SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Władze Gdańska złożą skargę do WSA na rozstrzygnięcie wojewody ws. uchwały krajobrazowej

Władze Gdańska zapowiedziały w piątek, że zaskarżą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego rozstrzygnięcie wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha w sprawie uchwały krajobrazowej.

fot. materiały prasoweArticle

22 lutego br. Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę krajobrazową porządkującą reklamy outdoorowe w tym mieście. Jej zapisy określają m.in., że nie będzie reklam, które zasłaniają okna lokatorom budynków - mogą być umieszczane jedynie na ścianach bez okien, nośniki reklamowe nie mogą znajdować w odległości przynajmniej 50 metrów od skrzyżowań.

Na początku kwietnia wojewoda pomorski Dariusz Drelich niemal w całości zaakceptował jej projekt. Unieważnił zapisy dotyczące m.in. reklamy wyborczej, kwestii utrzymania urządzeń reklamowych oraz te odnoszące się do odległości nośników reklamowych od skrzyżowań.

Władze Gdańska zapowiedziały, że rozstrzygnięcie wojewody zaskarżą do WSA. Piotr Grzelak, wiceprezydent miasta uzasadniał na piątkowej konferencji, że rozstrzygnięcie wojewody jest pełne błędów, niekonsekwencji i niestaranności.

- Nie chcieliśmy iść na spór z wojewodą, ale nie mamy wyboru. Uchwała po jego poprawkach jest sprzeczna sama ze sobą. Widać, że wojewoda pisał to na kolanie w ostatniej chwili – powiedział. Dodał, że np. wojewoda uchyla pewne kwestie, jak odległość reklam od skrzyżowania, bez uzasadnień. - Nie mamy pojęcia dlaczego je uchyla i dlaczego uchyla je dla pewnych obszarów miasta, a dla innych już nie. Jest w tym brak konsekwencji - stwierdził Grzelak.

Z kolei Michał Szymański, dyrektor ds. przestrzeni publicznej w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, mówił, że wojewoda usuwając np. zapisy o odległości reklamy od skrzyżowań, sprawia, że reklama może być teraz ustawiana w sposób chaotyczny, na samej krawędzi skrzyżowania. Z kolei usunięcie przez wojewodę zapisu o minimalnej odległości od okien sprawia jego zdaniem, że reklamę można będzie postawić metr od okien.

Wiceprezydent Grzelak stwierdził też, że w rozstrzygnięciu wojewody jest po prostu duży bajzel, dlatego miasto musi to rozstrzygnięcie zaskarżyć do WSA. Ma na to czas do 30 kwietnia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Władze Gdańska złożą skargę do WSA na rozstrzygnięcie wojewody ws. uchwały krajobrazowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl