SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Wirtualnej Polsce działała komisja ds. nieprawidłowości, odchodzi wicenaczelny działu WP Tech

W Wirtualnej Polsce w ostatnich dniach działała komisja, która badała zgłoszenia kilku pracowników dotyczące zastępcy redaktora naczelnego WP Tech Piotra Urbaniaka. W piątek stwierdziła, że "zachowania wicenaczelnego tego obszaru były niezgodne z wartościami promowanymi w WP i naruszały standardy pracy". Zakończono z nim współpracę za porozumieniem stron.

Article

Komisja została powołana przez Wirtualną Polskę, gdy na odejście z jednego z działów w ostatnim czasie zdecydowały się cztery osoby. Część z nich miała zgłosić zachowanie ich szefa, kiedy składały wypowiedzenie do działu HR.

W rozmowie z nami Piotr Urbaniak, którego dotyczyło zgłoszenie, najpierw potwierdził, że wie o powstaniu komisji i składał już wyjaśnienia w tej sprawie. Następnie poprosił o przesłanie pytań mailowo, po ich otrzymaniu odesłał nas do Michała Siegiedy, dyrektora biura komunikacji korporacyjnej i rzecznika prasowego Wirtualna Polska Holding.

Kilka innych osób także potwierdziło w rozmowie z nami, że taka komisja powstała.

WP: każde zgłoszenie jest wnikliwie sprawdzane

Na nasze pytania dotyczące tego, kiedy komisja rozpoczęła pracę, kto w niej zasiada i od kiedy zgłaszano niepokojące sygnały w redakcji otrzymaliśmy kilka dni temu ogólną odpowiedź.

- Każdy zgłoszony przypadek niewłaściwych zachowań pracowników bądź współpracowników WP jest przez nas zawsze wnikliwie sprawdzany i analizowany. Tak było również tym razem. W dniu zgłoszenia została powołana komisja, która ma wyjaśnić zarzuty. Komisja od razu przystąpiła do pracy - zbierania i analizy niezbędnych informacji - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Wirtualna Polska.

Michał Siegieda stwierdził też, że „do czasu zakończenia jej prac i wyjaśnienia wszystkich wątpliwości osoba której dotyczyło zgłoszenie została zawieszona w pełnieniu obowiązków”. - Na tym etapie nie przesądzamy o czyjejkolwiek winie lub jej braku. Ze względu na delikatną materię sprawy nie będziemy informować o przebiegu prac komisji, aż do momentu ich zakończenia - podkreślał wtedy.

Piotr Urbaniak odchodzi za porozumieniem stron

Jak wynika z naszych informacji, wewnętrzna komisja, która badała zgłoszone przypadki nieprawidłowości w redakcji technologii (dział WP Tech) zakończyła w piątek swoje prace.

- W związku z tym, że niektóre zachowania wicenaczelnego tego obszaru były niezgodne z wartościami promowanymi w WP i naruszały standardy pracy, komisja jednogłośnie rekomendowała zakończenie z nim współpracy. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron - potwierdza Michał Siegieda portalowi Wirtualnemedia.pl.

Piotr Urbaniak na swoim Facebooku poinformował tylko: "Za porozumieniem stron rozwiązałem umowę z Wirtualną Polską". W rozmowie z nami podkreśla ten fakt i dodał, że "nie jest jego intencją, ani celem, aby ktokolwiek w jego towarzystwie czuł się źle".

Urbaniak wicenaczelnym WP Tech został w marcu br. Jednocześnie funkcję naczelnego objął Marcin Bartnicki, zastąpił Jakuba Wątora, który odszedł z firmy.

Według badania Mediapanel w marcu br. sekcja WP.pl o nowych technologiach zanotowała 2,5 mln użytkowników i 8,55 proc. zasięgu.

Cały portal WP.pl w kwietniu miał 16,83 mln użytkowników i 57,7 proc. zasięgu, a wszystkie strony i aplikacje Wirtualna Polska Holding - 21,92 mln użytkowników i 75,1 proc. zasięgu.

Wirtualna Polska analizowała zachowanie Tomasza Machały

W Wirtualnej Polsce już na początku ub.r. powołano zespół, żeby wyjaśnić wewnętrzne sprawy. Wtedy chodziło o ustalenia OKO.press, że niektóre teksty w serwisach WP miały być konsultowane z Ministerstwem Sprawiedliwości, a te bardziej krytyczne mniej eksponowane, natomiast te mocno pochwalne podpisywano nazwiskami fikcyjnych dziennikarzy. Jako odpowiedzialnego wskazano Tomasza Machałę, ówczesnego redaktora naczelnego WP i wiceprezesa WP Media.

Komisja potwierdziła część zarzutów, z Wirtualnej Polski odeszła szefowa HR Iwona Wencel, a Tomasz Machała został odwołany z zajmowanych stanowisk, natomiast pozostał w firmie jako szef WP Pilot (w styczniu br. został prezesem należącej do WP spółki Nocowanie.pl).

W Wirtualnej Polsce powstał także jeszcze jeden zespół, który zajął się wypracowaniem standardów współpracy redakcji z biurem sprzedaży, w tym dotyczących reklamy natywnej. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że od czasu opublikowania informacji na temat Wirtualnej Polski przez OKO.Press, wzbudzające wątpliwości sytuacje mają być na bieżąco wyjaśniane.

W czwartym kwartale ub.r. holding Wirtualna Polska osiągnął wzrost przychodów sprzedażowych o 15,2 proc. do 218,46 mln zł oraz zysku netto z 26,86 do 40,05 mln zł. Wskutek spadków zaraz po wybuchu epidemii całoroczne wpływy zmalały o 10,8 proc., natomiast zysk netto zwiększył się.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Wirtualnej Polsce działała komisja ds. nieprawidłowości, odchodzi wicenaczelny działu WP Tech

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kazik nie żywo
dobra, WP-owcy, piszcie w komentarzach, co tam się odjaniepawliło, bo w artykule same ładne, gładkie słowa i zero konkretu :)
72 2
odpowiedź
User
Adrian
To już wiadomo, czemu Meller rzucił robotę - za dużo brudu pod wykładziną..
32 7
odpowiedź
User
Chleb powszedni
W mediach jeden wielki ściek. Niech ten pan przyjdzie do Superstacji. Paluch dba by mobberom z głowy włos nie spadł
34 3
odpowiedź