SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska gotowa do nadawania Open.FM w DAB+

- Wirtualna Polska wystąpiła o koncesję DAB+ na radio cyfrowe w największych miastach Polski. Przygotowujemy się do rozpoczęcia nadawania - zapowiedział Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding w komentarzu dla Wirtualnemedia.pl.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska HoldingArticle

Pod koniec maja 2019 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła konkursy na cyfrowe multipleksy lokalne w 7 miastach. W sumie złożono 54 wnioski w konkursach na radiowe cyfrowe multipleksy lokalne - mniej, niż jest przewidzianych miejsc na MUX-ach.

Wirtualna Polska złożyła wnioski na Open.FM (działa już w internecie) w Warszawie, Poznaniu, Tarnowie, Częstochowie, Katowicach, Rzeszowie, Toruniu.

Open.Fm gotowe do nadawania

Teraz Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding w skład której wchodzi platforma Open.FM nadająca w internecie poinformował nas, że WP „przygotowuje się do nadawania”.

- Wirtualna Polska wystąpiła o koncesję DAB+ na radio cyfrowe w największych miastach Polski. Przygotowujemy się do rozpoczęcia nadawania. To jest uzależnione też od gotowości operatora (multipleksu), jesteśmy właściwie gotowi, aby nasz sygnał udostępnić - poinformował portal Wirtualnemedia.pl.

"Dla stacji z DAB+ zawsze będzie miejsce na rynku"

Zapytaliśmy również czy WP planuje start w kolejnych konkursach na nadawanie w DAB+, szczególnie na multipleks ogólnopolski (konkurs miał wystartować w 2020 roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa cały proces się opóźnił).

- Nie odpowiem dzisiaj, czy będziemy startowali w konkursie na kolejne koncesje DAB+. Natomiast nie zgadzamy się ze stwierdzeniem nadawców komercyjnych, że radio cyfrowe nie jest potrzebne. Nadawanie DAB+ jest pewnym standardem, szczególnie jeśli chodzi o samochody. Większość produkowanych w tej chwili jest wyposażona w radio cyfrowe, która powinna zastąpić radio FM. W związku z tym na pewno to będzie uzupełnienie dystrybucji internetowej. W DAB+ są wyselekcjonowane stacje, które mają koncesje i zawsze będzie dla nich miejsce na rynku – uważa Jacek Świderski, odnosząc się jednocześnie do niechęci największych nadawców komercyjnych do nadawania radia cyfrowego.

Prace nad DAB+ z opóźnieniem z powodu pandemii

Do tej pory mimo zapowiedzi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – niemal przez rok – nie został ogłoszony konkurs na wolne częstotliwości na multipleksie ogólnopolskim, a jedynie konsultacje, przesunięte zostały także kolejne tury konkursowe dotyczące lokalnych rozgłośni.

- Rok 2020 nie był sprzyjający dla rozwoju radiofonii cyfrowej DAB+ z powodu między innymi ograniczeń związanych z pandemią Covid-19.  Prace nad przygotowaniem konkursu UKE na operatorów multipleksów lokalnych znacznie się przedłużyły. Prawdopodobnie dopiero po rozstrzygnięciu tego konkursu, który ukształtuje rynek w tym zakresie, będzie możliwe ogłaszanie konkursów koncesyjnych w innych lokalizacjach. Które to będą lokalizacje zostanie określone po zbadaniu stopnia zainteresowania nadawców - odpowiada na nasze pytania Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Zapowiada również, że w II kwartale br. KRRiT zamierza zorganizować konferencję z udziałem nadawców, operatorów i przedstawicieli administracji rządowej "w celu przedyskutowania i wytyczenia kierunków dalszego rozwoju DAB+, szczególnie w zakresie konwersji stacji ogólnopolskich i ponadregionalnych". - Prawdopodobnie, zostanie wówczas określona data ogłoszenia konkursów na multipleksy, ogólnokrajowy i regionalny - zaznacza rzeczniczka KRRiT.

Konkurs w Poznaniu i Rzeszowie

KRRiT rozpisała kolejne konkursy na nadawanie lokalnych podmiotów w DAB+ w Poznaniu i w Rzeszowie (jako pierwszy poinformował o tym Press). Ogłoszenie przewodniczącego w tej sprawie zostało już opublikowane. W Poznaniu o wolne częstotliwości będzie mogło ubiegać się czterech nadawców, a w Rzeszowie – siedem rozgłośni.

Duże komercyjne rozgłośnie, takie jak: Eurozet, Grupa Radiowa Agory czy Grupa RMF FM do tej pory nie złożyły wniosków w konkursach, czego można się było spodziewać - ich prezesi wielokrotnie podkreślali - również w wypowiedziach dla Wirtualnemedia.pl, że są przeciwni procesowi cyfryzacji radia. Natomiast Polskie Radio zamierza do końca 2021 roku powiększyć zasięg ludnościowy DAB+ do ok. 80 proc. (obecnie jest to 67 proc.).  

Do tej pory KRRiT nie wyznaczała daty switch offu (wyłączenia) nadawania analogowego i zastąpienia go całkowicie nadawaniem cyfrowym.

Open.Fm to internetowa platforma, która umożliwia słuchanie ponad 120 kanałów muzycznych, rozpoczęła nadawanie w 2006 roku. Pod koniec 2019 roku Wirtualna Polska zapowiadała, że przeznaczy 0,5 mln zł na rozwój Open.Fm w DAB+.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska gotowa do nadawania Open.FM w DAB+

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
#Kaszuby #Lębork
Czas już na poważnie rozwinąć DAB+
odpowiedź
User
Hertz
nazwa nie współgra z techniką: FM przy DAB?
odpowiedź
User
Ktoś
Może okazać się że dotychczasowi nadawcy prześpią możliwość nadawania na DAB+. Zostanie wyznaczona data końca nadawania FM, a nadawcy obudzą się z ręką w nocniku. I zostanie im nadawanie tylko internetowo.
odpowiedź