SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IMM: Wirtualna Polska najbardziej opiniotwórcza w grudniu, w czołówce Wirtualnemedia.pl

Serwis Wirtualna Polska był w grudniu najczęściej cytowanym medium w Polsce - podaje Instytut Monitorowania Mediów. W czołówce redakcji internetowych utrzymują się Wirtualnemedia.pl.

Article

Jak wynika z najnowszego raportu IMM „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, ranking główny za grudzień 2021 otwiera portal WP z rekordowym wynikiem aż 5,5 tys. cytowań. Miejsce drugie tym razem należy do portalu Onet z liczbą prawie 2,8 tys. wzmianek w innych mediach, a podium zamyka stacja RMF FM, na którą dziennikarze innych redakcji powoływali się 2,7 tys. razy.

Aż o siedem oczek awansował "Super Express", plasując się w grudniu na dziesiątym miejscu. Wzrost w rankingu odnotowali również Interia, "Rzeczpospolita", Polsat News i "Gazeta Wyborcza".

Wirtualnemedia.pl ciągle w czołówce

Wirtualna Polska jest także liderem grudniowego rankingu cytowań mediów internetowych. Pierwszą trójkę uzupełniają Onet i Interia. Tuż za podium znajdują się Wirtualnemedia.pl z liczbą 721 cytatów.

"Rzeczpospolita" liderem w prasie

"Rzeczpospolita" z liczbą 2,1 tys. cytowań niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów prasowych grudnia 2021. Na podium zestawienia awansowali kolejno o jedno miejsce "Gazeta Wyborcza" (1,4 tys. wzmianek) i o dwa miejsca "Super Express" (1,3 tys.).

Zmianę aż o osiem pozycji odnotowały "Gazeta Polska Codziennie" – głównie za sprawą wywiadu z prezesem PIS Jarosławem Kaczyńskim, który zapowiedział, że rozważa odejście z rządu na rzecz zajęcia się swoją partią, "Gazeta Polska" i "Polityka" wchodząc tym samym do zestawienia kolejno na miejsce siódme, ósme i dziesiąte.

Jeśli chodzi o tygodniki i dwutygodniku, to w grudniu media najczęściej powoływały się na "Gazetę Polską". Inne redakcje cytowały przeważnie rozmowę tygodnika z prezesem NBP Adamem Glapińskim, w której mówił o podwyżce stóp procentowych.

Na miejscu drugim, podobnie jak w listopadzie uplasował się tygodnik "Do Rzeczy" z wynikiem 156 odwołań, ex aequo z tygodnikiem "Polityka", który na to miejsce awansował aż o pięć pozycji między innymi dzięki rozmowie z Markiem Kondratem o ojcostwie i jego życiu rodzinnym.

Na trzecim miejscu ze wzrostem z kolei o trzy pozycję znalazł się tygodnik "Viva" z liczbą 154 wzmianek w innych mediach.

Ranking najbardziej opiniotwórczych miesięczników i dwumiesięczników otwiera Forbes z liczbą 99 cytowań w innych mediach.

Polsat News najbardziej opiniotwórczym medium telewizyjnym

 Polsat News z wynikiem prawie 1,9 tys. cytowań awansował na pierwsze miejsce w kategorii najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych. Inne media powoływały się między innymi na wypowiedź na antenie stacji ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, w której mówił on o obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w Polsce, a także zapowiedział obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup społecznych.

Drugie miejsce w zestawieniu należy do TVN24 (1,8 tys.), a podium zamyka TVN (1 tys.).

W rankingu stacji radiowych w grudniu miejsce pierwsze zajmuje RMF FM, której emitowane informacje w grudniu były cytowane przez inne media prawie 2,7 tys. razy. Drugie miejsce należy do Radia Zet, do którego redaktorzy wielu tytułów odnosili się w grudniu 1,5 tys. razy. Podium ponownie zamyka Polskie Radio 24 z wynikiem 1,1 tys.

Czołowe media ekonomiczne i biznesowe

Podium najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych o profilu ekonomiczno – biznesowym w grudniu niezmiennie tworzą redakcje "Rzeczpospolitej", "Dziennika Gazety Prawnej" i "Pulsu Biznesu". Miejsce czwarte stale zajmuje magazyn Forbes, a ranking zamyka Parkiet. Awans na pierwsze miejsce wśród portali internetowych zyskuje Businessinsider z wynikiem 564 powołań, a dalej najczęściej cytowano kolejno: Money, Bankier, 300gospodarka i Wnp.

Radio Kraków liderem mediów regionalnych

Ze wzrostem o jedną pozycję i wynikiem 115 cytowań Radio Kraków znalazło się na pierwszym miejscu rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów regionalnych w grudniu 2021. Na stację dziennikarze innych mediów głównie powoływali się w związku z informacją o planowanej organizacji zajęć dydaktycznych w szkołach w związku z pandemią COVID-19. Z minimalną różnicą względem grudniowego lidera, miejsce drugie należy do Radia Wrocław, cytowano w innych tytułach 114 razy.

Miejsce trzecie zajmuje stacja Radio dla Ciebie z wynikiem 109 wzmianek, a za nią dalej ze wzrostem o trzy pozycje – Gazeta Krakowska (86).


Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 41 649 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji oraz portali internetowych, w których pojawiały się cytowania ze wskazaniem nazwy mediów prasowych, serwisów internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-31 grudnia 2021 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: IMM: Wirtualna Polska najbardziej opiniotwórcza w grudniu, w czołówce Wirtualnemedia.pl

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dk
onet, wyborcza i takie ... opiniotwórcze - ktoś nas w konia robi
odpowiedź