SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Władysław Kosiniak-Kamysz: nie będzie różnicowania płacy minimalnej w województwach

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz jest przeciwny różnicowaniu płacy minimalnej w poszczególnych regionach kraju. Zdaniem części przedsiębiorców i ekonomistów zróżnicowanie mogłoby dać impuls do inwestowania w regionach biedniejszych. Minister pracy uważa, że sprowadziłoby się to jedynie do przenoszenia się firm z regionów o wyższej płacy do tych o niższej.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz

Od dłuższego czasu trwa dyskusja dotycząca ustalenia innej wysokości płacy minimalnej w różnych regionach Polski. Można by w ten sposób uwzględnić m.in. możliwości lokalnego rynku pracy czy też wysokość dochodów mieszkańców z danego regionu.

W ocenie części ekonomistów i organizacji pracodawców zróżnicowanie płacy minimalnej spowodowałoby łatwiejszy dostęp do pracy oraz ograniczenie migracji mieszkańców z biedniejszych regionów Polski do bogatszych. Przeciwne różnicowaniu wynagrodzenia minimalnego są związki zawodowe, które podkreślają, że obecny poziom płacy minimalnej jest i tak zbyt niski, a różnicowanie spowodowałoby jeszcze większe jej zmniejszenie.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak–Kamysz także sceptycznie odniósł się do tego pomysłu, wyliczając wady takiego rozwiązania.

 – Po pierwsze, może się zdarzyć tak, że jeśli w jednym powiecie płaca minimalna byłaby niższa, to z sąsiedniego powiatu ktoś by przenosił do tego powiatu o niższej płacy swoją działalność gospodarczą, tam by zatrudniał osoby, a te osoby pracowałyby w powiatach obok. Kolejny argument to charakter socjalny płacy minimalnej, która stanowi wartość szczególnie w regionach, w których sytuacja ekonomiczna jest gorsza – mówi.

Minister pracy uważa, że należy pozostawić płacę minimalną bez jej różnicowania, na razie wystarczy planowana podwyżka.

 – Od 1 stycznia 2013 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie z 1500 zł do 1600 zł brutto – przypomina Władysław Kosiniak–Kamysz.

Jednocześnie zapowiada, że resort szuka innych pomysłów na płacę minimalną. Pomoże w tym specjalny raport, który będzie przygotowany w ministerstwie.

 – Raport na temat płacy minimalnej będzie zawierał różne badania naukowe i doświadczenia innych krajów europejskich. To element, który też jest ważny w dyskusji. Takich badań jest już trochę przeprowadzonych, szczególnie w innych krajach. Myślę, że warto to zsumować – podsumowuje minister pracy.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie negocjowana w ramach Komisji Trójstronnej, czyli podczas spotkań rządu, pracodawców i związków zawodowych. Rada Ministrów w terminie do dnia 15 czerwca każdego roku przedstawia Komisji m.in. propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym, informację o wskaźniku cen, o wydatkach gospodarstw domowych w roku poprzednim oraz o sytuacji gospodarczej w kraju. Po otrzymaniu tych propozycji i informacji Komisja Trójstronna ma czas do połowy lipca, by uzgodnić wysokość minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli porozumienia nie uda się osiągnąć, płacę minimalną ustala rząd. Musi to zrobić do 15 września.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Władysław Kosiniak-Kamysz: nie będzie różnicowania płacy minimalnej w województwach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pytanie starej kobiety
Szanowny Panie Ministrze
Na sercu leży mi bezrobocie po studiach . Aby dostać pracę - warunek ukończenie stażu. Staż w szpitalu kosztuje absolwenta średnio 600-700 zł. miesięcznie. Jak rodziców nie stać na dalsze utrzymywanie dziecka, to co ma robić absolwent dobrze wykształcony, z piątkami na dyplomie .
Z poważaniem stara kobieta
odpowiedź