SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska straciła na luksusowej odzieży. 15 mln zł dla doradców i prawników

Przy serii zeszłorocznych przejęć za 0,5 mld zł Wirtualna Polska wydała 14,6 mln zł na usługi obce, m.in. doradztwo i badanie finansów. Niewypałem jak na razie jest natomiast zakup dwa lata temu za 10 mln zł akcji spółki modowej Moliera2, która mocno staniała na giełdzie. WP ma jednak umowę dotyczącą sprzedaży tego pakietu po wyższej cenie.

Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski (fot. materiały prasowe)Article

W drugiej połowie ub.r. Wirtualna Polska Holding po kilku latach przerwy wróciła na zakupy. W okresie covidowym firma była pod tym względem wstrzemięźliwa, tłumacząc, że wyceny w branży e-commerce poszły zbyt mocno w górę.

Jesienią przeprowadziła swoją pierwszą akwizycję zagraniczną: za ok. 83 mln euro kupiła węgierską firmę Szallas, właściciela platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji. W kraju też zainwestowała w e-commerce, przejmując za 20,9 mln zł 44,5 proc. udziałów e-sklepu meblowo-wnętrzarskiego Selsey, do którego wniosła aportem spółkę Homebook, wycenioną na 12 mln zł.

Ponadto wzmocniła swój segment mediowy: za 12,6 mln zł przejęła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite, dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki (zainwestowała w nią łącznie 95,3 mln zł), wydała 28 mln zł (plus ewentualnie 9 mln zł) na 100 proc. udziałów Mediapopu (to wydawca m.in. Jastrzabpost.pl, Pysznosci.pl i Genialne.pl) oraz 14,1 mln zł na Benchmark.pl.

Akwizycje WP za 0,5 mld zł

Łącznie na kontrolne pakiety udziałów czterech podmiotów WP przeznaczyła 538,3 mln zł (z czego 398,7 mln zł na Szalas), przy czym przejęła też ich środki na rachunkach i w inwestycjach wynoszące 95,7 mln zł.

Na przejęcia większościowych pakietów firma wyłożyła w sumie 442,8 mln zł netto, a na mniejszościowe inwestycje - 52,8 mln zł. W większości sfinansowała to z kredytu - w ub.r. zaciągnęła 454,4 mln zł, wobec 22,2 mln zł rok wcześniej.

23 mln zł dodatkowych kosztów

Przy przejęciach trzeba płacić nie tylko posiadaczom kupowanych udziałów. Wirtualna Polska poniosła też dodatkowe koszty związane z transakcjami i restrukturyzacją. Nakłady na usługi obce w tym obszarze wzrosły rok do roku z 8,32 do 14,65 mln zł, na wynagrodzenia - z 589 tys. do 4,08 mln zł, a pozostałe koszty i wpływy zwiększyły się z 1,22 do 4,1 mln zł.

W sprawozdaniu wyliczono, że są to „głównie koszty usług doradczych, koszty badania due dilligence oraz inne koszty transakcyjne dotyczące potencjalnych akwizycji oraz zmian w strukturze i organizacji grupy”.

Wycena Moliera2 w dół o 70 proc.

W połowie 2021 roku Wirtualna Polska Holding za 10 mln zł kupiła ok. 5 proc. akcji spółki Moliera2, właściciela platformy e-commerce i kilku butików stacjonarnych z luksusową odzieżą. W ub.r. ta spółka co prawda prawie potroiła przychody (wzrost z 44,8 do 124,2 mln zł), ale jej strata netto pogłębiła się z 0,7 do 10,5 mln zł.

Odbiło się to na kursie giełdowym. Wirtualna Polska kupowała akcje po 54 groszy. Niedługo potem staniały poniżej 50 groszy, w maju ub.r. kurs na dobre zmalały poniżej 30 groszy, a od listopada ub.r. utrzymuje się poniżej 20 groszy. Podczas czwartkowej sesji wynosił niecałe 14 groszy.

Wirtualna Polska na koniec 2021 roku zdecydowała się obniżyć wycenę posiadanego pakietu o 1,67 mln zł, a na koniec ub.r. o dalsze 5,37 mln zł.

Ostateczny wynik z inwestycji może być jednak lepszy, nie tylko jeśli akcje Moliera 2 podrożeją. W listopadzie ub.r. Wirtualna Polska udzieliła bowiem pożyczki w wysokości 5,35 mln zł (w sprawozdaniu nie podała nazwy pożyczkobiorcy, zaznaczyła tylko, że jest to niepowiązany z nią podmiot), jej zwrot ma nastąpić do końca czerwca br. Równocześnie podpisała z tą spółką przedwstępną umowę sprzedaży posiadanego pakietu akcji Moliera 2 za cenę wyższą od ich ówczesnego kursu giełdowego (15 listopada ub.r. wynosił on 16 groszy). To WP zdecyduje, czy sprzedaż zostanie sfinalizowana.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Dużo lepiej WP wyszła na inwestycji w spółkę Teroplan, do której należy serwisu e-podróżnik.pl. Cztery lata temu za 13,11 proc. jej akcji zapłaciła 7,75 mln zł. Na koniec ub.r. podwyższyła wycenę posiadanego pakietu z 7,57 do 8,73 mln zł.

- Zarząd dokonał wyceny do wartości godziwej aktywów finansowych (tj. akcji) posiadanych w spółce Teroplan SA. Stosowana przez Grupę metoda wyceny akcji bazuje na mnożnikach notowanych spółek porównywalnych - opisano w sprawozdaniu.

Natomiast niezmiennie na 5 mln zł WP wycenia kupiony w połowie 2019 roku pakiet udziałów spółki Digitcs (wówczas stanowił 20 proc. jej kapitału), do której należy porównywarka ubezpieczeniowa Mubi.pl.

W ub.r. przychody holdingu Wirtualna Polska zwiększyły się o 23,6 proc. do 1,08 mld zł, a tylko w czwartym kwartale dynamika wyniosła 30 proc. W efekcie przejęć podwoiły się wpływy pionu turystycznego firmy, zmalała natomiast jej rentowność.

Zarząd Wirtualnej Polski zaproponował, żeby z zeszłorocznego zysku spółka wypłaciła 73,2 mln zł (po 2,50 zł na akcję), a resztę przeznaczyła na kapitał zapasowy. Termin ustalenia prawa do dywidendy wyznaczono na 4 lipca, a jej wypłatę na 11 lipca. Propozycję pozytywnie oceniła rada nadzorcza spółki.