SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wizja apeluje do dziennikarzy o ujawnienie prawdy o outsourcingu w TVP

Działający w TVP związek zawodowy Wizja apeluje do dziennikarzy, aby przeanalizowali operację outsourcingu, w ramach której pracownicy TVP przejdą do firmy zewnętrznej. - Wypełnijcie swoją dziennikarską powinność - apeluje Wizja.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

W ramach prowadzonej przez TVP restrukturyzacji od lipca br. do firmy LeasingTeam przejdzie ponad 400 pracowników etatowych TVP. Będą to graficy komputerowi, charakteryzatorzy, montażyści i część dziennikarzy. Przeniesieni do LeasingTeam pracownicy mają mieć zagwarantowaną pracę przez dwa lata, w tym przez rok na niezmienionych warunkach zatrudnienia. Cała operacja ma zachęcić pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie, co ma zapewnić TVP oszczędności (więcej na  ten temat).

Planom przeniesienia czterech grup zawodowych do firmy zewnętrznej od początku sprzeciwiają się działające w Telewizji Polskiej związki zawodowe. Najmocniej oburzony planami zarządu TVP związek Wizja właśnie skierował list otwarty w tej sprawie do dziennikarzy.

- Zapowiadana „restrukturyzacja”, podjęta pod wodzą Prezesa TVP SA,  Juliusza Brauna, ale za pełną wiedzą i zgodą ciał nadzorczych oraz aprobatą właściciela, nie została publicznie przedłożona i uzasadniona, nie przedstawiono jej rzeczywistych kosztów ani też faktycznego celu strategicznego, jaki miałby zostać osiągnięty. Nadto przeprowadzana jest w sprzeczności z Kodeksem pracy, zapisami ustawy o radiofonii i telewizji  oraz z pogwałceniem unijnej dyrektywy - pisze w liście Wizja.

Związkowcy zwracają się w związku z tym do dziennikarzy „z prośbą o dziennikarskie zaangażowanie w analizę i interpretację przygotowanej przez zarząd TVP SA „restrukturyzacji” oraz rzeczywistych celów, przyświecających tym działaniom” .

- Zwracamy się do Państwa, nie jako konkurenci z medium publicznego, lecz jako obywatele, którzy – choć pozostają podmiotami destrukcyjnych działań - mają prawo niepokoić się o dobro wspólne i własność  całego społeczeństwa, którym są media publiczne. Niezależnie od tego, jak oceniali będziemy obecny poziom oferty programowej TVP, ani też, jak będziemy ostatecznie postrzegali przyczyny jej upadku, to nie możemy lekceważyć funkcji mediów publicznych w społeczeństwach demokratycznych - podkreśla Wizja.

Związkowcy piszą, że są przekonani, że „przeprowadzany demontaż publicznej telewizji, wbrew oczywistemu interesowi samej instytucji, jej widzów i pracowników, stanowi - poza wszystkim- niezwykle wyrazisty przejaw zachowań władzy zdegenerowanej, gotowej do działań ponad głowami obywateli i wbrew literze prawa”.

- Także i z tego powodu zachęcamy Państwa do analitycznego wejrzenia w działania zarządu TVP SA. Tu nie chodzi jedynie o nasze miejsca pracy, gra idzie o stawkę znacznie poważniejszą, jaką jest dobro wspólne, wspólna własność, kanony zasad, państwo prawa i poszanowanie dla praw obywatelskich, dziennikarska niezależność i etyka zawodowa - czytamy w liście.

- Apelujemy do dziennikarzy - wypełnijcie swoją dziennikarską powinność. Skoro wszelkie instytucje państwa są bierne i ślepe na podnoszone przez nas argumenty, więcej - nie realizują swych obowiązków, oczekujemy, że to Wy sprawdzicie czy w projekcie wyprowadzenia 4 grup zawodowych z TVP nie ma ukrytych zamiarów i interesów. Ale też - że zajmiecie się innymi patologiami w Telewizji Publicznej, np. przepływami pieniędzy publicznych do prywatnych firm - apeluje Wizja.

Podkreśla ona, że apel kieruje do wszystkich dziennikarzy, w tym szczególnie tych z telewizji publicznej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wizja apeluje do dziennikarzy o ujawnienie prawdy o outsourcingu w TVP

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Nikt nic nie zrobi, ATM zaciera już ręce że będzie utrzymywany za pieniądze państwowe. Bo o to chodzi w tym całym cyrku. Sami zobaczcie gdzie zasiada Dworak w ATM jak może być że prezes państwowej spółki pełni odpowiedzialną funkcje w prywatnej o takim samym profilu ?? W Polsce wszystko możliwe jak widać, a ogłupiała ciżba zwana narodem cieszy się żen ei będzie płacić. Zmartwię was teraz dopiero zaczniecie płacić, teraz jak produkcje przejmie ubek bo właścicielem ATM-u są byli ubecy, ściągną z was abonament razy 10 plus za wszystkie lata wstecz podziękujcie agentowi Dobkowi i nomenklaturze postkomunistycznej
odpowiedź
User
Tajemnice gangsterów Komorowskiego
Cała prawda w książce Iwony Schymalla "Zawód - spikerka".
odpowiedź
User
Ko
Razem z Trybunką Wyborczą realizują akcję - LUB CZASOPISMA !!!!!!!!
odpowiedź