SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska za 5,9 mln zł kupiła 17banków.com, inwestuje 9,3 mln zł w firmę z mediów

Należąca do holdingu Wirtualna Polska spółka Totalmoney.pl przejęła porównywarkę kredytową 17banków.com, płacą 5,94 mln zł. Natomiast spółka Stacja Służew, którą Wirtualna Polska przejęła w maju, zainwestowała 9,31 mln zł w 6,8 proc. akcji podmiotu z branży mediów.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska HoldingArticle

W sprawozdaniu Wirtualnej Polski Holding podano, że pod koniec kwietnia br. nastąpiło „nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w ramach której prowadzona jest działalność między innymi poprzez serwis 17banków.com”.

Platforma 17banków.com to porównywarka różnego typu kredytów: gotówkowych, hipotecznych, samochodowych, konsolidacyjnych i chwilówek.

Do Totalmoney.pl należy kilka platform finansowych

W holdingu Wirtualna Polska dołączyła do obszaru finansowego e-commerce, obejmującego spółkę Totalmoney.pl przejętą przez firmą wiosną 2016 roku za 14,5 mln zł, do której włączono kupione jesienią 2015 roku za 12,5 mln zł serwisy Finansowysupermarket.pl i Zlotowkowo.pl (poprzednio Jedenwniosek.pl).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Wirtualna Polska zaznaczyła, że mimo wybuchu epidemii już w połowie ub.r. ustabilizowała się sytuacja „w zakresie sprawności biznesowej banków i zakres współpracy z nimi wrócił do stanu sprzed pandemii”. Natomiast od marca br. notowany jest „istotny wzrost konwersji i przychodów związany z luzowaniem kryteriów udzielania kredytów i zmiany ofert banków”.

- Pozytywne dane były również widoczne w raportach rynkowych publikowanych przez BIK oraz wynikach raportowanych przez banki. Dzięki temu, w II kw. 2021 roku zarówno przychody, jak i EBITDA (spółki Totalmoney.pl - przyp.) znacząco poprawiły się w stosunku do II kw. 2020 roku, jednak wciąż pozostawały na niższym poziomie niż w analogicznym okresie 2019 roku - podano.

- W kolejnych kwartałach zakładamy kontynuację poprawy biznesu. Głównym ryzykiem pozostają zagrożenia wynikające ze skutków pandemii i przedłużania się obostrzeń z tym związanych - zaznaczono.

Nowa spółka zależna zainwestowała 9,3 mln zł

Pod koniec maja Wirtualna Polska Holding za 13 tys. zł przejęła 100 proc. udziałów założonej w marcu br. spółki Stacja Służew. Jej prezesem Adam Rogaliński, członek rad nadzorczych firm Teroplan i eSky (Wirtualna Polska jest ich mniejszościowym akcjonariuszem).

Miesiąc później Stacja Służew za 9,31 mln zł przejęła 6,8 proc. akcji spółki działającej na rynku mediowym. Wirtualna Polska zaznaczyła, że posiadany pakiet nie daje jej „kontroli ani istotnego wpływu na działalność spółki w której akcje zainwestowano”, w swoim bilansie ujmuje ten pakiet „jako inwestycje w instrumenty finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy”.

Przedstawiciele Wirtualnej Polski nie ujawniają na razie, w którą spółkę zainwestowała Stacja Służew. - Nie mamy nic do ogłoszenia, prosimy o chwilę cierpliwości - stwierdził we wtorek na konferencji prasowej Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

W drugiej połowie czerwca Wirtualna Polska Media, spółka zależna holdingu Wirtualna Polska, kupiła za 9,33 mln zł od Kamila Rucińskiego 8,5 proc. udziałów firmy Nocowanie.pl. W efekcie ma już 93,5 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu tej spółki.

W lipcu Wirtualna Polska Media podpisała umowę kupna 100 proc. udziałów firmy, do której należy farma fotowoltaiczna na Dolnym Śląsku o łącznej mocy 3 MW. Wartość transakcji, wraz z zadłużeniem przejętej spółki, wynosi ok. 12,4 mln zł. Ponadto Wirtualna Polska Holding w ramach oferty publicznej nabyła za 10 mln zł pakiet akcji spółki Modern Commerce, nowego właściciela marki Moliera2.com.

Pod koniec czerwca Wirtualna Polska Holding po rocznej przerwie wróciła do wypłaty dywidend: przekazała akcjonariuszom 45,3 mln zł z zysków z wcześniejszych lat, po 1,55 zł na akcję.

W pierwszej połowie br. przychody Wirtualnej Polski Holding poszły w górę rok do roku o 52,3 proc. do 397,11 mln zł, a zysk netto - z 15,09 do 69,99 mln zł. Wynika to głównie z poprawy sytuacji w reklamie internetowej i turystyce zagranicznej, którą zajmuje się spółka zależna Wakacje.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska za 5,9 mln zł kupiła 17banków.com, inwestuje 9,3 mln zł w firmę z mediów

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
koleżanka
To teraz pewnie wreszcie podwyżki dla pracowników? nie?
odpowiedź
User
iiii
Patomedia dla motlochu
odpowiedź
User
patoznawca
Pato protale i pato rozrywka
odpowiedź