SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirtualna Polska nie planuje dużych zwolnień

Grupa Wirtualna Polska nie ma obecnie w planach znaczących redukcji zatrudnienie. - Co nie znaczy, że nie będziemy dokonywali jakichś jakościowych wymian czy redukcji, które wynikają z bieżącej oceny sytuacji - zaznacza prezes firmy Jacek Świderski. W trzech kwartałach br. wydatki pracownicze holdingu zwiększyły się o 11,1 proc.

- Przegląd kadr prowadzimy w sposób ciągły. Nie planujemy zwolnień grupowych w rozumieniu kodeksu pracy, co nie znaczy, że nie będziemy dokonywali jakichś jakościowych wymian czy redukcji, które wynikają z bieżącej oceny sytuacji - powiedział Jacek Świderski na konferencji dotyczącej wyników grupy Wirtualna Polska w trzecim kwartale.

Zaznaczył, że na redukcje kosztów pracowniczych firma może zdecydować się, gdyby koniunktura rynkowa znacząco się pogorszyła. - Na dziś nie ogłaszaliśmy tego typu ruchów. Nie przewidujemy, że ten kryzys nie będzie szczególnie głęboki czy wieloletni - stwierdził.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Świderski przypomniał, że dużo gorsze prognozy, zwłaszcza dla rynku turystycznego, były wiosną 2020 roku zaraz po wybuchu epidemii. Wtedy Wirtualna Polska przeprowadziła zwolnienia w Nocowanie.pl i Wakacje.pl, przy czym mniejsze niż u innych podmiotów z tej branży.

Spore zwolnienia przeprowadził właśnie główny konkurent grupy Wirtualna Polska wśród wydawców portali horyzontalnych - Ringier Axel Springer Polska, który wydaje też grupę tytułów prasowych. Pożegnał się z ok. 120 pracownikami, ponadto z końcem br. zrezygnuje z drukowanego wydania „Auto Świata” i zmniejszy częstotliwość ukazywania się „Przeglądu Sportowego” do dwóch wydań tygodniowo.

Zwalnia również Agora, która oprócz internetu i prasy jest obecna w segmencie radiowym, kinowym i reklamy zewnętrznej. Sama firma Agora pożegna się niebawem z 84 pracownikami (porozumiała się w tej sprawie z „Solidarnością”), natomiast jej spółka zależna Helios zwolni maksymalnie 53 osoby, a w efekcie nieprzedłużenia wybranych umów i nieobsadzania wakatów zatrudnienie zmniejszy się o kolejne 16 etatów.

Ponad 200 mln zł kosztów pracowniczych

W trzech kwartałach br. wydatki grupy Wirtualna Polska na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze sięgnęły 203,62 mln zł, o 11,1 proc. więcej niż przed rokiem. Tylko w trzecim kwartale koszty pracownicze wzrosły rok do roku o 6,5 proc. - z 64,48 do 68,68 mln zł. Firma nie podaje, ilu ma pracowników etatowych.

W jej strukturze kosztowej koszty pracownicze to jedna z dwóch głównych pozycji. Na usługi obce holding w trzech kwartałach br. przeznaczył 207,91 mln zł (co wobec 161,14 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 29 proc.), a tylko w zeszłym kwartale - 77,69 mln zł (22,7 proc. więcej niż rok wcześniej).

Z kolei koszty amortyzacji w ujęciu trzech kwartałów zwiększyły się rok do roku z 64,13 do 71,64 mln zł, zużycia materiałów i energii - z 3,98 do 5,91 mln zł, a wydatki operacyjne określone jako pozostałe - z 9,02 do 11,86 mln zł.

Wirtualna Polska z serią przejęć w mediach i e-commerce

Na początku kwietnia Wirtualna Polska uzgodniła pośrednie przejęcie za 20 mln zł ok. 12 proc. udziałów firmy Restaumatic oferującej w modelu SaaS system do obsługi zamówień, sprzedaży i zarządzania restauracjami.

W połowie sierpnia Wirtualna Polska za ponad 12,6 mln zł kupiła 40 proc. udziałów spółki zarządzającej platformą crowdfundingową Patronite. Pod koniec września należąca do holdingu Wirtualna Polska spółka Stacja Służew dokupiła ponad 50 proc. akcji Audioteki, inwestując w nią łącznie 95,3 mln zł.

Z kolei w połowie października Wirtualna Polska podpisała przedwstępną umowę zakupu za 20,9 mln zł 44,5 proc. udziałów sklepu internetowego Selsey z meblami, wyposażenie wnętrz i akcesoriami ogrodowymi. Ponadto ma wnieść do niego aportem swoją platformę Homebook, wycenioną na 12 mln zł.

Natomiast na początku spółka zależna holdingu Wirtualna Polska sfinalizowała kupno 100 proc. akcji węgierskiej spółki Szallas za łącznie ok. 83 mln euro. Transakcję ogłoszono w połowie września.

Szallas jest właścicielem platform turystycznych do rezerwacji zakwaterowania na Węgrzech oraz w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji. Jego witryny łącznie oferują prawie 90 tys. obiektów noclegowych, a od lipca ub.r. do czerwca br. użytkownicy dokonali ponad 1 mln rezerwacji. Szallas wygenerował w tym okresie 6,6 mln euro zysku EBITDA. Do przejętej firmy należą m.in. polskie Noclegi.pl, węgierskie Utazok.hu, czeskie Hotel.cz i Online Holding oraz rumuński Travelminit International.

Równocześnie Wirtualna Polska kupiła 100 proc. udziałów spółki Mediapop wydającej m.in. Jastrzabpost.pl, Pysznosci.pl, Genialne.pl i Popularne.pl, płacąc 28 mln zł (plus ewentualnie 9 mln zł).

W trzecim kwartale br. przychody grupy kapitałowej Wirtualna Polska zwiększyły się o 20,3 proc. do 270,9 mln zł, a zysk netto zmalał z 54,87 do 50,76 mln zł. Jej spółka zależna Wakacje.pl osiągnęła dwucyfrowy wzrost sprzedaży w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: Wirtualna Polska nie planuje dużych zwolnień

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krzysztof Suwart
Ja sie czuje bezpiecznie. Firma zapewnia mi istnienie. Polecam tego pracodawce!
odpowiedź
User
antek
Serio ktoś wierzy w takie obietnice? Więksi, z dużo większym kapitałem i wynikami zwalniają, a my mamy być znowu zieloną wyspą?
odpowiedź
User
denver nuggets
pull out (z drogi dns.pl) i pull up (mr vegas podciagnij do gory)
odpowiedź