gładkie słowa i zero konkretu :)
odpowiedź
User
Adrian
To już wiadomo, czemu Meller rzucił robotę - za dużo brudu pod wykładziną..
odpowiedź
User
Chleb powszedni
W mediach jeden wielki ściek. Niech ten pan przyjdzie do Superstacji. Paluch dba by mobberom z głowy włos nie spadł
odpowiedź