SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska myśli o własnej telewizji

Nadawcy telewizyjni w konsultacjach KRRiT dotyczących oferty programowej ósmego multipleksu wskazali, że powinny znaleźć się tam telewizja uniwersalna, lifestylowa oraz informacyjna. Swoje kanały chcą na MUX-8 umieścić m.in. Wirtualna Polska, PIKE czy Fratria.

fot. Shutterstock.comArticle

Konsultacje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostały zorganizowane, aby poznać opinie rynku i widzów o tym jakie cztery kanały nadawców komercyjnych powinny trafić na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. Zajmą one cztery miejsca na MUX-8, bo pozostałe trzy sloty zarezerwowano dla TVP, która będzie mogła tam umieścić trzy kanały w jakości SD albo jeden w SD i jeden w HD.

Poza osobami fizycznymi w konsultacjach wzięło udział 10 podmiotów gospodarczych działających na rynku mediów elektronicznych lub zamierzających podjąć taką działalność. - W odpowiedziach nadawców dominowały następujące propozycje programów: uniwersalny, lifestylowy oraz informacyjny - podała w komunikacie KRRiT.

Ze stanowisk konsultacyjnych wynika, że wejść na rynek telewizyjny zamierza Grupa Wirtualna Polska, kontrolująca drugi największy w Polsce portal horyzontalny. - Zaoferowała program uniwersalny, oparty w istotnej części na oryginalnych, polskich propozycjach programowych - poinformowała Krajowa Rada.

Jak już podawaliśmy, własny kanał na multipleksie chce uruchomić też posiadająca tygodnik „W Sieci” i portal wPolityce.pl Fratria. - Spółka nie wskazała konkretnego profilu programu. Dołączyła dwa stanowiska konsultacyjne, w których podkreślono wagę tego, aby był to program nadawany przez polskiego nadawcę, uczciwie opowiadającego o współczesnej Polsce, skierowany do ogółu publiczności, umożliwiający odbiorcy uzyskanie informacji o otaczającym go świecie z różnorodnych punktów widzenia - podał regulator (więcej na ten temat).

Swój projekt kanału telewizyjnego z partnerem przygotowuje też Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, która przestawiła w konsultacjach podobne stanowisko jak Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej. PIKE chce uruchomić stację tworzoną z nadawcami telewizji lokalnych, która zajmie się „popularyzacją tematyki regionalnej i samorządowej” (dowiedz się więcej).

Telewizja Puls w konsultacjach przedstawiła program poradnikowy skierowany do seniorów, kanał hobbystyczny (np.: wędkarski, akwarystyczny, ogrodniczy), program o tematyce krajoznawczej, program o charakterze poradnikowo-lifestylowym. - Nadawca wskazał także na potrzebę kanału sportowego, religijnego i informacyjnego - podano w komunikacie.

Agora w swoim stanowisku napisała, że na MUX-8- powinny znaleźć się kanały uniwersalne oraz kanał związany z tematyką stylu życia, a ZPR Media zaproponowała na ten multipleks dwa kanały uniwersalne, jeden kanał lifestylowy i jeden serialowo-filmowo-rozrywkowy. Z kolei Discovery Networks stwierdziło, że w ofercie naziemnej telewizji powinien znaleźć się „program powstały w oparciu o audycje najwyższej jakości, pozwalające polskiemu widzowi poszerzać horyzonty i pogłębiać wiedzę na temat problemów otaczającego nas świata”. Natomiast Grupa TVN uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie na MUX-8 kanału telezakupowego, wskazując na posiadaną przez siebie stację Mango 24.

W konsultacjach brały udział też osoby prywatne, które w większości twierdziły, że na ósmy multipleks powinna trafić Telewizja Republika (dowiedz się więcej). W ramach konsultacji do biura KRRIT nadesłano 11384 stanowisk, w tym 7200 maili i 1214 listów pocztą tradycyjną.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji konkurs na kanały, które zajmą MUX-8 ogłosi po tym jak Urząd Komunikacji Elektronicznej wyłoni operatora tego multipleksu. W tym konkursie rywalizują ze sobą Telewizja Polska, Emitel, spółka Polski Operator Telewizyjny (kontrolowana przez TVN i Polsat) oraz spółka Time z Grupy ZPR Media (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska myśli o własnej telewizji

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
swordfish
Społeczeństwo oczekuje kanału informacyjnego, a TVN chce odbiorców uszczęśliwić Mango24 zamiast dać TVN24 lub TVN24BiŚ. Zdecydowanie nie dla Mango24! Treści telezakupowe są już dostępne na dotychczasowych kanałach obecnych w DVB-T.
odpowiedź
User
Kurdupel
Kiedy wreszcie na naziemnej będzie dostęp do płatnej telewizji? Cokolwiek teraz dołożą i tak będzie na niskim poziomie. Ludzie potrzebują jakości, a nie byle kiczu, by napchać nam stacji i reklam.
odpowiedź
User
ex
Najlepsza opcja to kanał informacyjny TV Republika, uniwersalny TELE 5, dla mezczyzn DIMAX od Discovery oraz kanał dla kobiet.
odpowiedź
User
umiarkowany i rozsądny
Swordfish, Mango24 to najlepszy i najbardziej wiarygodny kanał Grupy TVN.
odpowiedź
User
note2.0elo
Mango 24 ma nie tylko większą oglądalność od republiki, ale jest nawet lepiej zrobiona pod względem technicznym i merytorycznym.
odpowiedź