SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wirusowe hity sierpnia

Top Ten najczęściej wykrywanych wirusów i programów szpiegujących w sierpniu.

Panda Software opublikowała listę najczęściej wykrywanych wirusów i programów szpiegujących w sierpniu. Pomimo pojawienia się robaków Zotob i IRCBot.KC/KD, które wykorzystywały lukę w zabezpieczeniu usługi Windows Plug and Play i atakowały firmy m.in. w Stanach Zjednoczonych, lista najczęściej wykrywanych wirusów przez bezpłatny skaner antywirusowy Panda ActiveScan nie zmieniła się znacząco w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Sdbot.ftp ponownie zajął pierwsze miejsce w światowym rankingu. Wykorzystuje on różne luki w zabezpieczeniach systemu Windows, aby przesłać swoją kopię na zaatakowany komputer przy pomocy protokołu FTP. Weteran Netsky.P usytuował się na drugiej pozycji. Przypominamy, że ten notorycznie pojawiający się robak wykorzystuje lukę w zabezpieczeniu systemu, aby uruchamiać się automatycznie. Trzeci na światowej liście jest Mhtredir.gen, należący do podstawowej grupy trojanów, który zdalnie uruchamia kod na zainfekowanym komputerze. Następne miejsce zajął Gaobot, robak z funkcjami "bota". Szkodliwy rodzaj oprogramowania typu bot umożliwia hakerom wykonanie niepożądanych czynności na komputerze.

W  Polsce na pierwszym miejscu uplasował się Downloader.EFX. Trojan ten umożliwia hakerom przeprowadzenie szkodliwych działań na zainfekowanym komputerze, takich jak wykradanie poufnych danych.

Zgodnie z trendem jaki rozpoczął się kilka miesięcy temu, widoczna jest niepokojąca przewaga szkodliwych programów przeznaczonych do przejęcia zdalnej kontroli nad komputerem lub do uzyskania finansowych korzyści. Najczęściej obecność tych programów nie jest widoczna. Instalują się one bez wiedzy i zgody użytkownika. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie zaktualizowanego rozwiązania antywirusowego.

Poniżej prezentujemy ranking najczęściej występujących wirusów, robaków i trojanów sierpnia w Polsce i na świecie:

POLSKA

Nazwa % infekcji
Trj/Downloader.EFX 2,64
Trj/Winac.D 2,53
Trj/Qhost.Q 2,31
W32/Sdbot.ftp 2,23
Exploit/Mhtredir.gen 1,99
Trj/Cimuz.M 1,95
Bck/Shelldor.L 1,66
W32/Gaobot.gen.worm 1,66
Trj/Downloader.LP 1,61
Trj/Downloader.KG 1,49

ŚWIAT      
Nazwa % infekcji
W32/Sdbot.ftp 2,76
W32/Netsky.P.worm 1,69
Exploit/Mhtredir.gen 1,46
W32/Gaobot.gen.worm 1,39
Trj/Qhost.gen 1,16
VBS/Psyme.C 1,04
W32/Smitfraud.E 0,88
W32/Parite.B 0,63
Trj/Qhost.BP 0,63
Trj/Citifraud.A 0,6


Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wyniosła 697 407, w Polsce - 43 710.

Poniżej prezentujemy również ranking najczęściej występujących programów szpiegujących na świecie w sierpniu:
        ŚWIAT
Nazwa % infekcji
Spyware/Cydoor 3,26
Spyware/ISTbar 1,11
Spyware/XXXToolbar 1
Spyware/New.net 0,89
Spyware/BetterInet 0,44
Spyware/Dyfuca 0,32
Spyware/YourSiteBar 0,26
Spyware/Petro-Line 0,23
Spyware/Altnet 0,23
Spyware/BargainBuddy 0,23
 

Najbardziej popularnym programem szpiegującym w sierpniu był Cydoor, który na początku skłania użytkownika do podania danych osobowych, jak imię, nazwisko, miasto, kraj zamieszkania, itp. Następnie informacje te są przekazywane do innych programów szpiegujących i wykorzystywane do wyświetlania reklam. Program ten ma również możliwość uruchamiania osobnego kodu na zainfekowanym komputerze. Pozostałe programy, które wystąpiły w naszym rankingu są takie same, jak w poprzednim miesiącu. Większość z nich nie jest znana użytkownikom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wirusowe hity sierpnia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl